Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

TBMMden Mısır Konusunda Flaş Karar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 09:00:33
TBMMden Mısır Konusunda Flaş Karar

TBMM,Mısır’daki olay ilerı yerinde araştırmak için girişimde bulunacak. Türkiye-Mısır Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, TBMM İnsan Haklarını araştır-ma Komisyonu’nun Mısır’da incelemelerde bulunmak için TBMM Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na başvurduğunu belirt ti. Ünal, uluslararası toplumda Mısır’da yaşananlar ile alaka-lı güçlü bir tepki oluşmadığını, son BM Güvenlik Konseyi toplantısından da sonuç çıkmadığını […]

TBMMden-Misir-Konusunda-Flas-Karar TBMM,Mısır’daki olay ilerı yerinde araştırmak için girişimde bulunacak. Türkiye-Mısır Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, TBMM İnsan Haklarını araştır-ma Komisyonu’nun Mısır’da incelemelerde bulunmak için TBMM Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na başvurduğunu belirt ti.
Ünal, uluslararası toplumda Mısır’da yaşananlar ile alaka-lı güçlü bir tepki oluşmadığını, son BM Güvenlik Konseyi toplantısından da sonuç çıkmadığını anımsattı. Mısır’da önemli insan hakları ihlalleri yaşandığını anlatan Ünal, alanlarda kadın milleti ve çocukların olduğu bilinmesine rağmen göstericilere uyarı yapılmadan ateş açıldığını, çadırlara molotofkokteyli atılması netice-si onlarca [r] şahsıın yanarak can verdiğini vurguladı.İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ MISIR’AUluslararası toplumu Mısır’da yaşananlara duyarsız kalmamaya davet eden Ünal, şöyle devam etti:”Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak, uluslararası insan hakları örgütlerini, acil şeklinde insan hakları ihlallerinin gözlenmesi ve araştırılması için Mısır’a gitmeye davet ediyorum. BM Güvenlik Konseyi’nin herhangi bir şekilde kınama kararı dahi almaması, bu meselede içine düşülen zafiyetin açık ifadesidir.İSTİFA ETMEYECEĞİZ”Ünal, Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı’ndan istifa etmeyi düşünüp düşünmediğine ve dostluk grubunun dağıtılmasının söz konusu olup olmadığına dairsoruyu şöyle yanıtladı:”Mısır halkı ile olan ilişkimizi, Mısır ile olan ilişkimizi herhangi bir şekilde sekteye uğratmıyoruz. Mısır’da seçilmiş meşru yönetime karşı askeri darbe yapıldığı günden beri, bunun darbe olduğunu, meşru olmadığını ve seçilmiş meşru Cumhurbaşkanını tanıdığımızı ifade ediyoruz. Parlamentolararası Dostluk Grubu Türkiye ayağı kuruldu Anca k Mısır’da parlamento seçimleri bir türlü yapılmadığı için Mısır ayağı oluşmadı. Biz, Parlamentolararası Dostluk Grubu’nun Türkiye ayağı olarak, Mısır’da olup bitenleri hem yakından takip etmek hem parlamentoda Mısır halkının sesi olmak adına bu yapıyı devam ettirmekten yanayız. Dolayısı ile muhatabımız Mısır halkının kendisidir. Mısır parlamentosunda tecelli eden Mısır halkının iradesidir, biz de o iradenin yakınındayız.”İÇİŞLERİNE KARIŞMIYORUZMısır’ın, “Türkiye içişlerimize karışıyor” açıklamasına dairdeğerlendirmesi sorulan Ünal, uluslararası hukuka göre hiçbir devletin kendi halkını katletme hakkı olmadığını vurguladı. Mısır’da can kaybının, resmi olmayan bilgilere göre 4 bine ulaştığını anımsatan Ünal, “Komşu ülkelerin, yakın ilişkide bulunan ülkelerin böyle katliama sessiz kalması beklenemez. Her şeyden önce üzerinde yükseldiğimiz ve savunduğumuz insanlık adına bütün değerler, bize, yaşananlara karşı sessiz kalamayacağımızı söylüyor. Bu içişlerine müdahale değil, meşru olmayan yönetimin kendi insanını katletmesine karşı bir çığlıktır. Bu katliama sessiz kalan herkes, bu katliama ortak olmuş demektir” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz