Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Türkiye Yılın İlk Yarısında İhracatını Yüzde 20.4 Artırdı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:40:26
Türkiye Yılın İlk Yarısında İhracatını Yüzde 20.4 Artırdı

Ekonomi Bakanı Çağlayan, dünyanın en büyük hizmet ihracatçılarından biri olan Türkiye’nin, yılın ilk yarısında ihracatını yüzde 20.4 artırdığını böyledi.Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, haziran ayı ödemeler dengesi ve istihdam verilerini yorumladı. Mal ticaretinden sonra hizmet ticaretinde de yılın ilk yarısına ait sonuçlara ulaşıldığını ifade eden Çağlayan, hizmet ihracatından sorumlu Bakan şeklinde dünyanın en büyük […]

Turkiye-Yilin-ilk-Yarisinda-ihracatini-Yuzde-204-ArtirdiEkonomi Bakanı Çağlayan, dünyanın en büyük hizmet ihracatçılarından biri olan Türkiye’nin, yılın ilk yarısında ihracatını yüzde 20.4 artırdığını böyledi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, haziran ayı ödemeler dengesi ve istihdam verilerini yorumladı.

Mal ticaretinden sonra hizmet ticaretinde de yılın ilk yarısına ait sonuçlara ulaşıldığını ifade eden Çağlayan, hizmet ihracatından sorumlu Bakan şeklinde dünyanın en büyük hizmet ihracatçılarından biri olan Türkiye’nin, yılın ilk yarısında [r] ihracatını yüzde 20,4 artırdığını belirtmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Çağlayan, “Bu oldukça çok çok büyük artış oranı. ötek i ülkelerin verileri şimdi-lik tam şeklinde açıklanmış değil faka t açıklananlar arasında Romanya’dan (ilk 5 ayda yüzde 25) sonra ihracatını en oldukça çok artıran ülkeyiz. Ekonomi Bakanlığı şeklinde yılsonuna kadar bu performansı devam ettirip 48 milyar dolar hizmet ihracatını aşacağımızı tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu verinin, şimdiye kadar ilk 6 ayda ulaşılmış en üst düzey olması nedeni ile ehemmiyetli olduğuna işaret eden Çağlayan, bunun bir rekor olduğunu ve Türkiye’nin se-ne sonunda da rekor kıracağını söyled i. Çağlayan, hizmet ihracatında 8 ana kalem yer aldı ğınu ifade ederek, şunları söyledi:

“Kamuoyu özel olarak turizmle ilgilenir ama ondan başka yedi kalem daha var. Biz, bugün bu 8 kalemin 57’sinde Geçtiğimiz yılların ilk yarısının sonucu çıktık. Dolayısıyla sadece turizm değil, taşımacılık, resmi hizmetler, sigorta hizmetleri, ötek i ticari hizmetler gibi ihraç kalemlerinde de bir artış var ve bu sağlıklı bir gösterge. Bugün itibarı ile 6 aylık cari açık 35,9 milyar dolara ulaştı. Geçen sene-ye göre 6 milyar dolara yakın artış var. se-ne sonu OVP beklentisi, bildiğiniz gibi 60,7 milyar dolar. ޞu anda bunun yarısını aşmış durumdayız. se-ne sonunda şimdiki OVP beklentisinin biraz sonucu çıkacağız gibi görünüyor.”

işsizlik dünyada artarken, Türkiye’de geriledi

Başarılardan birinin de istihdam alanında yaşandığına işaret eden Çağlayan, Avrupa’da ve dünyada işsizlik artmaya devam eder iken Türkiye’de gerilediğini diye konuş-tu. Ülkede son 12 ayda 850 bine yakın istihdam yaratan bir ekonomi yer aldı ğına dikkati çeken Çağlayan, 2009 başından yani krizin en kötü günlerden bu yana toplamda 6 milyona yakın istihdam artışı görüldüğünü söyledi. Avrupa’da işsiz sayısında 4 milyon artış varken, Türkiye’de bundan daha fazla istihdam artışı yaşandığının altını çizen Çağlayan, şöyle devam etti:

“Geçen ay istihdam rekoru kırmıştık. Bu ay da bunu geçerek çıtayı daha da yukarı taşıdık. Toplam istihdam 26,1 milyona ulaştı. Geçtiğimiz ay istihdamda rekor kırmıştık, bu ay bu rekorun sonucu çıkıp bir yenisini kırdık. işsizlik bugün itibarı ile yüzde 8,8’e gerilemiş durumda. Önümüzdeki aylarda biraz daha gerileme olacaktır.

Kriz döneminde iLO içerisinde daha fazla istihdam artıran ülkelerin başında geldik, önümüzdeki yıllarda da öyle olacağız. Bu üretimle olacak, sanayiyle olacak. işte o yüzden her fırsatta diyorum ki Türkiye ekonomisinin geleceği yatırımdır, üretimdir, sanayidir. Sanayi sektörüyle iş dünyasına giren yatırımcılar, iş adamları bunu terkedip hizmetlere geçerlerse ekonomimiz bundan faydadan oldukça çok zarar görür. Bizim sanayiciye ihtiyacımız var. Yatırım teşvik sistemi de bu amaçla tasarlandı ve oldukça çok pozitif sonuçlar veriyor. Orta ve uzun vadede bu işsizlik oranlarında daha sert düşüşler yakalamamız gerekli. Hem nüfus artışını hem de işgücüne katılım oranındaki artışı geçen bir sürat-le istihdamımızı artırmalı ve işsizlik oranını yüzde 6-7’lere indirmeliyiz. Bu zor bir hedef ama bu hedef bizim bir üst lige çıktığımızın resmi olabilir kadar çok büyük başarının da göstergesi.”
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz