Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

O Yasa Yürürlüğe Girdi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 1 Mart 2014 - 23:36:49
O Yasa Yürürlüğe Girdi

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın büyük kısmı yürürlüğe girmiş bulunuyor. İmza OSGB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İbrahim Demirçinli, Habertürk’ten Ali Tezel’in konu ile alaka-lı sorularını yanıtlayıp, bu yasadan yararlanmak arzulayanlar in SGK’dan nasıl destek alacaklarını açıkladı. Demirçinli’nin açıklamalarının öne çıkan başlıkları şöyle: İŞ KAZALARININ VAHİM BİLANÇOSU *2011 yılında 69 bin 277, 2012 yılında toplam 74 […]

O-Yasa-Yururluge-Girdi İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın büyük kısmı yürürlüğe girmiş bulunuyor. İmza OSGB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İbrahim Demirçinli, Habertürk’ten Ali Tezel’in konu ile alaka-lı sorularını yanıtlayıp, bu yasadan yararlanmak arzulayanlar in SGK’dan nasıl destek alacaklarını açıkladı.
Demirçinli’nin açıklamalarının öne çıkan başlıkları şöyle: İŞ KAZALARININ VAHİM BİLANÇOSU *2011 yılında 69 bin 277, 2012 yılında toplam 74 bin 871 işçi kaza geçirdi, 2011 yılında olan iş kazaları netice-si 1700 kişi, 2012 yılında 744 şa-hıs öl-dü. 2012 yılında iş kazaları netice-si 2036, meslek hastalıkları netice-si [r] 173 şa-hıs olmak üzere toplam 2209 şa-hıs sürekli iş göremez hale geldi.İş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemek maksadı ile çıkarılan bu yasa gereği alınan önlemler ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilecek, can kaybı, iş gücü kaybı, maddi kayıp önlenecektir.İŞLETME VE SEKTÖR AYIRIMI OLMAKSIZIN… * Bilindiği üzere, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30.06.2012 tarihli, 28339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, işletme ve sektör ayrımı olmaksızın işverenlere; iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin (iş güvenliği Araştırmacıları, işyeri hekimleri ve sağlık personeli) istihdamı, çalışanların gözetimi ve eğitimlerinin verilmesi, makine check ve muayenelerinin yapılması, kaza önleme politikalarının oluşturulması, acil durum planlarının yapılması, risk değerlendirme raporlarının oluşturulması gibi birçok meselede yükümlülükler getirmiştir.Çalışma Bakanlığı tarafından işyerleri “çok tehlikeli”, “tehlikeli” ve “az tehlikeli” şeklinde sınıflandırılmıştır.SGK DESTEĞİ NASIL ALINACAK? Yasanın uygulama kapsamı aşağıdaki gibidir.- 50’den fazla şa-hıs çalıştıran işverenler için yasa 01.01.2013 yılı tarihi itibarı ile yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.- 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan tüm işyerleri için yasa 01.01.2014 tarihi itibarı ile yürürlüğe girmiştir.- Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yasa 01.07.2016 tarihi itibarı ile yürürlüğe girecektir.- Kamu hariç 10’dan az çalışanı olan çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesinde bakanlık maddi destekte bulunacak.- Küçük işletmeye destek var…Bu destek tehlikeli işyerinde çalışan başına 14.99 TL, çok tehlikeli işyerinde yine çalışan başına 17.13 TL olacak.Destekten yararlanabilmek için işverenin SGK’ya başvuruda bulunması ve SGK prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.Destek üçer aylık dönemler halinde, takip eden ikinci ayın sonunda ödenecektir. Örneğin ocak, şubat mart dönemine ait destek tutarı mayısta ödenecektir.Örnek: 8 işçinin çalıştığı bir döküm atölyesi, iş sağlığı ve güvenliği açısından çok tehlikeli kapsamda yer alıyor. Bu işyerinin sahibi, bugünkü asgari ücretle devletten her ay için 137.04 lira destek alacak. Eğer işyerinde çalışan sayısı 10 ve üzerine çıkarsa, işyeri destek alamayacak.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz