Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yerli İzleyicilerin Tercihi Yerli Filmlerden Yana Değişti
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:41:24
Yerli İzleyicilerin Tercihi Yerli Filmlerden Yana Değişti

Atatürk Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo TVve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Yurdigül, Türkiye’de çekilen sinema TV filmlerinde, özel efekt tekniklerinin günden güne ileri gitmesiyle yerli izleyicilerin tercihinin de yerli TV filmlerden yana değiştiğini belirt ti. Özel efektler [r] noktasında yaşanan sıkıntılara rağmen Türk sinemasında peş peşe pek çok TV film çekildiğini hatırlatan […]

Yerli-izleyicilerin-Tercihi-Yerli-Filmlerden-Yana-Degisti
Atatürk Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo TVve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.

Doç. Dr. Yusuf Yurdigül, Türkiye’de çekilen sinema TV filmlerinde, özel efekt tekniklerinin günden güne ileri gitmesiyle yerli izleyicilerin tercihinin de yerli TV filmlerden yana değiştiğini belirt ti.

Özel efektler [r] noktasında yaşanan sıkıntılara rağmen Türk sinemasında peş peşe pek çok TV film çekildiğini hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Yurdigül, “Özel efekt uygulamaları, sinema başta olmak üzere televizyon, bilgisayar oyunları ve tiyatro gibi pek çok alanda görsel zenginlik maksa-dı ile deği-şik araçlar ile uygulanan tekniklerdir. faka t bu teknikler günümüzde anlaşıldığı gibi sadece teknolojik tabanlı uygulamalar ile sınırlandırılabilir kadar dar kapsamlı değildir. TV film yapımında özel efekt kullanımı maliyet ve zaman tasarrufu gibi bir oldukça çok kolaylık sağlaması bakımındanda önemlidir. Gelişen teknoloji pek çok tekniğin ortaya çıkmasına zemin hazırlamış ve geliştirilen teknikler TV filmlerde uygulandıkça daha da yaygınlaşmıştır. Özel efekt teknikleri ile donatılmış TV filmler izleyiciyi kendine çekmektedir. Bu tekniklerin kullanımı, sinemaya alaka-yı canlandırmış ve modern sinemanın eskisinden oldukça çok daha fazla seyirciye ulaşması noktasında ehemmiyetli bir etken olmuştur. Özel efekt uygulamaları, günümüzde başta Hollywood sineması olmak üzere bütü n dünyada TV film yapımında yaygın biçimde kullanılmaktadır.” diye konuş-tu.

‘Türkiye’de sinema sektörü uzun bir dönem ekonomik ve siyasi problemlerden kaynaklanan bunalım süreci yaşamıştır’ diyen Yurdigül, şöyle söyledi: “Bu durum teknik yetersizliği birlikt einde getirmiştir. Dolayısı ile özel efekt uygulamaları Türk TV film sektörüne gecikmeli giriş yapmıştır. Türk sinemasında oldukça çok fazla teknik malzeme gerekliliği olmayan birtakım özel efekt uygulamaları kullanılsa da, özel efektler uzun sene-ler Türk TV filmlerinin yaygın ve başarılı biçimde yönelemediği bir alan olmuştur. Bu manada Avrupa ve Hollywood sinemasının gerisinde kalan Türk sineması, özel olarak 2000’li yıllardan itibaren özel efekt uygulamalarına önemli bir yönelim içine girmiştir. Gelişen ekonomik şartlar Türk TV film yapımcılarına birtakım imkanlar sunmuştur. Bilgisayar teknolojisine kayan özel efekt uygulamaları Türk sinemasında da yoğun biçimde kullanılmaya başlanmıştır. oldukça çok geniş bir alanı kapsayan özel efekt uygulamaları makyaj, dekor ve compositing olmak üzere yapım sonrası süreci kapsayan bir oldukça çok uygulamayı içine almaktadır. Bu manada Türk sinemasında dekor, makyaj, ötek i pratik efektler ile ses efektleri gibi yapımı zorunlu şeklinde görülen uygulamalara sıkça yer verilmiştir. faka t optik efektler, stop-motion animasyon, animatronikler ya daminyatürler maliyetli ve uygulanması oldukça zor olduğu için pek tercih edilmeyen özel efekt uygulamalarındandır. Dijital efektler ise en oldukça çok kullanılan özel efekt teknikleridir.”

EFEKTLER TV filmiN NiTELiĞiNi ARTIRIYOR

Efektlerin hayal edilen her şeyin TV filme yansıtılabilme özelliği olduğunu hatırlatan Yurdigül, “Dünyada ve özel olarak de Hollywood sinemalarında TV filmin söylendiğı günlerden beri kullanılan özel efekt uygulamaları özel olarak 2000’li yıllardan itibaren bilgisayar tabanlı uygulanmaya başlanmıştır. Dijital teknolojiden ev-vel ise bu uygulamalar çekim esnasında kamera önünde ya daTV filmin banyo işlemi aşamasında uygulanmıştır. Günümüzde ise özel efekt tekniklerinin çok büyük kısmı CGI şeklinde ifade edilen bilgisayar teknolojisi kullanılarak yapılmaktadır. bütü n dünyada olduğu gibi Türk TV film sektöründe de CGI tabanlı teknolojiye geçiş yapılmış, özel efektler ağırlıklı şeklinde bilgisayar ortamında uygulanmaktadır.” diye konuş-tu.

SON YILLARDA BÜYÜK ATILIMLAR GERÇEKLEޞTi

Türk sinema sektöründe özel efektler anlamında son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirildiğini kaydeden Yurdigül konuşması şöyle bitirdi: “Özel efektler bakımındanTürk sinemasının en ehemmiyetli örnekleri olan ‘G.O.R.A.’ ve ‘A.R.O.G.’da çalışan özel efekt ekibinin tamamen Türk efektçilerden oluşması TV filmlere ayrı bir ehemmiyet kazandırmaktadır. faka t Türk TV film sektöründe sürekli aynı kalitede ve tamamen Türk efektçilerden oluşan TV filmler ortaya çıkarılamamaktadır. ‘Fetih 1453’ ve ‘New York’ta Beş Minare’de olduğu gibi pek çok TV filmde özel efekt teknikleri için Hollywood ekiplerinden yardım alınmakta ya datamamen özel efektler bu ekiplere yaptırılmaktadır. Bu manada yetişmiş eleman eksikliği Türk sinemasının özel efektler bakımındanehemmiyetli bir sorunudur. faka t bu sıkın-tı bir bakıma teknik altyapıdan (teknoloji) kaynaklanmaktadır. Dolayısı ile özel efekt teknikleri Türkiye’de dar bir alanda, dar bir kadro ile, kısıtlı teknik imkanlar çerçevesinde uygulanabilmektedir.”
Kaynak: Cihan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz