Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Şerafettin Elçi Kimdir
  • Ana Sayfa » Haber
  • 25 Aralık 2012 - 18:20:07
Şerafettin Elçi Kimdir

Ankara’da bir süredir kanser tedavisi gören KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili ޞerafettin Elçi, Ankara Medicana Hastanesinde hayatını kaybetti.ޞerafettin Elçi, 2011 genel seçimlerinde Diyabakır’dan bağımsız milletvekili seçilip Meclis’e girmişti. Kimdir?Katılımcı Demokrasi Partisi Genel Başkanı’dır.ilk ve ortaokulu Cizrede, liseyi Mardinde okudu. Yüksek öğrenimini, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladıktan sonra, Diyarbakırda avukatlık stajı yaptı. Talebeliği döneminde, 49lar […]

Serafettin-Elci-hayatini-kaybettiAnkara’da bir süredir kanser tedavisi gören KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili ޞerafettin Elçi, Ankara Medicana Hastanesinde hayatını kaybetti.ޞerafettin Elçi, 2011 genel seçimlerinde Diyabakır’dan bağımsız milletvekili seçilip Meclis’e girmişti.

Kimdir?Katılımcı Demokrasi Partisi Genel Başkanı’dır.ilk ve ortaokulu Cizrede, liseyi Mardinde okudu. Yüksek öğrenimini, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladıktan sonra, Diyarbakırda avukatlık stajı yaptı. Talebeliği döneminde, 49lar Davası diye bilinen Kürtçülük Davasından yargılandı.Cizrede bir zaman avukatlık mesleğini icra etti. 12 Mart 1971 Muhtırası döneminde, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi sanıkları arasında Diyarbakır Askeri Mahkemesinde yargılandı. 8 ay kadar, Askeri Cezaevinde tutuklu kaldı.1977 Milletvekili Genel Seçimlerinde Mardin milletvekili olarak, parlamentoya girdi. 22 Aralık 1977’de Bülent Ecevit, istanbul Florya semtinde bulunan Güneş Moteli’nde daha sonra 11’ler olarak anılacak Adalet Partisinden ayrılan bağımsız milletvekillerden Enver Akova, Ali Rıza Septioğlu, Mustafa Kılıç, Mete Tan, Tuncay Mataracı, Güneş Öngüt, Orhan Alp, Ahmet Karaaslan, Hilmi işgüzar, Oğuz Atalay ve ޞerafettin Elçi ile görüşmüş ve yeni kurulacak hükûmetteki bakanlık koltuğu karşılığıyla Demirel hükûmeti aleyhindeki gensorunu desteklemesi konusunda anlaşmıştı. ޞerafettin Elçi kurulan hükümette 1978–1979 yılları arasında, Bayındırlık Bakanı olarak görevliydi.12 Eylül Darbesi’nden sonra tutuklandı. Bakan bulunduğu dönemde Türkiyede Kürtler var, ben de Kürdüm şeklindeki açıklamalarından dolayı, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesince 2 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı. Yine Bakanlığı döneminde, bazı Kürdleri işe aldı diye Yüce Divanda yargılandı ve 2 yıl 4 aya mahkûm oldu. Bu cezalardan dolayı, 30 ayı aşkın bir zaman cezaevinde kaldı. Bu cezaların bir sonucu olarak, 10 yıl kadar siyasi haklardan mahrum bırakıldı ve avukatlık mesleğini yapmaktan alıkonuldu.1992de, 98 kürt aydını ile beraber Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfını kurdu. Vakfın Kurucu Başkanlığını yürüttü. Uzun bir hukuki mücadelenin sonucunda, sözkonusu vakıf, 1995te Kürt Kültür ve inceleme Vakfı olarak tescil edildi. Bu sayede, Cumhuriyet tarihinde ilk olarak, Kürt adı ile bir kurum resmiyet kazanmış oldu.1994te bir grup arkadaşıyla beraber, Kürt Demokratik Platformunun kuruluşuna öncülük etti. Bu platformun sözcülüğünü yürüttü. Kürt Demokratik Platformu, 3 Ocak 1997de kurulan Demokratik Kitle Partisinin oluşum faaliyetlerini yürüttü.Demokratik Kitle Partisinin kuruluşu ile beraber, Partinin Genel Başkanlığına getirildi.Demokratik Kitle Partisi, 26 ޞubat 1999 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Daha sonra 19 Aralık 2006 tarihinde kurulan Katılımcı Demokrasi Partisinin Genel Başkanlığına getirildi.12 Haziran 2011 seçimlerinde Diyarbakır ilinden bağımsız milletvekili seçilmiştir.Evli ve 7 çocuk babasıdır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz