Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Önümüzdeki Yüzyıl Kürtçe Yüzyılı Olacak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 12 Ağustos 2013 - 11:15:16
Önümüzdeki Yüzyıl Kürtçe Yüzyılı Olacak

Mardin ili Artuklu,Muş ili Alparslan ve Bingöl ili Üniversitesinde, taban puan yüksek olmasına rağmen Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinde kontenjanlar doldu. Bu se-ne 673 bin öğrencinin yerleştiği üniversite tercihlerinde en dikkati çeken bölüm Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin yerleştirme puanının üzerine çıkan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü oldu.Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından 3 üniversitenin Kürtçe […]

Onumuzdeki-Yuzyil-Kurtce-Yuzyili-Olacak Mardin ili Artuklu,Muş ili Alparslan ve Bingöl ili Üniversitesinde, taban puan yüksek olmasına rağmen Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinde kontenjanlar doldu.
Bu se-ne 673 bin öğrencinin yerleştiği üniversite tercihlerinde en dikkati çeken bölüm Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin yerleştirme puanının üzerine çıkan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü oldu.Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından 3 üniversitenin Kürtçe bölümleri için ayrılan kontenjanlar tamamen doldu. 3 üniversitede tahmini 125 kişi, Kürt [r] Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaya hak kazanırken, üniversiteler ise gelecek se-ne kontenjanı iki katına çıkarmak için YÖK’e başvurmayı planlıyor.’ÇÖZÜM SÜRECİYLE İLGİLİ’Kürtçe’nin revaçta olmasını çözüm sürecine bağlayan akademisyenler yoğun talep, sınırlı kontenjan nedeni ile taban puanın arttığına dikkati çekiyor.Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne yönelik talebi değerlendiren MAÜ Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, üç yıldır Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Kırmançça ve Zazaca eğitim verildiğini, bu se-ne da kontenjanın tamamen dolduğunu söyledi.’TABAN PUANDA RAKİBİMİZ ODTÜ'”Kürtçe eğitimde taban puanda rakibimiz ODTÜ’nün İngilizce eğitim veren bölümleridir” diyen Prof. Dr. Yıldırım, MAÜ Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tercih eden öğrencilerin ODTÜ’nün İngilizce eğitim veren bölümlerine çok rahat girebilecek bir puana malik olduğunu söyled i.Prof. Dr. Yıldırım, paydaşları olan üniversiteler ile aralarında tahmini 60 puan fark yer aldı ğına dikkati çekerek, “Önümüzdeki yüzyıl Kürtçe yüzyılı olacak. Yakından şahit oluyoruz ki Kürt diline çok büyük bir teveccüh ve maliklenme var. Yakın bir zamanda Kürtçe çok popüler bir dil haline gelecek. Önemli olan bu talebe nitelik ve nicelik şeklinde uygun altyapıyı hazırlayarak gerekli cevabı vermektir” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz