Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Tuza Hem Renk Hem De Uyarı Geliyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 09:28:10
Tuza Hem Renk Hem De Uyarı Geliyor

Sigara ve alkollü içkilerin arkasından “tuz” paketlerinde de “uyarı” uygulaması başlıyor.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tuz kullanımı azaltmak için yürütülen çalışmalarda yeni bir uygulama daha başlatıyor. Bakanlığın Türk Gıda Kodeksi Tuz Tebliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, tuz yabancı madde içermeyecek, işlenmiş tuz rafine edilmeden ya dayıkanmadan piyasaya sunulmayacak, yeraltı [r] […]

Tuza-Hem-Renk-Hem-De-Uyari-GeliyorSigara ve alkollü içkilerin arkasından “tuz” paketlerinde de “uyarı” uygulaması başlıyor.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tuz kullanımı azaltmak için yürütülen çalışmalarda yeni bir uygulama daha başlatıyor.

Bakanlığın Türk Gıda Kodeksi Tuz Tebliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tuz yabancı madde içermeyecek, işlenmiş tuz rafine edilmeden ya dayıkanmadan piyasaya sunulmayacak, yeraltı [r] kaynak ve deniz tuzlarında rutubet miktarı kütlece en oldukça çok yüzde 2, ötek i tuzlarda yüzde 0,5 olacak.

Yeraltı kaynak ve kaya tuzlarında kuru maddede sodyum klorür miktarı en az yüzde 97, ötek i tuzlarda yüzde 98 olacak.

Öte yandan işlenmiş tuzlarda asitte çözünmeyen madde miktarının kütlece en oldukça çok yüzde 0,5, işlenmiş tuzlarda suda çözünmeyen madde miktarı, kütlece en oldukça çok yüzde 0,5 olması gerekecek.

Tebliğe göre sofra tuzunun yapısı homojen olabilir ve potasyum iyodat katılmış olacak, iyot tüketmemesi gereken şahıs-lar için iyotsuz sofra tuzu üretimi yapılabilecek.

RENKLi TUZ

Türkiye’de bundan sonra renkli tuz üretilebilecek.

Tuz etiketlerinde, hangi kaynaktan üretildiği ve içerisinde yer alan arsenik, kurşun gibi ağır metal bulaşık oranları ile “Tuzu azaltın, sağlığınızı koruyun” ifadesi yer alacak.

Tebliğ kapsamında kaynağına göre üretilen tuzlar birbirleri ile karıştırılarak piyasaya sunulamayacak, coğrafi işaretten doğan haklara aykırı olmamak koşulu ile bölgesel ve yöresel adlar ile bilinen tuzlar bu adlar ile üretilebilecek.

Yer altı kaynak tuzları sadece iri salamura tuzu, gıda sanayi tuzu ve sofrada öğütme tuzu şeklinde piyasaya sunulacak.

Tebliğ kapsamındaki ürünler etiketi üzerinde tuzun kullanım amacına göre “sofra tuzu”,”sofrada öğütme tuzu”, “iri salamura tuzu” ve “gıda sanayi tuzu” şeklinde adlandırılacak.

UYUM iÇiN 1 se-ne SÜRE

Tuzun elde edildiği kaynak “deniz tuzu ya dadeniz tuzundan üretilmiştir”, “kaya tuzu ya dakaya tuzundan üretilmiştir”,”göl tuzu ya dagöl tuzundan üretilmiştir” ve “yeraltı kaynak tuzu ya dayeraltı kaynak tuzundan üretilmiştir” şeklinde belirtilecek.

Gıda işletmecileri tebliğin yayımı tarihi itibarıylan itibaren bir se-ne içerisinde düzenlemeye uyum sağlayacak.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz