Su İçinde Parmaklar Neden Buruşur
Gönderen: admin Tarih: 9 Oca, 2013 At 06:43 PM | Kategorisi : Haber, Sağlık | 0 Yorum

Su-icinde-Parmaklar-Neden-BurusurSuda uzun zaman kaldığında parmakların buruşma sebebi nin derinin süngerimsi özelliğinden değil, ıslak nesneleri daha iyi kavrayabilmek için olduğu saptan dı.Suda uzun zaman kaldığında parmakların buruşma nedeni ıslak nesneleri kavrayabilmek içinmiş İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nden bilim adamlarının incele me sı buruşmuş parmakların ıslak durumlarda daha iyi kavrama sağladığını gösterdi. incele me cılardan Tom Smulders, bunun, ”araçların daha iyi yol tutmasını sağlayan lastiklerdeki tırtıklara benzediğini” vurguladı. Smulders ve ekibi, gönüllülerden evve l elleri kuru olarak farklı boyutlardaki misketleri tutmalarını istedi. Daha sonra bilim adamları gönüllülere bu işlemi ellerini 30 dakika sıcak suda beklettikten sonra yaptırdı. Katılımcıların parmakları buruşmuşken ıslak misketleri daha çabuk yakaladıkları görüldü.
Reklam Alanı
. Biyologlar, daha evve l suda uzun zaman kalındığında el ve ayakların buruşmasının, suyun deriyi şişirmesinden kaynaklandığını düşünüyordu. Söz konusu incele me sayesinde, bu sürecin sinir sistemi tarafından harekete geçtiği ve kan damarlarının büzüşmesinden kaynaklandığı anlaşıldı. Smulders, sinir sisteminin, bir zaman ıslak kaldığını anlamasından sonra parmak uçlarındaki kan damarlarını daha ince hale getirdiğini, parmakların hacminin azaldığını faka t aynı boyutta kaldığı için derinin büzüldüğünü söyled i. incele me , İngiliz ”Biology Letters” dergisinde yayımlandı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>