Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Renkli Gözlüler Tehlike Altında
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:46:12
Renkli Gözlüler Tehlike Altında

Uzmanlar, açık renkli gözlere malik şahısla-rın güneş ışınlarından daha fazla etkileneceğini söyled i.Dünyagöz Adana ili Hastanesi’nden Prof. Dr. ilter Varinli, güneş ışınlarının şapka ve güneş gözlüğü takmayan kişilerde kalıcı görme hasarı oluşturabileceğini belirt ti. Prof. Dr. Varinli, “Açık renkli gözlerde az olan melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapı taşıdır. Bu nede n le […]

Renkli-Gozluler-Tehlike-AltindaUzmanlar, açık renkli gözlere malik şahısla-rın güneş ışınlarından daha fazla etkileneceğini söyled i.
Dünyagöz Adana ili Hastanesi’nden Prof. Dr. ilter Varinli, güneş ışınlarının şapka ve güneş gözlüğü takmayan kişilerde kalıcı görme hasarı oluşturabileceğini belirt ti. Prof. Dr. Varinli, “Açık renkli gözlerde az olan melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapı taşıdır. Bu nede n le açık gri ve [r] mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en oldukça çok etkilenen gözlerdir.” diye konuş-tu.Prof. Dr. ilter Varinli, güneş ışınlarına karşı korunmadığı zaman gözde olan zararlı etkileri anlattı. Gözümüzün ağ tabakasındaki makula denilen görme merkezine direkt gelen güneş ışınlarının görme merkezini yakabileceğini anımsatan Prof. Dr. Varinli, “Buna Solar Retinopati diyoruz. özel olarak güneş tutulması gerçekleştiğinde tutulmayı izlemek için güneşe bakan izleyicilerde bu hali sık şeklinde görüyoruz. kısa olancası güneşe devamlı bakan kişilerde kalıcı görme hasarı gelişebilmektedir” diye konuş-tu.Güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğünün şart olduğunu anımsatan Prof. Dr. Varinli, “Güneşin gözümüze dik şeklinde geldiği vakitler de bu korunma daha da önemlidir. Yazın güneş ışınları güneş daha yukarı konumda olduğu için başımızın üzerine doğru gelir iken kısmen göz korunur, kışın ise göze daha dik gelir. Anca k yazın beyaz duvarlar ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimizde hassasiyet ve kısılmaya sebe p şeklinde daha oldukça çok zarar vermektedir.” diye konuş-tu.GÜNEޞ IޞINLARI MAVi GÖZLÜLER iÇiN DAHA ZARARLIProf. Dr. Varinli, güneş ışınları göze zarar vermişse, gözde sulanma, yanma ve kapaklarda kısılma ile karşısında konuştuğu şahsıın yüz hatlarını net görememe gibi sonuçlarının olabileceğini vurgulayarak, “Güneşe bağlı göz hasarında hasta hız-la tam teşekküllü bir göz hastanesine başvurmalı ve acilen müdahalesi yapılmalıdır.” diye konuş-tu.Açık renkli gözlere malik şahısla-rın güneş ışınlarından daha fazla etkileneceğini anlatan Prof. Dr. Varinli, şöyle söyledi: “Açık renkli gözlerde melanin pigmenti azdır. Melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapıtaşıdır. Bu nede n le açık tenli, açık renk gözlere malik kişilerde koruma mekanizması zayıftır. Güneş ve güneş ışınlarına karşı oldukça çok daha fazla hassastırlar. Açık gri ve mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en oldukça çok etkilenen gözlerdir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz