Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Taşeron Yasasında Son Durum Nedir?
  • Ana Sayfa » Haber
  • 12 Ağustos 2013 - 11:12:09
Taşeron Yasasında Son Durum Nedir?

Taşeron işçiler için umut olan taşeron yasası ne zaman çıkacak? Bakan Faruk Çelik taşeron işçiler neler belirt ti?Taşeron işçilerinin merakla beklediği toplantı da dün Ankara ilinde yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında yapılan ‘Üçlü Danışma Kurulu’na TiSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Türk-iş Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-iş Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, DiSK Başkanı Kani […]

Taseron-Yasasinda-Son-Durum-NedirTaşeron işçiler için umut olan taşeron yasası ne zaman çıkacak? Bakan Faruk Çelik taşeron işçiler neler belirt ti?
Taşeron işçilerinin merakla beklediği toplantı da dün Ankara ilinde yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında yapılan ‘Üçlü Danışma Kurulu’na TiSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Türk-iş Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-iş Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, DiSK Başkanı Kani Beko ve alaka-lı bürokratlar katıldı.

ÇÖZÜM [r] iÇiN UMUT VAR MI?

14 nisan 2013 yılı Ankara- işveren alt işverene ya dayükleniciye verilen her türlü işte, işçi ücretlerinin ödenip ödenmediğini aylık şeklinde check edecek, ödenmeyen ücret varsa işçinin banka hesabına yatıracak.

Tasarıya göre; Kanuna aykırılığın tespiti halinde taşeron işçisine, emsal işçi ücreti ödenecek. Asıl işveren, alt işverenin gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alıp almadığını gözetmek ve denetlemekle yükümlü olacak. Alt işveren işçileri, aynı iş yerinde ilk işe girdiği tarih esas alınacağından alt işveren değişse dahi yıllık ücretli izne hak kazanabilecek.

Toplantıda Bakan Çelik, taraflara alt işverenlik (taşeron) hakkında hazırladıkları yasal düzenlemelere dairsunum yaptı. Bakan Çelik, alt işverenlikte tanım ve kapsam, işyeri bildirimi, yıllık ücretli izin, ücretlerin tam ve zamanında ödenmesi, kıdem tazminatı ve ihale süresi ile alaka-lı yasal düzenlemeler yapmak rica ettiklerini ifade etti.

Zaman Gazetesi’nin haberine göre; Kamudaki işçi sayısının sene-ler içerisinde düşmesi kamudaki işlerin taşeron işçiler eliyle yürütülmesine yol açıyor. özel olarak hastanelerde geçmiş yıllarda memurlar tarafından yapılan evrak kaydı ve sekreterlik gibi pek çok hizmeti taşeron firmaların elemanları sunuyor. Havaalanları, bakanlıklar ve belediyeler de hizmet alımına yoğun ala-ka gösteren kurumlar arasında. Taşeronluk da pek oldukça çok proble-mi birlikt einde getiriyor. işçiler 8 saatten fazla çalıştırılıyor. Kimi zaman haftalık izin kullandırılmıyor. Mesai ücreti ödenmiyor. birtakım yerlerde maaşları düzenli verilmiyor. Devlet Personel Başkanlığı’nın (DPB) verilerine göre devletin çalıştırdığı işçi sayısı da ehemmiyetli ölçüde azaldı. 2003 yılında 338 bin olan işçi sayısı, 10 sene-de tahmini yüzde 50’ye varan düşüş göstererek 2013 yılı itibarı ile 163 bine kadar geriledi.

TAޞERON SAYISI sebe p ARTIYOR?

işçi sayısındaki azalmaya rağmen memur sayısı sürat-le artıyor. 2003’te 1 milyon 603 bin olan memur sayısı 2013 yılı’te 2 milyon 84 bin şa-hıs oldu. Hakim savcı, öğretim elemanları ve sözleşmeli personelle birlik-te bu sayı 2 milyon 400 bini buluyor. 205 bin TSK personeli, 265 bin belediye çalışanı ile geçici işçi, geçici personel ve kapsam dışı personel dahil edildiğinden kamunun toplam istihdamı 3 milyon 88 bine çıkıyor.

10 se-ne içerisinde hakim-savcı sayısı 10 bin 377 kişiden 13 bin 889 kişiye yükseldi. Öğretim elemanı sayısı da 78 binden 113 bine çıktı. KiT’lerde çalışan şa-hıs sayısı ise 152 bin. Kamuda çalışan memurların yüzde 84’ü taşra teşkilatında görev yapar iken yüzde 13’ü merkez teşkilatında görevli. Memurların 778 bini eğitim öğretim hizmetleri sınıfında yer alırken ikinci sırada 417 bin ile genel idare hizmetleri sınıfı geliyor. Sağlık çalışanları alanında 338 bin, emniyet hizmetleri sınıfında 242 bin, teknik hizmet sınıfında ise 96 bin şa-hıs görev yapıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz