Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kurdeşen Neden Olur
Kurdeşen Neden Olur

Çocuklarda da görülen bu hastalığın enfeksiyon ve kronik hastalıkların dışında başka nedenleri de bulunuyor.Vücudun herhangi bir yerinde 1-2 saat içerisinde oluşup kaybolan ve toplum arasında kurdeşen şeklinde bilinen ürtikere, enfeksiyon ve kronik hastalıkların yakınında stresin de sebe p olabileceği öğrenil-di.Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Orhan, ürtikerin, derinden yapılmışnin herhangi bir […]

Kurdesen-Neden-OlurÇocuklarda da görülen bu hastalığın enfeksiyon ve kronik hastalıkların dışında başka nedenleri de bulunuyor.
Vücudun herhangi bir yerinde 1-2 saat içerisinde oluşup kaybolan ve toplum arasında kurdeşen şeklinde bilinen ürtikere, enfeksiyon ve kronik hastalıkların yakınında stresin de sebe p olabileceği öğrenil-di.Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Orhan, ürtikerin, derinden yapılmışnin herhangi bir yerinde en az zaman [r] içerisinde oluşup kaybolan ve başka bir yerde yenide n ortaya çıkabilen ödem olduğunu söyled i.Ürtikerin çoğu zaman alerjik sebepler ile söylendiğını anımsatan Orhan, “Ürtiker vücutta ödeme bağlı şeklinde kaşıntı, plaklar şeklinde pul pul sinirleni rıklıklar bazen de sızlama, yanma ve derinden yapılmışde hafif kabarıklık şeklinde kendini belli eden bir durumdur” diye konuş-tu.Çocuklarda ürtikerin birtakım hastalıklar ile birlik-te görülebileceğini anımsatan Orhan, “Ürtikerin görülmesinde enfeksiyonlar ehemmiyetli bir sebep. Çocuklarda olan her türlü enfeksiyonlar, parazitler, sinüzit, otit ve diş çürüğü ürtiker döküntüsü oluşturabilir. Bunun yakınında hastaların belli bazısında sebe p görülmese de besin alerjileri, besin katkı maddeleri ürtikerin görülme sebepleri arasında yer alır” diye konuş-tu.Ürtikeri iki grupta incelediklerini anımsatan Orhan, şöyle devam etti.

“6 haftadan kısa olan zaman devam eden ürtikere akut ürtiker diyoruz. 6 haftadan uzun sürüyorsa kronik ürtikerdir. Kronik ürtikerlerde sebepler biraz daha fazla olabilir. Kronik hastalıklarda, kanserlerde, romatizmal hastalıklarda, tüberküloz gibi hastalıklar da ürtikerin sebepleri arasına eklenebilir. Yine fiziksel etkenler de nede n şeklinde karşımıza çıkabilir. Bunlar güneş, su, terleme olabilir, bazen sadece soğuk su bazen de sıcak su ürtiker oluşturabilir.”STRES VE ÜRTiKER BiRBiRiNi TETiKLiYORProf. Dr. Fazıl Orhan, stresin ehemmiyetli bir ürtiker etkeni olduğuna dikkati çekerek, “Ürtiker görüntü ve verdiği sorun-lar şeklinde stres oluşturabilir. Stres ve ürtiker kısır döngü gibi birbirini oluşturuyor. Stres yapıldıkça ürtiker artıyor, ürtiker arttıkça stres de artıyor. Stres, ürtikerli hastalarda belirtileri şiddetlendireceği gibi doğrudan ürtikeri başlatan nede n şeklinde da karşımıza çıkabiliyor” diye konuş-tu.Tedavi aşamasında stresten uzak durulması gerektiğini anlatan Orhan, “Ürtikerin tedavisi bazen bir kaç se-ne devam edebilir. Tedavi çoğu hastada mümkündür ve check altına alınabilir. Hastalarımıza stresten uzak durup, mümkün olduğunca ilaçlarını düzenli kullanmalarını ve biraz sabretmelerini tavsiye ediyoruz” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz