Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Suriyede Bombalanmayan Tek Toprak Türkiyenin
  • Ana Sayfa » Haber
  • 5 Şubat 2014 - 09:15:05
Suriyede Bombalanmayan Tek Toprak Türkiyenin

Suriye’de Türk toprağı olan ve Türk askerinin nöbet tuttuğu Süleyman Şah Türbesi’ndeki karakolda asker sayısı iki misline çıkarıldı, iç harekatta deneyimli rütbeliler gönderil-di. Halep’teki Süleyman Şah Türbesi içindeki karakolun güvenlik önlemleri artırıldı. Daha önce 15 asker ve başlarındaki 1 astsubayın koruduğu türbedeki asker sayısı 2 katına çıkarıldı, iç güvenlik harekâtı tecrübeli rütbeliler karakola gönderilmeye başlandı. […]

Suriyede-Bombalanmayan-Tek-Toprak-Turkiyenin Suriye’de Türk toprağı olan ve Türk askerinin nöbet tuttuğu Süleyman Şah Türbesi’ndeki karakolda asker sayısı iki misline çıkarıldı, iç harekatta deneyimli rütbeliler gönderil-di.
Halep’teki Süleyman Şah Türbesi içindeki karakolun güvenlik önlemleri artırıldı. Daha önce 15 asker ve başlarındaki 1 astsubayın koruduğu türbedeki asker sayısı 2 katına çıkarıldı, iç güvenlik harekâtı tecrübeli rütbeliler karakola gönderilmeye başlandı. Karakolun ikmali ise Şanlıurfa-Suruç’ta konuşlu olan 2’nci Hudut Taburu tarafından düzenli şeklinde yapılıyor.Askeri kaynaklar, [r] Suriye’deki iç karışıklıkların artmasının arkasından karakolda alınan tedbirlerin uygulanmaya devam edildiğini, oradaki askeri birliğin tek görevinin türbeyi ve karakolu korumak olduğunu diye konuş-tu. Karakolun ve bağlı yer aldı ğı taburun olası saldırılara karşı da reaksiyon planlarının hazır olduğu kaydoldu. Karakol ve türbe Türk toprağı sayıldığı için olası bir saldırı halinda angajman kuralları gereği askerlerin misliyle karşılık verme hakkı bulunuyor.DOĞRUDAN TEHDİT YOKTürkmenlerin yoğun şeklinde yaşadığı bölgede bulunan karakola karşı Suriye’de iç savaşın başlamasından bu yana herhangi bir tehdit olmadı. Lakin, PYD’nin geçen se-ne kuzey bölgelerde etkin olmaya başlaması ile birlik-te bu karakola yönelik tehdit nedeni ile güvenlik artırılmaya başlandı. Üst düzey komutanların da sıklıkla karakola denetleme maksadı ile gittiği öğrenildi. Askeri kaynaklar, muhalif güçler ile Suriye ordusu arasındaki çatışmalar nedeni ile birtakım bazı karakolun birkaç km yakınlarına havan mermilerinin düştüğünü söylediler.TÜRKİYE DIŞINDA TÜRKİYE TOPRAĞIOsman Gazi’nin büyükbabası Süleyman Şah, 1086 yılında 2 muhafızı ile birlik-te Fırat Nehri’ni geçerken şehit olunca, bölgede bulunan Caber Kalesi’nde gömüldü. sene-ler sonra Yavuz Sultan Selim tarafından fethedilen bölgede Süleyman Şah adına türbe yaptırıldı. Türbe, 20 Ekim 1921’de Fransızlar ile yapılan anlaşma kapsamında Suriye sınırları içinde kaldı, faka t yer aldı ğı alan Türk toprağı sayıldı. Lozan Antlaşması ile bu hak aynen korundu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz