Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kutu İçecekteki Büyük Tehlike
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:19:38
Kutu İçecekteki Büyük Tehlike

Kutu içecekteki büyük tehlike…Bebek maması ve biberonda yer aldı ğı için yasaklanan Bisfenol A ve fitalat korkusu bu kez de kutu içecekler için başladı.Halkın ‘damacana plastiği’ şeklinde bildiği ‘bisfenol A’nın kanser, astım, kısırlık gibi hastalıkların yakınında diyabet ve obeziteye de sebe p olduğu ortaya konuldu. Bebek bezlerinde, mamalarında, çocuk oyuncaklarında yer aldı ğı ve kansere […]

Kutu-icecekteki-Buyuk-TehlikeKutu içecekteki büyük tehlike…
Bebek maması ve biberonda yer aldı ğı için yasaklanan Bisfenol A ve fitalat korkusu bu kez de kutu içecekler için başladı.
Halkın ‘damacana plastiği’ şeklinde bildiği ‘bisfenol A’nın kanser, astım, kısırlık gibi hastalıkların yakınında diyabet ve obeziteye de sebe p olduğu ortaya konuldu. Bebek bezlerinde, mamalarında, çocuk oyuncaklarında yer aldı ğı ve kansere sebe p olduğu için tehlikeli kimyasallar arasında görülen Bisfenol A ve fitalat maddesinin diyabet [r] ve obeziteye yol açtığı söylendi. içecek kutularında kullanılan bu kimyasallara maruz kalan çocukların ileride obezite ve diyabet riskiyle karşı karşıya kalabilecekleri söylen di. içecek kutularında fitalat ve bisfenol A maddesinin kullanıldığı içecek ambalajları ABD’de yapılan bir incelemeye göre diyabetle büyük oranda ilişkili. içecek kutularındaki polikarbonat şimi içerisinde bulunan bisfenol A maddesinin miktarı ile Tip 2 diyabet insidansı arasında pozitif bir ilişki olduğu görüldü.ARAޞTIRMADA 766 ÇOCUK VARDINew York Üniversitesi’nden Dr. Leonardo Trasande, ’12 ile 19 yaş arasındaki 766 ergenin 2003 – 2008 sene-si arasında idrar ve kan testleri araştırıldı. Bu çocukların beslenme alışkanlıkları da araştırıldı. Kutu içeceklerden kullananların idrarında fitalat ve bisfenol A maddesi tespit edil-di. Bu çocuklarda ayrıyetten insülin direncinin olduğu görül-dü. insülin, midemizin altında yerleşmiş yaprak şeklinde bir organ olan pankreastan salgılanan, ehemmiyetli bir hormon. Kilo aldıkça bu direnç artar ve şeker hastalığı görülme olasılığı da yükselir. Bu şahıs-lar daha hızlı kilo alır. Fitalat ve Bisfenol A da insülin direncini artırıyor’ diye konuş-tu.DOĞURGANLIĞI DA ETKiLiYORABD’de yayımlanan araştırma, Bisfenol A’nın maymunların üreme sistemini etkilediğini göstermişti. Bilimadamları, Bisfenol A’ya maruz bırakılan maymunların yumurta hücrelerinin azaldığını görmüştü. Bilimadamları bu halin düşük kini de artırabileceğini vurgulamıştı.Türkiye’de yasakTarım ve Köyişleri Bakanlığı, kanserojen olabileceği şüphesi sonucu, AB ile paralel olarak, biberon gibi bebek beslenmesinde kullanılan polikarbonat malzemelerin üretiminde Bisfenol A’nın (BPA) kullanımını yasaklamıştı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Gıda Maddeleri ile Temasta Bulunan Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği uyarınca referans numarası ‘13480’ olan ‘2,2-Bis(4-hidroksifenil)propan’, Türk Gıda Kodeksi (TGK)-Bebek Formülleri ve TGK-Devam Formülleri Tebliğleri’nde bebek şeklinde tanımlanan tüketici grubu için kullanılan, polikarbonat madde ve malzemelerin üretiminde kullanılmıyor. Gerekli düzenlemeleri yapmayan iş yerleri ve satış yerlerinin faaliyetine izin verilmiyor. Bu iş yerleri hakkında 5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’ hükümlerine göre işlem yapılıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz