Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Zamanın Çoğunu Ayna Karşısında Geçirenler Dikkat
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 12:36:32
Zamanın Çoğunu Ayna Karşısında Geçirenler Dikkat

Memorial Şişli Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Dr. Cem Hızlan, şahsıın görünümünde gerçek olmayan, imgesel bir kusur ile sürekli meşgul olması şeklinde tanımlanan ‘beden dismorfik bozukluğunun’ hastaların kendilerini günlük yaşamdan soyutlamasına sebe p olduğunu söyled i. Uz. Dr. Cem Hızlan, dismorfofobi bozukluğu hakkında bilgi verdi. Dismorfofobi bozukluğu yaşayan şahısla-rın zamanının büyük bir bölümünü ayna karşısında geçirdiğini […]

Zamanin-Cogunu-Ayna-Karsisinda-Gecirenler-Dikkat Memorial Şişli Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Dr. Cem Hızlan, şahsıın görünümünde gerçek olmayan, imgesel bir kusur ile sürekli meşgul olması şeklinde tanımlanan ‘beden dismorfik bozukluğunun’ hastaların kendilerini günlük yaşamdan soyutlamasına sebe p olduğunu söyled i.
Uz. Dr. Cem Hızlan, dismorfofobi bozukluğu hakkında bilgi verdi. Dismorfofobi bozukluğu yaşayan şahısla-rın zamanının büyük bir bölümünü ayna karşısında geçirdiğini ifade eden Hızlan, “Dismorfi bozukluğu, şahsıın bedensel görünümünün bir detaaysını aşırı önemsemesi ve bununla alaka-lı çeşitli biçimlerde uğraşarak zamanının pek çoğunu bu detaay ile ya [r] da dolaylı biçimde onunla bağlantılı şeyler ile geçirmesi halidir. Bu durum şahsıın yaşam kalitesini negatif etkileyerek, sosyal ve mesleki yaşamında bir takım olumsuzluklara sebe p olmaktadır. şa-hıs için rahatsızlık veren bedensel detaay gerçekte fark edilmeyebilir ya da hafif düzeyde dikkati çekici bir özellik olabilir. Bu bozuklukla kastedilen nokta belirgin bir bedensel kusurun yarattığı ruh hali değildir. Bu özellikleri ile bu bozukluk, var olduğuna inandığı bir hastalık nedeni ile aşırı zaman harcanması ile belirgin olan somatoform bozukluklar içinde yer alır ve davranış özellikleri şeklinde da benzemektedir.” diye konuş-tu.SOMATOFORM BOZUKLUĞU OLANLAR SÜREKİ DOKTOR DEĞİŞTİRİYORLARSomatoform bozukluğu yaşayan kişilerin, bir hastalığı olduğuna inandıklarını ve hekimlerin bunu fark edemediğini söyleyerek sürekli doktor değiştirdiğini anımsatan Hızlan, şöyle devam etti: “Beden dismorfik bozukluğunda da aynı davranış biçimi, hayali ya da belirsiz bir beden kusuru üzerine odaklanır. Bu kusurun muhatapları genelikle estetik cerrahlar olur; faka t var olduğuna inanılan kusurun özelliği, deği-şik alanlardaki Araştırmacıların da süreç içine katılmalarına yol açabilir. ayrıca hastanın çevresindeki insanlar da sürekli bu kusurun varlığı üzerine inandırıcı olmaya çalışan açıklamalar dinlemek zorunda kalırlar.”PSİKİYATRİK TANILAR DA EŞLİK EDİYORBeden dismorfik bozukluğuna başka psikiyatrik tanıların da eşlik etiğini ifade eden Hızlan, “Öncelikle takıntı hastalığı (obsesif kompulsif bozukluk), kaygı bozuklukları (anksiyete bozuklukları) ve depresyon sıklıkla beden dismorfik bozukluğu ile birlik-te görülebilir. Bununla birlik-te beden dismorfik bozukluğu, yeme bozukluklarının bir parçası olan kendini şişman görme hali ile karıştırılmamalıdır.” diye konuş-tu. HASTALIK HASTASI OLMAYINhalka hastalık hastası olmayın uyarısında bulunan hızlan, “Tipik davranış özellikleri tarif edilirken, pek çok insan kendisinde de birtakım bazı benzeri davranış özelliklerinin hafif biçimlerde yer aldı ğınu düşünebilir. Bu durum misafirin kendi psikiyatrik sağlıkları konusunda endişeye düşmelerine, okudukları çeşitli yazılardan sonra psikiyatrik hastalıkları olduğuna inanmalarına yol açar. Oysa bu doğru değildir. Çağdaş psikiyatrik tanı sistemleri bir semptomun varlığı kadar onun günlük hayat içinde ne kadar fonksiyon bozulması yarattığını da önemser.” ifadelerini kullandı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz