Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Mısır Diplomasisi Sürecek
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:35:10
Mısır Diplomasisi Sürecek

Türkiye, Mısır’da Ordu ilinin kanlı müdahalesi sonrasında başlatılan diplomatik çabaların merkezinde yer alırken, oldukça çok sayıda telefon görüşmesi yapan Davutoğlu’nun bu trafiği sürdürmesi bekleniyor.Mısır’da Ordu ilinin darbe karşıtlarına yönelik katliamına uluslararası toplumda ilk ve en güçlü tepkiyi veren Türkiye, müdahalenin arkasından başlayan diplomatik çabaların da merkezinde yer aldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır’dan katliam haberlerinin gelmesinden hemen […]

Misir-Diplomasisi-SurecekTürkiye, Mısır’da Ordu ilinin kanlı müdahalesi sonrasında başlatılan diplomatik çabaların merkezinde yer alırken, oldukça çok sayıda telefon görüşmesi yapan Davutoğlu’nun bu trafiği sürdürmesi bekleniyor.
Mısır’da Ordu ilinin darbe karşıtlarına yönelik katliamına uluslararası toplumda ilk ve en güçlü tepkiyi veren Türkiye, müdahalenin arkasından başlayan diplomatik çabaların da merkezinde yer aldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır’dan katliam haberlerinin gelmesinden hemen sonra gerek bölgeden gerek Batılı ülkelerden ve uluslararası camiadan muhatapları ile yoğun temas trafiği başlattı. Davutoğlu, [r] gün içerisinde bölge ülkeleri Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri yakınında Fransa, Almanya, ABD dışişleri bakanları ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile telefon görüşmeleri yaptı.

Davutoğlu’nun bugün de diplomasi trafiğine devam etmesi ve bu kapsamda AB Dış ilişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton başta olmak üzere uluslararası camiada etkin olabilecek ötek i muhataplarıyla telefon görüşmelerini sürdürmesi bekleniyor.

Davutoğlu’ndan uluslararası topluma net tutum takınma çağrısı 

Uluslararası camiayı hareketlenmeye çağıran Davutoğlu’nun görüşmelerinde önee çıkan husus, uluslararası camianın Mısır’da yaşananlar hakkında açık, net ve ortak bir tutum alması gerektiği oldu. Mısır’ın son olay ilerdan sonra oldukça çok daha vahim bir noktaya gitmesinden duyduğu endişeyi dile getiren Davutoğlu, görüştüğü muhataplarına uluslararası toplumun net tutum alması gerektiğinin altını özel olarak çizdi.

Davutoğlu, müdahalenin ve akan kanın bir an ön-ce durdurulmasının, demokrasiye dönüş için gereken adımların sürat-le atılmasının ve ülkede her kesimin katılacağı bir diyalog ve uzlaşı ortamının tesisinin gerekliliğini vurguladı.

Bütün bu diplomasi trafiğinden sonra birbiri ardına açıklamalar gelmeye başladı. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinin hemen sonrasında Mısır’daki olay ilera dairaçıklamasında, derinden yapılmışn endişelerini dile getirdi. Westerwelle, uzlaşı için diyalog ve barışçıl gösterilere izin verilmesi çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de olayları “uzlaşı çabalarına ve Mısır halkının demokrasi ve kapsayıcılığa doğru dönüşüme yönelik arzularına önemli bir darbe” şeklinde niteledi. Geçici yönetimin, taahhütlerinin aksine hareket ettiğini ifade eden Kerry, “Olaylar oldukça çok müessif ve Mısırlıların barış, kapsayıcılık ve gerçek demokrasi istekleri ile ters düşmektedir” diye konuş-tu. 

Davutoğlu’nun bugün yapacağı görüşmelerde de uluslararası toplumun bir an ev-vel net bir şekilde hareketlenmesi gerektiğini vurgulaması bekleniyor.

Ortak kanaat oluşmaya başladı 

Öte yandan, uluslararası toplumda ortak bir kanaatin oluşmaya başladığına vurgu yapan diplomatik çevreler, son gelişmelerin sivillere yönelik şiddetin ve ölümlerin yakınında ülkenin geleceğini etkileyecek olay iler olduğunun altını çiziyor.

Katliamın Mısır’ın demokratikleşmesi ve normalleşmesinin önünde oldukça çok önemli bir engel teşkil ettiği vurgulanırken, uluslararası camianın bu ortak paydada buluşmaya başladığı, yapılan izahatların da bu yönde olduğu ifade ediliyor. 

 Yürütülen diplomatik temaslarda Mısır’da olay ilerın gittiği yönün vahim bir nokta olmasından duyulan endişeler özel olarak vurgulanıyor. Darbe sonrası oluşturulan geçici hükümetin ülkeyi tamamen askeri yönetim havasına büründürdüğü ifade ediliyor. Buna örnek şeklinde da dünkü müdahalenin hemen öncesinde yönetimin yaptığı vali atamaları gösteriliyor. 

Mübarek dönemine dönüş korkusu 

Mısır’da hükümet ülkenin 27 vilayetinin 25’inde valileri ve yardımcılarını değiştirmişti. Ordu ilinin kanlı müdahalesinden günler ev-vel yapılan yeni atamalar ile göreve getirilen şahısla-rın 19’unun emekli generaller olduğu belirtiliyordu.

Uluslararası çevrelerde, son atamaların geciçi yönetimin doğaı hakkında daha net bir tablo ortaya koyduğu, eski lider Hüsnü Mübarek dönemine dönüş korkularının bu atamalar ile birlik-te arttığı yorumları yapılmıştı.
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz