Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Osmanlı Beyliği Yenişehirde Masaya Yatırılacak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 08:59:28
Osmanlı Beyliği Yenişehirde Masaya Yatırılacak

Osmanlı Beyliği Yenişehirde masaya yatırılacak… Osmanlı Beyliği’nin ilk başkenti olan ve Bursa’nın fethedilmesinde de öncülük eden Yenişehir, “Tarihten Günümüze” adlı sempozyuma ev malikliği yapacak. Ekim ayında yapılması planlanan sempozyuma 40’a yakın bilim adamı katılacak. Yenişehir Belediyesi tarafından tertiplenen sempozyum 25-27 Ekim 2013 yılı tarihleri arasında [r] yapılacak. Bursa ili Sümbüllü Bahçe Konağı’nda tertiplenen basın toplantısında […]

Osmanli-Beyligi-Yenisehirde-Masaya-YatirilacakOsmanlı Beyliği Yenişehirde masaya yatırılacak…

Osmanlı Beyliği’nin ilk başkenti olan ve Bursa’nın fethedilmesinde de öncülük eden Yenişehir, “Tarihten Günümüze” adlı sempozyuma ev malikliği yapacak.

Ekim ayında yapılması planlanan sempozyuma 40’a yakın bilim adamı katılacak.

Yenişehir Belediyesi tarafından tertiplenen sempozyum 25-27 Ekim 2013 yılı tarihleri arasında [r] yapılacak. Bursa ili Sümbüllü Bahçe Konağı’nda tertiplenen basın toplantısında konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, Osmanlı Beyliği’nin ilk başkenti olan Yenişehir’in Bursa’nın fethedilmesinde öncülük ettiğini söyledi. Yenişehir ile alaka-lı yeterli bilimsel incele-me ve araştır-ma yapılmadığını önplanasüren Başkan Cingil şunları belirt ti: “Bu meselede ortaya çıkan bilimsel boşluğu ulusal bir sempozyumla doldurmak için Uludağ Üniversitesi şehir Tarihi ve Araştırmaları Merkezi (KETAM) iş birliği yapmaya karar verdik. Bu kapsamda Ankara ili Müftüsü ve KETAM Müdürü Prof. Dr. Mefail Hızlı ve yönetim kurulu ile uzun soluklu bir hazırlık çalışmaları yapıldı. Yenişehir hakkında bilimsel incele-me yapan bilim adamları belirlen-di. Sonuçta 40’ı aşkın bilim adamının bildirileri ile ‘Tarihten Günümüze Yenişehir’ adını verdiğimiz sempozyumun hazırlıklarını bitirdik. Tarihi eserler ile alaka-lı restorasyon çalışmalarımız sürüyor. Yarhisar hamam ve camimizin restorasyonu tamamlandı. Sinan Paşa Külliyesi’nde aynı şekilde restorasyon sürüyor. Sara ile alaka-lı çalışmalar sürüyor. Sarayın Yenişehir’de olmaması zaten düşünülemez. Çeyrek asırdır başkentlik yapan Yenişehir’de sarayın mutlaka vardır. Bu meselede arkadaşlarımızın çalışmaları sürüyor.”

Geçtiğimiz günlerde Ankara ili Müftülüğü’ne atanan ve KETAM Müdürü Prof. Dr. Mefail Hızlı ise Yenişehir ile şimdiye kadar merak edilen soruların bilimsel bir sempozyumla aydınlatılacağını dile getirdi. Prof. Dr. Hızlı, “Mesela Osmanlı’nın ilk sarayı ile alaka-lı konu, bizim bilimsel tebliğlerimiz arasında yer alacak. Bu Bursa ili için yeni bir bilgi. Bursa ili Sarayı ile alaka-lı son zamanlarda bir takım girişimler yapılıyor. Valiliğimiz, büyükşehir belediye başkanlığımız ve bir takım kurum bu konu ile ilgileniyor. Ama bundan önceki ayağın Yenişehir’de olduğu, yerinde yaptığımız araştırmalardan sonra ortaya çıkan noktalar, bilimsel sempozyumda anlatılacak.” diye konuş-tu.
Kaynak: Cihan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz