Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kuşlar Süratlerini Biliyorlar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:00:54
Kuşlar Süratlerini Biliyorlar

Kuşlar Süratlerini Biliyorlar…Kuşlar trafik işaretlerinden anlamıyor ama Kanadalı bilim misafiri oldukça ilginç bir gerçeği ortaya koydu.Kuşların birtakım yollardaki sü-rat limitine duyarlı olduğu ve yavaş otomobillere kıyasla, hızlı otomobillerden daha güvenli bir mesafeden uzaklaştıkları anlaşıldı. Kuşların, yollardaki sü-rat limitine karşı hassas olduğu görül-dü. Kanadalı bilim misafiri Pierre Legagneux ve Simon Ducatez, Fransa’da çalıştıkları dönemde evleri ile […]

Kuslar-Suratlerini-BiliyorlarKuşlar Süratlerini Biliyorlar…
Kuşlar trafik işaretlerinden anlamıyor ama Kanadalı bilim misafiri oldukça ilginç bir gerçeği ortaya koydu.
Kuşların birtakım yollardaki sü-rat limitine duyarlı olduğu ve yavaş otomobillere kıyasla, hızlı otomobillerden daha güvenli bir mesafeden uzaklaştıkları anlaşıldı.

Kuşların, yollardaki sü-rat limitine karşı hassas olduğu görül-dü. Kanadalı bilim misafiri Pierre Legagneux ve Simon Ducatez, Fransa’da çalıştıkları dönemde evleri ile laboratuvarları arasında seyahat eder iken [r] ilginç bir gerçeği keşfettiler.

iki araştırmacı, araçları ile saatte 50 km sü-rat limiti olan bir yolda ilerledikleri zaman, kuşların arabaya tahmini 15 m kala havalandıklarını; sü-rat limiti saatte 110 km olan yolda ilerledikleri zaman ise kuşların otomo-bil ile aralarında tahmini 75 m kaldığı an havalandıklarını gözlemledi.

Kanadalı bilim misafiri bu bulguya ek olarak, sü-rat limiti düşük olan yolda hızlı seyahat eder iken, ya da limitin yüksek olduğu yolda yavaş seyahat eder iken kuşların pay bıraktığı mesafelerin değişmediğini tepit etti.

ARAÇLARI AVCI GiBi ALGILIYORLAR

Kuşların araç hızına değil de yoldaki sü-rat limitine göre tepki göstermelerini oldukça şaşırtıcı bulan bilim misafiri, bunun neden i şeklinde kuşların araçları avcı gibi algılıyor olabileceğini söyled i.

Bu bilgiyle bağlantılı olarak, kuşların çevrelerindeki birtakım bölgelerde avcıları daha tehlikeli, birtakım bölgelerde ise daha az tehlikeli şeklinde algılıyor olabilecekleri ifade edildi.

Kuşların tepki verme mekanizmalarını etkileyen sadece sü-rat limitleri değil. Kanadalı bilim misafiri kuşların son baharda daha temkinli davranıp araçlar ile aralarında bıraktıkları ortalama mesafeden daha uzun bir mesafe kala havalandıklarını, buna rağmen ilk baharda araçların kendilerine yaklaşmalarına izin verdiklerini keşfettiler.

Legagneux ve Ducatez bu deği-şiklığa nede n olarak, kuşların ilk baharda çocuklarını besledikleri için daha aktif olduklarını, son baharda ise yavru kuşların yollar konusunda tecrübesiz olması sebebi ile daha ihtiyatlı davrandıklarına dikkat çekti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz