Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

PYD Eşbaşkanı Türkiyeden Yardım Sözü Aldık
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:10:44
PYD Eşbaşkanı Türkiyeden Yardım Sözü Aldık

PKK’nın Suriye uzantısı olduğu iddialarını her defasında reddeden PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in İstanbul’da Dışişleri ve MİT görevlileri ile yaptığı görüşmenin ayrınntıları ortaya çıkmaya başladı. İstanbul ili görüşmesinin detaaylarını anlatan Müslim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine Türkiye’ye geldiğini, faka t Davutoğlu ile görüşmediğini söyledi. Müslim’ün görüşmelere yönelik açıklamalarındaki satır başları şöyle:DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞMEDİMTürkiye’ye Dışişleri Bakanlığı’nın […]

PYD-Esbaskani-Turkiyeden-Yardim-Sozu-Aldik PKK’nın Suriye uzantısı olduğu iddialarını her defasında reddeden PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in İstanbul’da Dışişleri ve MİT görevlileri ile yaptığı görüşmenin ayrınntıları ortaya çıkmaya başladı.
İstanbul ili görüşmesinin detaaylarını anlatan Müslim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine Türkiye’ye geldiğini, faka t Davutoğlu ile görüşmediğini söyledi. Müslim’ün görüşmelere yönelik açıklamalarındaki satır başları şöyle:DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞMEDİMTürkiye’ye Dışişleri Bakanlığı’nın daveti üzerine dün geldim. Türk görevlilerle, faka t yüz yüze bir görüşmeyi daha uygun bulduk. [r] Davutoğlu ile görüşmedim faka t Dışişleri görevlileri ile görüşmelerimiz iyi ve olumluydu. Sınırda olan ve Suriye’de olan olay iler 1. dereceden Türkiye’yi ilgilendiriyor. Muhakkak bir diyaloğun olması gerekli. Yanlış anlaşmaların olmaması için.GEÇİCİ YÖNETİM PLANISon dönemde biliyorsunuz iki mesele çok önemliydi. 1.si sivil mahal-li yönetimler, geçici yönetimler diye bir durum vardı ve tartışılıyor Rojava’da. Bizim için bu önemliydi. Baktık bazıları bunu çok abarttı. Gerçekten öyle değildi. Yani şu bakımdan; bazıları ‘İşte bölünüyor, özerk yönetim ilan edilecek’ diye bir söylem oluşturdu. Halbuki böyle bir durum yok. Geçici şeklinde da olsa bir yürütmenin olması gerekli. Bir düzenin oluşması gerekli; hem gıda bakımından hem ihtiyaçlar bakımından yani toplumun her yönlü ihtiyaçları bakımından bunun olması gereklidu. Bunun için biz bir düşünce ortaya attık. Bütün oluşumların, herkesin yer alabileceği Kürtlerin, Türkmenlerin, Arapların içinde yer alabileceği siyasi bir çözüm buluncaya kadar bir geçici bir yönetim kurulması fikriydi. Bunu anlattık görüşmelerimizde.TÜRKİYE YARDIM SÖZÜ VERDİGörüşmelerde karşılıklı anlayış vardı. Türk görevliler, ‘bu sizin hakkınızdır’ diye konuş-tuler. Biliyorsunuz sınırdaki çatışmalardan kaynaklı halkımız çok perişan bir durumdadır. Şimdi söz de verildi. Türkiye, halkımıza her bakımdan yardım edecek. Yani insani yardımda bulunacak. Bu da iyi oldu. Zaten bizim oradaki sınır güvenliği Türkiye’nin de güvenliği oluyor.SON OLMAYACAKGörüşmelerde Kürt Yüksek Konseyi konusu da gündeme geldiği. Koalisyon konusu da vardı. Kürtler geçen dönemde çeşitli yerlerde yer almamıştı. Kürt Yüksek Konseyi, yer almamızı kabul etmemişti. Yeni yönetim geldi. Yeni seçimler oldu. Yani koalisyonda yeni bir oluşum var. Bunun için de biz yenide n görüş alışverişinde bulunacağız. Bir çeşit koordinasyon ya dakatılma meselesi söz konusu olabilir. Hepsini tartıştık ve gerçekten de çok iyi oldu gelişimiz. Bir de söz verdik, arada sırada böyle görüşmelerimiz olacağına dair. Bu ilk oldu ama son olmayacak. Bizim Ankara’ya ve İstanbul’a geliş-gidişlerimiz olabilir.TAVIR DEĞİŞTİPYD’ye karşı Türkiye’nin geçmişteki tavrının değiştiğini gördüm. Benim burada olmam en büyük değişikliktir. En azından oturalım, konuşalım. Bu sebe p olmasın ki? Yüz yüze görüşüp her şeyi tartışabiliriz. Bizim Rojava’da temelli bir çözüm oluncaya kadar kendimizi yönetmek gibi bir düşüncemiz var. Bir çeşit organizenin olması gerekli. Yaptığımız budur. Bunun dışında başka bir şey de yok.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz