Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yeni Nesil Kemençe
Yeni Nesil Kemençe

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) YrdDoç. Dr. Abdullah Akat, tek tonlu çalgı olan kemençe ile çalıştığı sırada yaşadığı zorluğu aşmak için 4 telli ve 12 tonda ses çıkarabilen kemençe yaptı.Aynı zamanda Müzikoloji Bölüm Başkanı da olan Akat, AA muhabirine verdiği demeçte, kemençenin bir karar sesi olan tek tonlu çalgı olduğunu ifade ederek, “Kemençe ile faka t […]

Yeni-Nesil-KemenceKaradeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) YrdDoç. Dr. Abdullah Akat, tek tonlu çalgı olan kemençe ile çalıştığı sırada yaşadığı zorluğu aşmak için 4 telli ve 12 tonda ses çıkarabilen kemençe yaptı.
Aynı zamanda Müzikoloji Bölüm Başkanı da olan Akat, AA muhabirine verdiği demeçte, kemençenin bir karar sesi olan tek tonlu çalgı olduğunu ifade ederek, “Kemençe ile faka t bir karar ses üzerinden çalabilirsiniz. Bu nede n le de çalışmalarım esnasında sürekli bir kaç kemençe kullanmak zorunda kalıyordum. [r] Bu ihtiyaçtan yola çıkarak 3 ve 4 telli kemençe ürettik ve farklılıklarını saptad ık” diye konuş tu.Kemençenin günümüzde bundan sonra orkestralarda da kullanılan bir çalgı haline geldiğini anımsatan Akat, “Kemençe topluluk içinde çalınıyor ve dolayısı ile karar sesi oldukça çok önemli. Hangi karar sesinde hangi kemençenin ne kadar iyi çaldığı oldukça çok ehemmiyet kazanmış durumda. Kemençeciler nota alma, çalışma yapma halinda veya sahnede 2-3, hatta daha oldukça çok sayıda kişiye, ezgiye hitap etmek halinda kalıyor. Bu yüzden de son zamanda kemençe koydukları kutuları git gide büyümek zorundaydı. Bir kaç kemençe kullanmak zorunda kalıyorlardı” diye konuş tu.Yrd. Doç. Dr. Akat, arşivlerde kendisi gibi nota yazmak üzere çalışan şahısları n ise 10’un üzerinde kemençesi olması gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti:”Çok sayıda kemençe almak ve taşımak ayrı bir zorluk. Dolayısı ile biz bu kemençede klavyenin altından kızaklar açtık ve bu kızakların üzerinde hareket eden aparat yardımı ile boyun yapısını biraz değiştirerek, çoklu kemençe adını verdiğimiz bu kemençeyi oluşturduk. Bu sayede tek kemençeyle rica ettiğimiz tonda ses çıkarabiliyoruz. Üç telli kemençe 5-6 tonda kemençenin ses özelliklerini bozmadan çıkabiliyor. 4 telli kemençeyle ise pnömatik dizideki 12 sesi de bulmuş oluyoruz. Böylece tek kemençeye 12 kemençe sesini sığdırmış olduk.”Patentin arkasından kemençeler seri üretilecekKemençenin prototipini Maçka ilçesindeki kemençe ustası Eyüp Eyüboğlu’nun hazırladığını ifade eden Akat, “Ustamız bize iki adet prototip hazırladı. Daha sonra da Türk Patent Enstitüsü’ne müracaat ederek patent işlemini başlattık. Patentinin, önümüzdeki bir kaç ay içinde gelmesini bekliyoruz. Devamında da kemençelerimiz seri üretime geçecek” diye konuş tu.Yrd. Doç. Dr. Akat, hazırladıkları kemençenin boyun yapısının, 51 ile 65 santim arasında ebatları değişen standart kemençeden biraz daha uzun olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:”Bu kemençe akademisyenler ve arşivciler ile müzikoloji eğitimi verilen kurumlarda oldukça çok büyük avantajlar sağlayacak. ayrıyetten sahne müzisyenleri için de oldukça çok avantajları olacak. Çünkü ayrı ayrı solistlere eşlik ediyorsa ve solistlerin sesi ayrı ayrıysa iki, üç kemençe taşımayacak. Tek kemençeyle onlara gayet rahat şekilde eşlik edebilecek. Bu teknik açıdan da oldukça çok büyük avantajlar sağlıyor, çünkü ayrı ayrı tonlamak gerekir. Dolayısı ile tek kemençeyi tonladığınız zaman hepsini tonlamış olacaksınız.” 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz