Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Nobel Madalyasına Servet
  • Ana Sayfa » Haber
  • 11 Nisan 2013 - 20:43:14
Nobel Madalyasına Servet

Nobel madalyası, açık artırmada 2 milyon dolara alıcı bulduDNA’yı keşfeden 3 bilim adamından ingiliz moleküler biyolog Francis Crick’e 1962 yılında verilen Nobel madalyası, açık artırmada 2 milyon dolara satıldı. Dallas kentindeki Heritage Müzayede Evi, madalyanın merkezi California’daki Silikon Vadisi’ içerisinde bulunan ilaç firması Biomobie’nin Üst Yöneticisi (CEO) Jack Wang tarafından satın alındığını [r] açıkladı. Wang, […]

Nobel-Madalyasina-ServetNobel madalyası, açık artırmada 2 milyon dolara alıcı buldu
DNA’yı keşfeden 3 bilim adamından ingiliz moleküler biyolog Francis Crick’e 1962 yılında verilen Nobel madalyası, açık artırmada 2 milyon dolara satıldı.

Dallas kentindeki Heritage Müzayede Evi, madalyanın merkezi California’daki Silikon Vadisi’ içerisinde bulunan ilaç firması Biomobie’nin Üst Yöneticisi (CEO) Jack Wang tarafından satın alındığını [r] açıkladı.

Wang, altın madalyanın, organların yenilenmesi için uğra ş harcayan Biomobie bilim adamlarına ilham vereceğini belirt ti.

Madalyaya, 500 bin dolar değer biçilmişti.

Crick’in 19 Mart 1953’te, o sıralar 12 yaşında olan oğluna yazdığı 7 sayfalık mektup da dün Christie’s Müzayede Evi tarafından tertiplenen açık artırmada 5 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Francis Crick’in DNA’nın ikili sarmal yapısını çizimler ile açıkladığı mektup, şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan mektup olmuştu. 2008’de eski ABD Başkanı Abraham Lincoln’ün yazdığı bir mektup, 3,4 milyon dolara alıcı bulmuştu.

DNA molekülünü keşfeden Crick, James D. Watson ve Maurice Wilkins, 1962’de Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülmüştü.

Crick, daha sonra California’daki Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü’nde beyinle alaka-lı araştırmalar yapmış ve 2004 yılında 88 yaşındayken hayata veda etmişti.

Ünlü moleküler biyoloğun torunu ve mirasçısı Kindra Crick, dedesinin eşyalarını bilimsel araştırmalara bağış yapabilmek maksadı ile satma kararı aldıklarını belirt ti. Satışlardan Alınan gelirin yüzde 20’si ise 2015’te ingiltere’nin başkenti Londra’da açılabilir Francis Crick Enstitüsü’ne aktarılacak.

Crick’in madalyası, şimdiye kadar açık artırmada satılan ikinci Nobel madalyası oldu. Kuantum fiziğinin öncülerinden Niels Bohr’a 1922’de verilen madalya, kasım ayında 50 bin dolara satılmıştı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz