Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yaz İshallerinden İyi Huylu Bakterilerle Kurtulun
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:07:04
Yaz İshallerinden İyi Huylu Bakterilerle Kurtulun

Yaz ishallerinden iyi huylu bakterilerle kurtulun… Orzaks Medikal Direktörü iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Lütfi Hocaoğlu, ishalin, bağırsaklardaki faydalı bakteriler olan probiyotiklerin azalıp, hastalık yapıcı patojen mikroorganizmaların çoğalarak sindirim sisteminin dengesini bozması netice-si oluştuğunu belirterek, “Çeşitli etkenlere bağlı şeklinde vücudumuzdaki iyi huylu bakteriler ile kötü huylu bakteriler arasında yaşanan mücadele [r] sonucunda ortaya çıkan ishal, iyi […]

Yaz-ishallerinden-iyi-Huylu-Bakterilerle-KurtulunYaz ishallerinden iyi huylu bakterilerle kurtulun…

Orzaks Medikal Direktörü iç Hastalıkları Uzmanı Dr.

Lütfi Hocaoğlu, ishalin, bağırsaklardaki faydalı bakteriler olan probiyotiklerin azalıp, hastalık yapıcı patojen mikroorganizmaların çoğalarak sindirim sisteminin dengesini bozması netice-si oluştuğunu belirterek, “Çeşitli etkenlere bağlı şeklinde vücudumuzdaki iyi huylu bakteriler ile kötü huylu bakteriler arasında yaşanan mücadele [r] sonucunda ortaya çıkan ishal, iyi huylu bakteriler olan probiyotiklerin miktarının arttırılması ile tedavi ediliyor.” diye konuş-tu.

Yaz mevsiminde sıkça rastlanan ishal bebekleri, çocukları ve yetişkinleri etkileyen ehemmiyetli sağlık sorunlarının başında geliyor. Yapılan araştırmalar dünyada sene-de 1 milyondan fazla çocuğun ishal sebebi ile yaşamını yitirdiğini ortaya koyuyor. faka t önemli bir sağlık proble-mi olan ishal, alınabilecek basit önlemler ile kolayca atlatılabiliyor. Orzaks Medikal Direktörü iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Lütfi Hocaoğlu, ishalin bağırsaklardaki faydalı bakteriler olan probiyotiklerin azalıp, hastalık yapıcı patojen mikroorganizmaların çoğalarak sindirim sisteminin dengesini bozması netice-si oluştuğunu belirterek, “iyi ve kötü kişilikdeki mikroorganizmaların dengesinin sağlanması hastalığın tedavisinde büyük ehemmiyet taşımaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda, ishal tedavisinde hem çocuklarda hem de yetişkinlerde probiyotik kullanımının en güvenilir tedavi yolu olduğu belirtilmiştir” ifadelerini kullandı.

ishalin yaz aylarında daha sık görülmesinin ana sebebi nin artan sıcaklıklar olduğunun altını çizen Dr. Hocaoğlu şöyle söyledi: “ishaller pek çok nede n le karşımıza çıkabilir. değişik virüsler, bakteriler ve parazitler, çevresel hijyen şartlarının yetersiz olması, bozulmuş gıdaların tüketilmesi gibi nedenler bağırsak florasını bozarak patojen mikroorganizmaların çoğalmasına yol açabilirler. Sıcaklara bağlı şeklinde yiyecekler daha çabuk bozulmaktadır. Yazın dondurma, pasta gibi gıdaların fazla tüketilmesi beslenme alışkanlıklarının değişmesine yol açarken, tatil bölgelerinde hijyenik şartların yeterince uygulanmaması da ishale davetiye çıkarmaktadır. Yaz aylarında seyahatlerin artmasına bağlı şeklinde bağırsak florasının bozulması da ehemmiyetli bir ishal nedenidir.”

Dr. Lütfi Hocaoğlu yaz ishallerine karşı alınabilecek önlemleri şöyle anlattı: “Yazın ishalden ve ötek i sindirim sistemi hastalıklarından korunmak adına ötek i mevsimlerden daha özenli olunmalıdır. Uzun zaman dışarıda kalmış gıdaların tüketilmemesine dikkat edilmeli, meyve ve sebzeler iyice temizlenmeli, pek çok patojen mikroorganizmanın el teması ile bulaştığı gerçeği akılda tutularak el hijyenine özel olarak dikkat edilmelidir. ishale yol açan ve hastalık yapıcı bakteriler ile savaşan Probiyotik içerikli zengin gıdalar ve gıda takviyeleri tüketilmelidir. Söz konusu gıda takviyeleri sindirim sisteminin dengesini koruyacağı için ishale karşı koruyucu yöntemlerin başında gelmektedir.”

Kaynak: Cihan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz