Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Türkiye Küresel Altın Rezervinde Kaçıncı?
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:19:16
Türkiye Küresel Altın Rezervinde Kaçıncı?

Türkiye küresel altın rezervinde kaçıncı?…Dünya Altın Konseyi’nin (World Gold Council) resmi verilerine göre, Türkiye 441,5 ton altın rezervi ile dünyanın en büyük altın rezervine malik ülkeleri arasında 13. sırada yer alıyor.AA muhabirinin Dünya Altın Konseyi’nin verilerinden derlediği verilere bu yılın haziran ayı itibariyle, Türkiye 441,5 ton altın rezervi ile dünyanın en büyük altın rezervine malik […]

Turkiye-Kuresel-Altin-Rezervinde-KacinciTürkiye küresel altın rezervinde kaçıncı?…
Dünya Altın Konseyi’nin (World Gold Council) resmi verilerine göre, Türkiye 441,5 ton altın rezervi ile dünyanın en büyük altın rezervine malik ülkeleri arasında 13. sırada yer alıyor.
AA muhabirinin Dünya Altın Konseyi’nin verilerinden derlediği verilere bu yılın haziran ayı itibariyle, Türkiye 441,5 ton altın rezervi ile dünyanın en büyük altın rezervine malik ülkeleri arasında 13. sırada yer aldı. Verilere göre, altın Türkiye’nin toplam rezervlerinin sadece yüzde 14’ünü oluşturuyor. özel olarak küresel ekonomik kriz [r] sonrası ekonomik zorluk çeken ülkelerin yakında takip ettiği Avrupa Merkez Bankası tahmini 502,1 ton ile 12. sırada yer aldı. Dünya altın talebinin büyük kısmını tek başına sağlayan ve yakın zamanda cari açığını azaltmak için altın ithalatında vergiyi üçte bir oranında artırarak yüzde 8’e yükselten Hindistan ise listede 557,7 ton altın rezervi ile 11. sırada bulunuyor. Hollanda 612,5 ton ile dünyanın 10. büyük altın rezervine malikken, Japonya 765,2 ton altında 9. sırada yer aldı.Resmi verilere göre Rusya, resmi altın rezervi bu yılın haziran sonu itibariyle 996,4 tona ulaşarak, dünyanın en büyük 8. altın rezervine malik ülkesi oldu. Rusya’nın halihazırda resmi rezervlerinin sadece yüzde 7’si altından oluşuyor. IMF dünyanın 3. büyük altın rezervine malik isviçre 1,040 ton altın rezervi ile 7’inci, mevcut rezervlerini sadece yüzde 1’ini altın şeklinde tutan Çin ise, 1,054 ton altın rezervi ile 6’ncı sırada yer aldı. Fransa’nın altın rezervi 2,335 tonla 5’inci, italya 2,451 tonla 4’üncü, Uluslararası Para Fonu (IMF) 2,814 ton altınla 3’üncü sırada yer aldı.Dünya altın rezervinin en tepesinde ise iki büyük ekonomi Almanya ve ABD var. Almanya 3,390 ton altın rezervi ile küresel altın rezervi listesinin ikinci esnasında yer alırken, 1. 8,133 ton altını resmi rezerv şeklinde tutan ABD oldu. Altın Avrupa’nın en güçlü ekonomisi olan Almanya’nın toplam rezervlerinin tahmini yüzde 66’sını oluştururken, ABD’nin resmi rezervleri içerisinde altının payı yüzde 70’e kadar çıkıyor. Krizdeki komşunun 112 ton altını var Ekonomik krizin en zayıf halkalarından biri şeklinde gösterilen Yunanistan 112 ton altın rezervi ile dünya sıralamasında 33. sırada yer alıyor. Krizdeki Yunanistan’ın toplam rezervleri içerisinde altının payı ise tahmini yüzde 76 oranında. Türkiye’nin mevcut altın rezervi ise Çin, Rusya ve Hindistan hariç olmak üzere, gelişmekte olan ekonomilerin hepsinden daha yüksek seviyede. Örneğin mevcut rezervlerinin içerisinde sadece yüzde 1 oranında altın bulunduran Güney Kore toplam 104,4 ton altınla dünya sıralamasında 34. sırada yer alıyor. Sıklıkla Türkiye ekonomisine benzer demografik özel olarakri ile dikkati çeken Doğu Avrupa’nın parlayan starı Polonya, altına toplam rezervleri içerisinde yüzde 4 oranında yer vererek, toplam 102,9 tonla dünyanın en büyük altın rezervine malik ülkeler sıralamasında 36. sırada bulunuyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz