Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:04:39
Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Dr. Hale Handan Sarıkaya sağlıklı bir Ramazan geçirmek için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.Ramazan ayında sağlıklı bir şekilde oruç tutabilmek oldukça çok önemli. Kronik hastalıklar başta olmak üzere birtakım hastalıkları olan şahısla-rın oruç tutması sağlık bakımındankesinlikle zararlı olabilir ve ısrarcı olunursa hayati tehlike arz eden durumlar ile karşılaşılabilir. Medipol Hastanesi iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hale Handan […]

Oruc-Tutarken-Nelere-Dikkat-EtmeliyizDr. Hale Handan Sarıkaya sağlıklı bir Ramazan geçirmek için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
Ramazan ayında sağlıklı bir şekilde oruç tutabilmek oldukça çok önemli. Kronik hastalıklar başta olmak üzere birtakım hastalıkları olan şahısla-rın oruç tutması sağlık bakımındankesinlikle zararlı olabilir ve ısrarcı olunursa hayati tehlike arz eden durumlar ile karşılaşılabilir. Medipol Hastanesi iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hale Handan Sarıkaya, oruç tutması [r] hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde doğru olmayanların başında hipoglisemisi olanlar ve yoğun insülin kullananların geldiğini belirt ti. Sarıkaya konu ile alaka-lı şunları belirt ti: “Ş�eker hastalarının düzenli beslenmesi tedavinin sürekliliği bakımındanoldukça çok önemlidir. Uzun süreli açlıklar kan şekerinde ani düşmelere dolayısı ile en oldukça çok korktuğumuz hipoglisemi krizlerine yol açabilir. insülin kullanmayan faka t şekeri checksüz seyreden şeker hastalarının da oruç tutması tıbben sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Uzun süreli açlık sonrası düşen kan şekeri iftarda checksüz ve çoğu zaman aşırı miktarda ve hızlı yenilen yemek sonrası ani yükselir, buna bağlı şeklinde vücut, kan şekerini dengelemek için fazla miktarda insülin salgılar. Bunun sonucunda kan şekeri ani düşer ve şa-hıs kendini halsiz hisseder, uyku hali olur, terleme, çarpıntı, bulantı, baş dönmesi gibi şikayetler gelişir. insülin salgısındaki bu ani iniş çıkışlar şeker checkünü zorlaştırır.” Oruçluyken nelere dikkat edilmeli?Diyabetikler dışında kronik akciğer, böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları olanlar, checksüz yüksek tansiyonu olanlar, kalp damak tıkanıklığı olan ve by-pass geçirenlerin de oruç tutmasının önerilmediğini anımsatan Dr. Hale Handan Sarıkaya, uzun süreli açlığın kronik hastalıkları kötüleştirdiğini ve organ bozukluklarını arttırması nedeni ile dikkatli olunması gerektiğini söyled i. Sarıkaya sözlerine şöyle devam etti: “Kemoterapi ve radyoterapi gören kanser hastalarının, Parkinson ve epilepsi gibi nörolojik hastalıkları olanların oruç tutması tıbben doğru olmaz. Sahurda ve iftarda yenilenlere dikkat!Gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıkları olanların açlık esnasında mide asidinin artmasına bağlı şeklinde şikayetleri artacaktır. Sahurda ve iftarda özel olarak proble-mi arttırabilir asitli içecekler, acılı baharatlı ekşi yiyecekler, kahve kola gibi içeceklerden uzak kalıp daha hafif lifli gıdalar ile az, yavaş ve iyi çiğneyerek beslenirlerse ve mutlaka bir mide koruyucu tedavi alırlarsa ramazanı daha rahat geçirebilirler.” Hamileler ve emziren annelerin, ergenlik dönemine kadar olan çocukların oruç tutmasını önermemek gerektiğini vurgulayan Dr. Sarıkaya, ayrıyetten kronik hastalığı olanların sağlıklı bir Ramazan geçirmek için hekime danışmadan oruç tutmaya karar vermemeleri gerektiğine de dikkat çekti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz