Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Tuzu Azaltanın Ömrü Uzuyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:40:12
Tuzu Azaltanın Ömrü Uzuyor

Tuzu azaltanın ömrü uzuyor…Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, günde bir çay kaşığı daha az tuz almanın yıllık kalp krizi olasılığını yüzde 5, felç olasılığını yüzde 3 ve ölüm olasılığını de yüzde 4 azalttığını diye konuş-tu.İstanbul ili – Akpolat, yaptığı yazılı açıklamada, vücut için vazgeçilmez olan tuzun aşırı tüketiminin zararlı olduğunu söyledi. Aşırı […]

Tuzu-Azaltanin-Omru-UzuyorTuzu azaltanın ömrü uzuyor…
Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, günde bir çay kaşığı daha az tuz almanın yıllık kalp krizi olasılığını yüzde 5, felç olasılığını yüzde 3 ve ölüm olasılığını de yüzde 4 azalttığını diye konuş-tu.
İstanbul ili – Akpolat, yaptığı yazılı açıklamada, vücut için vazgeçilmez olan tuzun aşırı tüketiminin zararlı olduğunu söyledi. Aşırı tuz tüketiminin hipertansiyon başta olmak üzere felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, mide kanseri, böbrek taşı, kemik erimesi ve vücutta şişlik gibi fark-lı sorunlara yol açtığı bilgisini [r] veren Akpolat, Türkiye’de şa-hıs başına tuz tüketiminin 15 gram olduğunu söyled i.

Bu miktarın günlük ihtiyacın üzerinde olduğunu kaydeden Akpolat, tavsiye edilen sınırın günlük 5 gram olduğunu aktardı.

“Tuz kullanımı 5 grama inerse, 2,5 milyon ölüm engellenebilir”

Tuz kullanımının azaltılmasına bağlı şeklinde kalp krizi ve inmenin sebe p olduğu 2,5 milyon ölümün engellenebileceği öngörüsü içerisinde bulunan Akpolat, küçük bir çay kaşığının 2,5 gram tuz aldığı bilgisini verdi.

Akpolat, çocukların ailelerini örnek aldığını anımsatarak, ailelerinin bol tuzlu yediğini gören çocukların da aşırı tuz tüketimine yöneldiğini aktardı. Tuz tüketimini check altına alarak sadece yaşlılıkta değil, daha erken yaşlarda hipertansiyonun ortaya çıkmasının önlenebileceğini aktaran Akpolat, şu tavsiyelerde bulundu:

“Yemeğin tadına dahi bakmadan tuz koymayın. ‘Tuzsuz yemek oldukça çok tatsız’ diyor iseniz, biber, sirke, limon suyu ve fark-lı bitkiler ile yemek tatlandırılabilir. Tuzsuz ekmek yiyin. Taze sebze yiyin. Konserve ve turşudan uzak durun. Yemek pişirirken de pişirdikten sonra da tuz koymayın. Tuzu azaltılmış peynir yiyin. Doktor ya daeczacıya danışarak yapay tuz kullanabiliriz. Dışarıda yemek yerken seçici olun. Nane, kekik, soğan, sarımsak yemeklere tuz olmadan lezzet verir. Etleri sarımsak, sirke, limon suyu ile terbiye edin. Sebze, meyveler genel şeklinde az tuz içerir. Taze fındık, ceviz, semizotu yemeğe lezzet katar. Alışveriş yapar iken gıda etiketindeki tuz miktarına bakalım.”

Akpolat, günde bir çay kaşığı daha az tuz almanın, yıllık kalp krizi olasılığını yüzde 5, felç olasılığını yüzde 3 ve ölüm olasılığını de yüzde 4 azalttığını diye konuş-tu. AA

Muhabir: Sefa Mutlu

Yayınlayan: Sibel Kurtoğlu

MK

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz