Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Mona Lisanın Sırrını DNA Ortaya Çıkaracak
  • Ana Sayfa » Haber
  • 12 Ağustos 2013 - 11:12:19
Mona Lisanın Sırrını DNA Ortaya Çıkaracak

Bilim adamları Leonardo da Vinci’nin tablosu “Mona Lisa”ya gizemli gülümsemesiyle ilham veren kadının peşine düştü.Rönesans döneminin efsanevi ismi Leonardo da Vinci’nin tablosu “Mona Lisa”ya gizemli gülümsemesiyle ilham veren kadının peşine düşen bilim adamları, italya’nın Floransa kentinde bir mezarı açarak içerisindeki cesetlerden DNA örneği aldı.  Da Vinci’ye modellik yaptığı sanılan Lisa Gherardini’nin ailesinin Santissima Annunziata Bazilikası’ndaki mihrabın […]

Mona-Lisanin-Sirrini-DNA-Ortaya-CikaracakBilim adamları Leonardo da Vinci’nin tablosu “Mona Lisa”ya gizemli gülümsemesiyle ilham veren kadının peşine düştü.
Rönesans döneminin efsanevi ismi Leonardo da Vinci’nin tablosu “Mona Lisa”ya gizemli gülümsemesiyle ilham veren kadının peşine düşen bilim adamları, italya’nın Floransa kentinde bir mezarı açarak içerisindeki cesetlerden DNA örneği aldı. 

Da Vinci’ye modellik yaptığı sanılan Lisa Gherardini’nin ailesinin Santissima Annunziata Bazilikası’ndaki mihrabın altında yer alan mezarından alınan [r] örnekler, geçen se-ne Azize Ursula Manastırı’nın bahçesi içerisinde bulunan 3 cesetten hangisinin “Mona Lisa”ya hayat veren kadına ait olduğunu ortaya çıkaracak. 

Yaşamının son yıllarını rahibe şeklinde geçiren Gherardini, 1542’de yaşamını yitirmiş ve manastırın bahçesine gömülmüştü. Gherardini’nin ipek taciri kocası Francesco del Giocondo’nun ailesinin mezarlığına ulaşmak için kilisenin zemininde bir delik açan bilim adamları, Gherardin’nin oğlu Piero’nun cenazesinin de yer aldı ğı mezardaki kalıntılardan DNA örnekleri aldı.

Araştırmacılardan Silvano Vinceti,  “anne ile çocuğu arasında bir eşleşme bulduğumuzda Mona Lisa’yı da bulmuş olacağız” diye konuş-tu. 

Vinceti, DNA eşleşmesi yer aldı ğında Gherardin’nin kafatası temel alınarak yapılabilir resmin de Vinci’nin tablosu ile karşılaştırılacağını sözlerine ekledi.

Da Vinci, bütü n zamanların en tablosu kabul gören Mona Lisa’yı tahmini 15 sene-de tamamlamıştı. 

Ünlü sanatçı, 77 santimetreye 53 santimetre boyutlarındaki eserini renk ve tonlar arasında yumUşak ili geçişler ile yapılan sfumato tekniğini kullanarak boyamıştı. 

Da Vinci’nin 1519’da ölümünün arkasından Fransız Kralı I. Francis’in eline geçen tablo, 1797’de Paris’teki Louvre Sarayı’nda yerini almıştı. Louvre’un eski çalışanlarından Vincenzo Peruggia, italya’ya iade edilmesi gerektiğine inandığı tabloyu 1911’de çalmış, 2 se-ne sonra yakalanmıştı. 

Mona Lisa tablosu ile Da Vinci’nin bir otoportresi arasında yapılan karşılaştırmaların birtakım benzerlikleri ortaya çıkarması sonucu Mona Lisa’nın aslında Da Vinci’nin ta kendisi olduğu ileri sürülmüştü.
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz