Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Sabah 649 Bin Dolar Kaybedebilirsiniz
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:17:49
Sabah 649 Bin Dolar Kaybedebilirsiniz

Sabah 649 bin dolar kaybedebilirsiniz…Kaspersky Lab için B2B incele-me firmasınin yapmış olduğu incelemeye göre, güvenlik ihlalinin firmalere maliyeti ortalama 649 bin doları buluyor. Maliyetler hadisenin yaşandığı yere ve firma büyüklüğüne bağlı şeklinde değişiklik gösteriyor.Siber saldırıların her biri firmalere zarar verebilir; faka t bu saldırıların finansal etkilerinin büyüklüğünü biliyor muyuz? Uç nokta koruma çözümlerinde lider firma […]

Sabah-649-Bin-Dolar-KaybedebilirsinizSabah 649 bin dolar kaybedebilirsiniz…
Kaspersky Lab için B2B incele-me firmasınin yapmış olduğu incelemeye göre, güvenlik ihlalinin firmalere maliyeti ortalama 649 bin doları buluyor. Maliyetler hadisenin yaşandığı yere ve firma büyüklüğüne bağlı şeklinde değişiklik gösteriyor.
Siber saldırıların her biri firmalere zarar verebilir; faka t bu saldırıların finansal etkilerinin büyüklüğünü biliyor muyuz? Uç nokta koruma çözümlerinde lider firma Kaspersky Lab için incele-me firması B2B International tarafından gerçekleştirilen araştırma, bu se-ne karşılaşılan kurumsal BT güvenlik riskleri ile alaka-lı ehemmiyetli bir netice-si ortaya koyuyor. [r] B2B tarafından hazırlanan “2013 yılı Global Kurumsal BT Güvenlik Riskleri” araştırmasına göre, bir siber tehdit netice-si büyük firmalerin karşısına çıkan maliyet ortalama 649 bin dolar… 

Maliyetler konusunda en kesin bilgiye ulaşmak için B2B, sadece son 12 ayda olan olay ilerı ele aldı. B2B’nin yaptığı bu değerlendirme, güvenlik ihlallerinin doğrudan netice-si olan kayıplar ile alaka-lı bilgilere dayanıyor. hadisenin netice-si ortaya çıkan hasar (Örneğin kritik veri sızıntısı ve iş devamlılığı netice-si oluşan kayıplar ile sıkın-tı giderme Araştırmacıları ile bağlantılı maliyetler) ve gelecekte karşılaşılabilecek benzer saldırılardan korunmak için gerekli, işe alınabilir personel ve onların eğitimleri ile donanım, yazılım ve ötek i altyapısal güncellemeler için yapılabilir harcamaları da içeren bu maliyet tablosuna göre, , bir siber tehdit netice-si firmalerin karşısına çıkan maliyet ortalama 649 bin doları buluyor.

EN BÜYÜK ZARAR KUZEY AMERiKA’DA

Burada aslan payı, 3. parti Araştırmacılarına yapılan ödemeler ile birlik-te kaybedilen fırsatlara ait. Çünkü incelemeye göre bu rakam ortalama 566.000 dolar civarında. Personel alımı ve eğitimiyle birlik-te donanım ve yazılım altyapılarının güncellenmesi ise ortalama 83.000 dolarlık bir maliyet yaratıyor. ayrıca ortaya çıkan zarar, hedef alınan firmasın faaliyet gösterdiği bölgeye göre de değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, en büyük zararı, ortalama 818.000 dolar ile Kuzey Amerika bölgesinde çalışan firmaler yaşıyor. Bundan oldukça çok az bir farkla (813.000 dolar) Güney Amerika ikinci sırada yer alıyor. Avrupa’da ise siber saldırıların maliyeti ise ortalama 627 bin dolar.

KOBi’YE BÜYÜK DARBE

Maliyet, firmalerin büyüklüklerine göre de değişiklik gösteriyor. Mesela küçük ve orta büyüklükteki işletmelere yapılan bir siber saldırının maliyeti büyük işletmelere oranla daha düşük. faka t bu işletmelerin boyutları göz önüne alındığında karşı karşıya kaldıkları maliyetler yine de ehemmiyetli darbe olabiliyor. Orta büyüklükteki bir işletme için BT güvenlik ihlali netice-si ortaya çıkan kayıp aşağı yukarı 50.000 dolar civarında. Bunun tahmini 36.000’i hadisenin kendisinden, kalan 14.000’i de bağlantılı harcamalardan kaynaklanıyor. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için siber saldırılar netice-si ortaya çıkan daha fazla ortalama kayıp, Pasifik Asya’da bulunan firmaler için 96.000 dolar şeklinde kayıtlara geçiyor. ikinci sırada 82.000 dolar ile Kuzey Amerika’daki firmaler bulunuyor. Bu rakam Avrupa’da 55.000 ve Güney Amerika’da 45.000 dolar şeklinde karşımıza çıkıyor. Siber saldırılar netice-si en düşük maliyet ise ortalama 21.000 dolar ile Rusya’da görülüyor.

Araştırma, birtakım durumlarda küçük işletmelerin uğradığı finansal kayıpların yıllık gelirin tahmini %5’ine denk gelen ötek i kayıpları da birlikt einde getirdiğini ortaya koyuyor. hadisede n ev-vel faaliyet gösterdiği bölgede başarılı olan bir firmanın saldırı sonrasında işini tamamen yitirdiği durumlar da oluyor.

Bu çalışma netice-si ortaya çıkan ders, yıkıcı ve pahalı sonuçları olan saldırıların pek çoğunun aslında önlenmiş olabileceği. Firmanın güvenliği içerisinde bulunan açıklardan faydalanan saldırılar, hedef firmaların kaliteli BT güvenlik çözümleri kullandıkları ve BT altyapılarını gereğine uygun bir şekilde yönettikleri durumlarda kolaylıkla etkisiz hale getirilebilirdi.

Kaspersky Endpoint Security for Business, hedefli saldırılar da dahil olmak üzere bütü n siber tehditler için etkin bir koruma sağlıyor. Ürün, otomatik yama yönetimi ve güvenlik açığı taraması gibi temel checkleri yerine getirmekle birlik-te bununnla birlikte, mobil cihazların kurumsal ağa güvenli entegrasyonuna ek şeklinde kurumsal uç noktalardaki güncellemelerin düzenli ve sürekli olmasını da sağlıyor.

Siber saldırıların ağına yakalanan firmalar, sürekli olduğu gibi bu tarz çözümlerin önemini ve değerini hadi se gerçekleştikten sonra fark ediyor. Bu da aslında önlenebilir ek maliyetlerin ortaya çıkmasına sebe p oluyor. Bir siber saldırı netice-si oluşan maliyet ve zararların, saldırı öncesinde yapılmış olabilecek masraflar ile basit bir karşılaştırması yapıldığında, olay ilerın çok büyük çoğunluğunda kaliteye ve etkin bir BT güvenliğine yapılan yatırımın bir güvenlik ihlali netice-si oluşan maliyete oranla oldukça çok daha düşük olduğu ortaya çıkıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz