Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Mobese Kameraları Kaldırılacak Mı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 21 Şubat 2013 - 22:02:13
Mobese Kameraları Kaldırılacak Mı

Meclis Telekulak Araştırma Komisyonu Başkanı Zeyid Aslan, emniyetin kullandığı MOBESE ve alışveriş merkezlerindeki tüm kameraların mahremiyete müdahale ettiğini savunarak, kaldırılmasını önerdi. Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre, çalışmaya yeni başlayan komisyonun yol haritasını değerlendiren Aslan, yasadışı dinleme ve izlemenin mağdurlarından eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, eski CHP milletvekili Nesrin Baytok, eski MHP yöneticileri ve Başbakan […]

Mobese-Kameralari-Kaldirilacak-MiMeclis Telekulak Araştırma Komisyonu Başkanı Zeyid Aslan, emniyetin kullandığı MOBESE ve alışveriş merkezlerindeki tüm kameraların mahremiyete müdahale ettiğini savunarak, kaldırılmasını önerdi.

Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre, çalışmaya yeni başlayan komisyonun yol haritasını değerlendiren Aslan, yasadışı dinleme ve izlemenin mağdurlarından eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, eski CHP milletvekili Nesrin Baytok, eski MHP yöneticileri ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ı, kendileri istemeleri halinde komisyona davet edebileceklerini söyledi.

Adalet Bakanlığı, TİB ve güvenlik birimlerinden uzmanları dinleyeceklerini vurgulayan Aslan, “Ben yasal dinlemeden çok, yasadışı dinlemeden nasıl kurtuluruz, ne yapmamız lazım onları öğrenmek istiyorum” diyerek, şunları söyledi:

EŞİNDEN BİLE GİZLİ OLABİLİR

“Komisyon olarak görevimiz özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesini önlemekle ilgili çalışma yapmak, sadece dinlemeler değil. Sokakta yürüyorsunuz izleniyorsunuz, çarşıya gidiyorsunuz izleniyorsunuz, AVM’lere gidiyorsunuz, izleniyorsunuz. Kendi apartmanınıza girerken koridorlarınız dahil izleniyorsunuz. Hayatımızın yüzde 90’dan fazlası zaten MOBESE’lerle izleniyor.

Bana göre bunların kalkması lazım. Alışveriş merkezinde çok özel şeyler de alıyor. Belli yaşın üzerindeki erkeklerin özel alışverişleri olabilir. Öyle ki, eşi bile bilsin istemeyebilir. Ama orada kameraya alınıyor.

Adam girdiği AVM’de kimsenin bilmesini istemediği bir ürün almak istiyor, ama o tepeden çekiyor. İşte bu da aslında mahremiyet alanına müdahaledir. Sokakta da insanın özeli olabilir. Sevgilisine sarılır, eşiyle dolaşır, kendine göre birtakım hareketler yapar. Kameraların her alanı çekmesi rahatsız edici.

Ama bir de işin güvenlik boyutu var. Suçluların yüzde 90’ı da bu yöntemlerle yakalanıyor. Güvenlik boyutu dolayısıyla herhalde bunların kaldırılması söz konusu olamaz. Güvenlik ile özgürlük arasında ince bir çizgi bulunuyor. Ne güvenlikten vazgeçilmeli ne de bireylerin özgürlüğüne müdahale edilmeli.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz