Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kredi Alacaklar Dikkat
  • Ana Sayfa » Haber
  • 5 Ağustos 2013 - 12:00:18
Kredi Alacaklar Dikkat

Yatırımcılara ehemmiyetli uyarı…Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Genel Koordinatörü Ali ihsan Gelberi, dünyada önümüzdeki yıllara; ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 5 senedir piyasaya sürdüğü para miktarını ev-vel azaltması, sonra durdurması ve faiz oranlarını yükseltmesinin damgasını vuracağını belirt ti. Milliyet’in haberine göre; gelişmekte olan ülkelerin faydalandığı düşük maliyetli finansman ortamının değiştiğine [r] dikkat çeken Gelberi, içeride kredi faizlerinin […]

Kredi-Alacaklar-DikkatYatırımcılara ehemmiyetli uyarı…
Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Genel Koordinatörü Ali ihsan Gelberi, dünyada önümüzdeki yıllara; ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 5 senedir piyasaya sürdüğü para miktarını ev-vel azaltması, sonra durdurması ve faiz oranlarını yükseltmesinin damgasını vuracağını belirt ti. Milliyet’in haberine göre; gelişmekte olan ülkelerin faydalandığı düşük maliyetli finansman ortamının değiştiğine [r] dikkat çeken Gelberi, içeride kredi faizlerinin artacağını belirt ti. Gelberi, iç piyasaya dairgörüşlerini şöyle ifade etti:

‘Mayıs başından itibaren yaşadığımız, kısa olan vadeli sermaye hareketlerinin, gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere doğru hareketin sonuna geldiğimizi düşünüyorum. Bu süreçte, Türk lirasında yüzde 10’un üzerinde değer kaybı, Hazine bonosu faizlerinde de 4 puandan fazla artış oldu. Faizlerdeki bu artış, mevduat faizlerine büyük ölçüde, kredi faizlerine ise daha az ölçüde yansıdı.

DALGA ETKiSi

Bundan, sonra Türkiye’ye özgü bir Olağan dışılük olmazsa, kur ve faizin mevcut seviyelerinin biraz altında istikrar kazanacağını düşünüyorum. Faizdeki artışın kredi faizlerine tam şeklinde yansımamış olması nedeni ile, kredi faizlerinde bir miktar daha artış görebiliriz.’

Piyasadaki dalgalanmanın, enflasyon üzerinde artırıcı, büyüme üzerinde yavaşlatıcı etkisi olabileceğini anımsatan Gelberi, ‘Büyüme hedeflerin bir miktar altında kalacak, kredi talebinin artmasını da beklememeli’ diye konuş-tu.

-iç ve dış piyasalara dairbeklentileriniz nedir?

Önümüzdeki yıllara, Fed’in beş senedir piyasaya sürdüğü para miktarını ev-vel azaltması, sonra durdurması ve faiz oranlarını yükseltmesi damgasını vuracak. Fed’in global krizle uygulamaya başladığı para politikası, bütü n dünyada faizlerin düşmesi sonucunu doğurmuştu. ABD ekonomisinde büyümenin rayına girmesi ve işsizlik oranlarının azalması ile bu sürecin tersine dönme ihtimali yüksek. Bu durumda, özel olarak gelişmekte olan ülkelerin ehemmiyetli ölçüde faydalandığı bol ve düşük maliyetli finansman ortamı değişmeye başlayabilir.

Kısa ve orta vadede, finansman kaynaklarının önemli oranda kurumasını beklememekle berabe r, geçmişe oranla finansman maliyetleri yükselebilir. Böyle bir ortamda, gelişmekte olan ülkelerin potansiyel büyümelerine ulaşmaları ve yeni büyüme kapasitesi yaratmaları zor olabilir.

– ‘Global ekonomide balon var’ uyarılarına ne diyorsunuz?

Dünyada kriz bitti, bundan sonra yeni kriz olmaz ya dabirtakım piyasalarda balon yok demek mümkün değil. halin iyi olduğu, üretimin ve harcamaların yüksek olduğu dönemlerde, finansal piyasaların risk ve kar iştahı aşırı noktalara giderek, piyasalarda balonlar oluşmasına sebe p oluyor.

‘BALONU KRiZ iZLER’

Ekonominin sürekli balonlar ile devam etmesi mümkün olmadığından bu balonlar bazen patlıyor. Mevcut ekonomik sistemden daha iyi bir sistem bulunamadığı sürece, oluşan balonları krizin izlemesi kaçınılmaz.

Finansal piyasalarda globalleşmenin oldukça çok ileri aşamalara gelmiş olması, balon-kriz döngüsünün süresinin daha kısa olanlmasına sebe p oluyor.

-Kapitalist sistem kaotik ortamdan Fed’le çıkar mı?

Fed deyince, dünyanın en büyük ekonomisinin para politikasından bahsediyoruz. Kapitalizmin ürettiği krizlerden bir ülkenin uygulamaları ile çıkmak mümkün değil. Ülkelerin deği-şik çıkarları olduğu sürece, tek bir mak-sat etrafında birleşmeleri mümkün değil. bütü n dünya ülkelerinin, sürdürülebilir kalkınmayı birlik-te sağlamasının bir yolunu bulmak gerekir ki, bilim şimdi-lik bunu mümkün kılabilir yöntemler geliştiremiyor.

TÜKETiCi SERMAYENiN TERCiHiNE BAKSIN

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz