Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Sigaradan Alınan Vergi Yüzde Kaç
  • Ana Sayfa » Haber
  • 5 Ocak 2013 - 22:57:36
Sigaradan Alınan Vergi Yüzde Kaç

SSUK’tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de halen 16 milyon sigara ve ötek i tütün ürünleri kullanıcısı yer aldı ğı, herhangi bir önlem alınmadığı takdirde şu an hayatta olan 8 milyon şahs ın tütün nedeniyle hayatlarını kaybedecekleri kaydedildi. Bu ölümlerin önüne geçilecek en etkin yöntemlerden birinin tütün ürünlerinde fiyat ve vergilerin artırılması olduğu ileri sürülen açıklamada, şu […]

Sigaradan-Alinan-Vergi-Yuzde-Kac

SSUK’tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de halen 16 milyon sigara ve ötek i tütün ürünleri kullanıcısı yer aldı ğı, herhangi bir önlem alınmadığı takdirde şu an hayatta olan 8 milyon şahs ın tütün nedeniyle hayatlarını kaybedecekleri kaydedildi.
Bu ölümlerin önüne geçilecek en etkin yöntemlerden birinin tütün ürünlerinde fiyat ve vergilerin artırılması olduğu ileri sürülen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
”Uluslararası bilimsel çalışmalar, her yüzde 10 vergi artışının, tüketimi yüzde 5 azalttığını, böylelikle hem sağlığı düzelttiğini hem de gelirleri arttırdığını ortaya koymuş, maliye bakanlarının hekimlerden daha fazla hayat kurtarabileceğini göstermiştir. Anca k ülkemizde tütün ürünlerinde yapılan son vergi artışı, yetersizliği nedeniyle uzmanlar arasında büyük hayal kırıklığı yaşattı. Yeni vergi düzenlemesi sağlık kazanımları açısından yetersiz kaldı.”
KARLI ÇIKAN FiRMALAR OLDU
Son yapılan vergi artışlarından, fiyat ayarlamalarıyla sigara firmalarının karlı çıktığı iddia edilen açıklamada, ”24 Aralık 2012 tarihli ve 2012/4116 sayılı kararname ile yapılan düzenlemede, yüzde 65,25 oransal vergi ve 3,15 lira asgari maktu vergi tutarı belirlenmiştir.[r]. Bu oran Dünya Sağlık Örgütü sağlık ekonomistleri tarafından hesap edilen en az 25 kuruş değerinin oldukça altındadır” görüşü savunuldu.
ޞirketlerin, bu vergi artışlarının ötesinde, fiyatlarına enflasyon ayarı yaparak bütü n segmentlerde paket fiyatlarını 1’er lira arttırdığı dile getirilen açıklamada, ”Burada dikkat çekici husus, şirketlerin fiyat artışlarını vergi artışının bir gereği olarak değil, alım gücündeki artışı ve fiyat elastikiyetini dikkate alarak yapması oldu” değerlendirmesine yer verildi.
Oransal vergi artışının yüzde 69’a çıkarılması halinde, sigara içtiği için hayatını kaybeden 160 bin şahs ın hayatının kurtarılabileceği ifade edilen açıklamada, sigara dışındaki ötek i tütün ürünlerinde ise vergi oranının tekrar düşürüldüğü, üretim maliyetlerine avantaj sağlandığı da söylen di.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz