Perde Arkasında Suriye Planı

27 Ağu 2013 Sal 10:25
Bu haber 595 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Perde Arkasinda Suriye Plani  Perde Arkasında Suriye Planı Perde arkasında Suriye planı …
Suriye’ye askeri müdahale yapılması olasılığı ingiliz gazetelerinde büyük yer kaplamaya bugün de sürüyor.
Financial Times gazetesi, Suriye hakkında yazdığı haberde Rusya’nın bakış açısını ele alıyor.Rusya cumhurbaşkanı Putin’in Suriye’deki saldırıyı Esad hükümetinin gerçekleştirip gerçekleştirmediği konusunda kanıt olmadığını belirt tiğini aktarıyor gazete.Financial Times’ın haberine göre Putin, Batılı güçlerin ellerinde kanıt olmadan askeri müdahaleye aceleci bir tavır ile girmeye çalıştığına inanıyor.Putin’in ingiliz


Başbakanı David Cameron’la telefon görüşmesinde düşüncelerini aktardığını yazıyor gazete.“Amerika’nın Orta Doğu müttefikleri çatlıyor”Financial Times gazetesi için bir makale kaleme alan Gideon Rachman, Amerika’nın bel bağladığı müttefiklik ilişkilerinin teker teker çatladığını yazıyor.Amerika’nın Orta Doğu’da en oldukça çok israil, Suudi Arabistan, Mısır, Türkiye ve Körfez ülkelerine güvendiğini hatırlatan Rachman, Obama’yı büyük dış politika kararlarının beklediğini söylüyor.Rachman’a göre Obama, Orta Doğu’da Amerikan etkisinin azalmasını isterken, müttefikler de deği-şik yönlerde gitmeye başlıyor.Rachman, buna örnek şeklinde Mısır’daki gelişmeleri sunuyor: “Washington, Mısır’daki karşı devrimi desteklese birtakım müttefiklerini mutlu, bazılarını da mutsuz edecektir.

Amerika’nın bölgedeki en eski müttefiki ve destekçisi Suudi Arabistan, Mısır’daki darbeyi destekliyor. israil de Kahire’deki gelişmelerden memnun.Türk hükümetiyse Mısır’da olanlara oldukça sinirli. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Obama’nın dostluğunu kazanmış bir lider. Eskiden Obama yönetimi içerisinde bulunan Vali Nasr, bir kitabında Obama’nın Erdoğan’ı sıklıkla aradığını, ve “tüm dünya liderlerinden daha oldukça çok onunla görüştüğünü” söylüyor.

Ama Erdoğan gittikçe daha da dengesiz davranmaya başladı. Ülkesindeki sokak protestolarının Mısır’da olduğu gibi bir askeri darbenin habercisi olduğuna inanıyor.

Ayrıca baskı altında gittikçe daha da kulağa garip gelen komplo teorilerine başvuruyor. Örneğin Geçtiğimiz hafta Mısır’daki darbenin israil tarafından tasarlandığını iddia etti.Obama, Türkiye ile israil arasındaki söz savaşını sonlandırdığını düşünüyordu. Ama şimdi bu hassas itilaf bir kez daha çatlıyor.”Telegraph: ‘Suudiler, Suriye karşılığında Rusya’ya gizli petrol anlaşması teklif etti’Telegraph gazetesi, ekonomi ekinde Suudi Arabistan’ın, Suriye’deki Esad hükümetine destek vermekten vazgeçmesi karşılığında Rusya’ya küresel petrol piyasasını check edebileceği gizli bir teklif götürdüğünü yazıyor.

Gazete, haberin Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Suudi Prens Bandar bin Sultan’ın yaptığı görüşmenin sızdırılan deşifre metnine dayandığını söylüyor.

Telegraph’ın haberine göre, istihbarattan sorumlu olan Suudi Prens, Putin’le görüşmesinde “Petrol konusunda nasıl Rus-Suudi ortaklığı sağlayabileceğimize bakalım. Hedefimiz küresel piyasalarda petrolün fiyatının sabit kalabilmesi için üretim miktarı ve fiyat belirlenmesi olmalı.Rusya’nın ayrıyetten israil’den Kıbrıs’a kadar Akdeniz’de petrol ve gazla ilgilendiğini de biliyoruz. Rus doğalgaz hattının Avrupa için öneminin de farkındayız. Bununla rekabet etmekle ilgilenmiyoruz. Bu meselelerde işbirliği yapmak istiyoruz.”

Gazete, Suudi Prens’in Amerika’nın onayı ile konuştuğunun anlaşıldığını da yazıyor.Gazete, yine Suriye konusunda bir başka haberindeyse ingiliz Başbakan David Cameron’ın savaş için hukuki zeminin oluşturulması ve gerekçelendirilmesi için baskı altında olduğunu yazıyor.Telegraph’ın bu haberine göre ingiliz milletvekilleri ingiltere’nin Orta Doğu’da yine bir savaşa sürat-le girmesinden endişeli.Independent: ‘Washington’la yakın ilişkileri olan Prens, savaş çabalarının ortasında’Independent gazetesi, daha önce beş ABD Başkanı’nı etkilemeyi başaran Suudi Prens Bandar bin Sultan’ın şimdi, Suriye’de dengeleri hükümet aleyhine, ve Amerika lehine devirme yolunda ehemmiyetli rol üstlendiğini yazıyor.Gazete, Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan istihbarat Birimi’nin başına getirilen Prens’in, Esad’ın devrilmesi yolunda uluslararası destek ve muhalifler için silah ve eğitim sağlama çabalarını yürüttüğünü yazıyor.Prens’in Putin’i ikna edemeyince daha etkili bir şekilde olduğu Batılı başkentleri ziyaret etmeye başladığını yazıyor Independent.

‘Irak hatalarından ders alın: bırakın denetçiler işlerini yapsın’Independent gazetesi için yazan Kim Sengupta, Irak savaşı öncesinde ortaya atılan kitle imha silahı iddialarına gönderme yapıp Suriye’de askeri müdahale öncesinde sabırlı olunması gerektiğini söylüyor.Sengupta makalesinde Irak’ta kitle imha silahlarının bulunmadığını hatırlatıyor. Makalenin devamı şu şekilde:

“10 se-ne sonra Suriye’de olanların aynı şey olmadığını kabul ediyorum. Rejimin elinde kimyasal silahlar olduğundan kimse şüphelenmiyor.Geçen hafta olan saldırıdan gelen görüntüler ve şahit ifadeleri de bir çeşit sinir gazının kullanıldığına işaret ediyor.Ama ingiliz ve Amerikalı görevli kişiler Cuma günü Beşar Esad’ın silah denetçilerinin bölgeye girmesine izin vermesi gerektiğini söylüyordu. Zaten aynen bu oldu.Olayın üzerinden üç gün geçtikten sonra denetçiler işlerine koyuldu. Batı’nın şimdi telaffuz etmeye başladığı fikirse oldukça çok geç kalındığı.Bush ve Blair de Irak’ta BM denetçilerinin yaptığı görev için ‘çok geç ve oldukça çok az’ sözlerini kullanırdı.”

Blair: ‘Harekete geçmeliyiz’Times gazetesi için bir makale kaleme alan eski ingiliz başbakan Tony Blair, Orta Doğu’da özgürlüğün ve demokrasinin korunması için harekete geçilmemesi halinda bunun sonucunun felaket olacağını söylüyor.Blair makalesinde dış müdahalenin insanlarca hoş karşılanmadığını ama Suriye’de “halkın Esad ile el-Kaide üyeleri arasında kalmasının” oldukça çok daha korkunç bir neti-ce olduğunu yazıyor.Blair ayrıyetten Mısır’da Müslüman Kardeşler’in başkalarının özgürlükleri pahasına anayasayı değiştirdiğini önplanasürüyor ve böyle bir durumda “askerlerin iktidarı ellerine almasının eleştirilmesinin zor olduğunu” yazıyor.Blair’e göre Batılı ülkeler Mısır’daki yeni hükümetle ilişkileri geliştirip ülkenin düze çıkmasını teşvik etmeli.

Guardian: ‘Sivillerin korunması müdahaleyi haklı kılabilir’

Guardian gazetesi için bir analiz kaleme alan Julian Borger, ingiltere, Amerika ve müttefiklerinin Suriye’ye müdahale etmeye karar vermesi halinda bunu büyük ihtimalle BM kararı olmadan gerçekleştirmek zorunda kalacağından uluslararası hukuk bakımından soru işaretlerinin doğacağını yazıyor.Borger, Obama’nın uluslararası hukukun farkında olduğunu, bu yüzden de yönetimin Kosova’da neler yapıldığına baktığını aktarıyor.Yazara göre hukuki gerekçelendirme sivillerin korunması üzerinden yürütülecek.

BBCTÜRKÇE

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Benzer Haberler

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü ünlü kaymakamla ilgili flaş detaylar… Gaziantep...

Yorum 
0
Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı çocukların borazan ve tenekeli kuş nöbeti… ޞırnak’ın...

Yorum 
0
Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan çağrısı… İstanbul...

Yorum 
0
Medipol Başakşehir İlk Peşinde

Medipol Başakşehir ilk peşinde… İstanbul ili –...

Yorum 
0
AKP İlçe Başkanı Partimin Önüne Biri Fındık Dökmüş Gelin Bu Adamı Temizleyin

AKP İlçe Başkanı Partimin önüne biri fındık dökmüş gelin...

Yorum 
0
Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol kenarında ağaca asılı gelinlik şaşırttı… Keşan-...

Yorum 
0
Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten çok önemli pasaport uyarısı… Yurtdışına...

Yorum 
0
Çocuğa Cinsel İstismara 19 Yıl Hapis

Çocuğa cinsel istismara 19 yıl hapis… Kayseri ili 3. Ağır...

Yorum 
0
HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı Gözaltına Alındı

HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı gözaltına alındı… HDP...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Online Alışveriş Sahurda İkiye Katlandı

Online Alışveriş Sahurda İki...

Online alışveriş sahurda ikiye katlandı…Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, Ramazan boyunca internet üzerinden...

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak aşk sitesi hacklendi…Evli kişilere çöpçatanlık hizmeti veren Ashley Madison internet sitesi, bilgisayar korsanları tarafından hack’lendi...

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Suruçta Hayatını Kaybetti

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Sur...

HDPli adayın eşi ve oğlu Suruçta hayatını kaybetti…Suruç ilçesi’nde bugün öğle vakitlerinde olan patlamanın acısı Bursa’ya...

İşini Beğenmeyen Yandı Hükümet Azaltacak

İşini Beğenmeyen Yandı Hüküm...

İŞKUR tarafından 3 kez iş önerildiği halde kabul etmeyenin sosyal yardımları kademeli şeklinde azaltılacak Hükümet tasarruf önlemleri çerçevesinde...

POPÜLER HABERLER

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Tolga Karel, Rüzgar Erkoçlar’ın çocuk pişmanlığı yaşadığını...

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşünüyor

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşün...

Çift Saatlerin Anlamları; 01:01 > Seni Seviyor 02:02 > Senden Hoşlanıyor...

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçlar\’ın cinsiyet değiştirip erkek olmasından sonra herkesin...

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İzleyen Adam

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İ...

Trabzon da 44 yaşındaki O.F.S. bir kadın ile seks ilişkisinin görüntüsünü...

Daum İmzaladı

Daum İmzaladı

Bursaspor Takımı’un yeni Teknik Direktörü Christoph Daum, kendisini...

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Oyunculuğa 10 yaşında reklam filmleri ile başlayan ve sonrasında birçok...