Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yezidi Kültür Evi Törenle Açıldı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 10:24:13
Yezidi Kültür Evi Törenle Açıldı

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Güven köyünde yapılan açılışa Vali Yardımcısı Selim Palamut, BDP Diyarbakır ili Milletvekili Altan Tan, Kuzey Irak Yezidiler Vakfı Başkanı Hayri Bozani, Köy Meclis Başkanı Yüksel Şevki, Yezidiler Din Adamı Şehmus Deniz, Midyat Kaymakam Vekili Ömerli Kaymakamı Tekin Erdemir ile oldukça çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış, devletin vali ve kaymakam düzeyinde temsil […]

Yezidi-Kultur-Evi-Torenle-Acildi Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Güven köyünde yapılan açılışa Vali Yardımcısı Selim Palamut, BDP Diyarbakır ili Milletvekili Altan Tan, Kuzey Irak Yezidiler Vakfı Başkanı Hayri Bozani, Köy Meclis Başkanı Yüksel Şevki, Yezidiler Din Adamı Şehmus Deniz, Midyat Kaymakam Vekili Ömerli Kaymakamı Tekin Erdemir ile oldukça çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış, devletin vali ve kaymakam düzeyinde temsil edildiği ilk Yezidi etkinliği oldu. Türkiye’nin en büyük Yezidi köyü olan Midyat’taki Güven köyünde inşa edilen binanın açılışına Süryani, Müslüman ve Yezidi gibi deği-şik inançlarda olan halk katıldı. Etkinlikte barış, kardeşlik ve hoşgörü mesajları verildi. değişik nedenler ile kendi topraklarını terk edip toplu şekilde Avrupa ülkelerine göç eden Süryaniler ve Yezidilerin ülkede atılan demokratikleşme adımları neticesinde geri dönüş özlemi içerisine girdikleri belirtilirken, barış sürecini desteklediklerini açıklayan Yezidiler geri dönüş için bu kültür evini inşa ettiklerini belirt ti.[r]. misafi r evinin alt katındaki iki büyük salon ise Yezidilerin kendi inançlarına göre gün doğumu ve gün batımında ibadetlerini yapabilecekleri, bayramlarını kutlayacakları yerb şeklinde kullanılacak. Avrupa’da yaşayan 6 bin Yezidinin kendi aralarında topladığı tahmini 1 milyon lira ile inşa edilen kültür evinin yapımı 2 se-ne sürdü. Kültür evine önümüzdeki senelerde Ezdai inancının kabesi sayılan Irak’ın Kuzey bölgesindeki Laliş’e benzer bir kubbenin de yapılacağı öğrenil-di. Almanya’da çalışan Die Linke Partisi eski Milletvekili Ezidi Ali Atalan Yezidilerin de bu topraklardaki bir çiçek olduğunu söyleye-rek barış sürecini desteklediklerini söyled i. Atalan, “Yezidilerin tarihi itibarı ile hiçbir zaman böyle bir kültür evi açılışı olmamıştır. Yezidi tarihi itibarı ile sürekli var olan değerleri kültür evleri, inanç evleri tahrip edilmiş, yıkılmış ve fiziksel imhaya tabii tutulmuştur. Bu kültür evinin açılışı ve sizin bu açılışa katılmanız yeni bir sürecin başlangıcı anlamını taşıyor bizim için. Yezidilere umut veriyor Yezidileri sevindiriyor ve gerçekten kendi ülkelerine dönüş sürecini hızlandıracaktır. Bu ülkeden bu topraklardan bir çiçek eksikti. Süryaniler gibi, ötek i inanç toplulukları gibi Ezidiler de bu toprakların en kadim inançlarından en kadim topluluklarından bir tanesidir. Bu topluluğun buradan gitmesi çok büyük insanlık ayıbı olacaktır. Bu topraklarda başlatılan barış sürecini, müzakare sürecini demokratik çözüm sürecini Yezidiler ezici çoğunluğu ile tam destek vermektedir. Bu çözümün bununnla birlikte Yezidiler için de özgürlük, eşitlik, adalet getireciğini ümit ediyoruz” diye konuş-tu.
Farklı kültürlerin bir zenginlik olduğunu ve bu kültürevleri sayesinde kültürün gelecek nesillere aktarılacağını ifade eden Mardin ili Vali Yardımcısı Selim Palamut ise, “Mardin ili diller, dinler şehri, kültürlerin şehri burada bir oldukça çok kültür var. Bu kültürlerin olması bize güç veriyor. Bu kültürlerin yaşaması için de biz üzerimize düşen her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Bu kültürler bizim zenginliklerimiz herkes bu kültürleri gelecek nesillerine aktarabilmesi için bu gibi kültür evlerinin inşaasında, kültürlerinin devamı noktasında güzel çalışmalar. Bacın köyünde misafirimız az sayıdaymış ama yurtdışında yenide n buraya dönmek arzulayan değerli misafirimız varmış. Onlarda buraya gelmek isterlerse kapılar sonuna kadar onlara da açık” diye konuş-tu.

Süryani asıllı BDP Mardin ili Milletvekili Erol Dora da, “Binlerce senedir birlik-te yaşadığımız Yezidi misafirimız, kardeşlerimiz maalesef kendi anavatanlarını terk etme halinda kalmışlardır. bununnla birlikte nasıl ki Türkiye’ de başlatılmış olan bu demokratik çözüm süreci dolayısı ile da hepimizin müdahilliğiyle de bundan sonra Türkiye’ de gerçek manada bir barışın tesisi ve tüm misafirimızın kendi etnik yapılarıyla, renkleri ile, inançları ile özgürce mezopotamyada, Türkiye’ de yaşaması için hepimizin katkı sunması gerektiğine inanıyorum” diye konuş-tu.

“ERMENİ, YEZİDİ VE SÜRYANİLERE HAKSIZLIK YAPTIK AF DİLİYORUZ”
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclis üyesi Osman Özçelik Kürtçe yaptığı konuşmada, Yezidi, Süryani ve Ermenilere Müslümanlar ve Kürtler tarafından zorluk ve haksızlık uygulandığını kaydederek, af diledi. Özçelik, “Yezidi inancında başka dinlerden gelenleri kabul etme yoktur. Musevi inancı gibi. Yani Yezidiler yayılmacı değildir. Başka ehemmiyetli bir özeliği ise ana dillerinin Kürtçe olmasıdır. Sizden af diliyoruz ki şimdiye kadar size yeterince destek olmadık. Çoğu zamanda zor biz Kürtler tarafından size uygulanmıştır. Bundan dolayı sizden af diliyorum. Bu affı sadece sizden değil Mezopotamya kültürünün inşaasında devlet politikası eliyle biz Kürtler ve Müslümanlar Ermeni kardeşlerimiz biz onlara da haksızlık yaptık. Biz tarihi affımızı Ermeni kardeşlerimizden de istiyoruz. Yine affımızı Süryani kardeşlerimizden de istiyoruz. Onlarda bu mezopotamya topraklarının kadim bir milletidir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de hala Ezdai inancı yani kabul edilmiyor. Nüfus cüzdanlarının din hanesine hala ya 0, ya X, ya da nokta konuluyor. Kutsal kitapları asılları Kürtçe olan Kitab-ı Cilve (Vahiy/Tecelli Kitabı) ve Mushaf-ı Reş (Kara Kitap). Yezidiler, ibadetlerini gün doğarken ve güneş batarken yapıyor. Ezdai, kelimesi Kürtçe ‘Tanrının Takipçileri’ anlamına gelir iken, inanca göre melek Tavus hiçbir şey yokken vardı ve Tanrı’nın izniyle Yezidilere yol göstermek için yeryüzüne insan şeklinde indi. Kutsal mekanları Kuzey Irak’ta bulunan Laliş adlı yer. Yezidilik ise Yezidilerin tanrısının bin bir isminden gelir iken, Kürtçe’de yaratılan, var edilen anlamında kullanılıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz