Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kötü Uykunun Sırrı Çözüldü
  • Ana Sayfa » Haber
  • 28 Temmuz 2013 - 12:03:58
Kötü Uykunun Sırrı Çözüldü

Geceleri uyuyamayanlar genelikle Ay’ı sorumlu tutar. isviçreli bilim misafiri bu muammayı çözdü. Ay misafirin uyku düzenini etkiliyor faka t bunda hormonların da payı var.isviçre’de Basel Psikiyatri Klinikleri’ne bağlı Kronolojik Biyoloji Merkezi bilim misafiri, yayımladıkları “Current Biology” adlı bilim dergisinde kaleme aldıkları makalede, misafirin Dolunay dönemlerinde daha kısa olan süreli ve kötü uyuduğunu önplanasürdü. incelemeciler, kendi […]

Kotu-Uykunun-Sirri-CozulduGeceleri uyuyamayanlar genelikle Ay’ı sorumlu tutar. isviçreli bilim misafiri bu muammayı çözdü. Ay misafirin uyku düzenini etkiliyor faka t bunda hormonların da payı var.
isviçre’de Basel Psikiyatri Klinikleri’ne bağlı Kronolojik Biyoloji Merkezi bilim misafiri, yayımladıkları “Current Biology” adlı bilim dergisinde kaleme aldıkları makalede, misafirin Dolunay dönemlerinde daha kısa olan süreli ve kötü uyuduğunu önplanasürdü. incelemeciler, kendi yürüttükleri bir inceleme-nin verilerini inceleyerek, Ay’ın misafirin uyku düzenini etkilediği, hormonların da bunda payı [r] olduğu sonucuna vardı.

Bilim misafiri, bir Dolunay gecesi bir araya geldiklerinde, daha ev-vel yürütülen uyku araştırmasının sonuçlarını yeniden, bu kez Ay’ın konumunu göz önünde bulundurarak değerlendirmeye karar vermiş.

Söz konusu incele-mede 33 denek kullanıldığı söylen di. incele-me sonuçlarının Ay’a göre değerlendirilmesi deneklerin, Dolunay döneminde uykuya dalmak için beş dakika daha fazla süreye ihtiyaç duyduğunu, geceleri de tahmini 20 dakika daha az uyuduğunu ortaya koydu. Denekler, uyku kalitelerinin de daha kötü olduğunu söyled i.

Ay’ın etkileri sonucu bir de biyolojik bulgu elde edildi. Bilim misafiri, beyin aktivitelerinin derinden yapılmışn uyku süresinin azaldığını gösterdiğine yer verdi. Yine Dolunay döneminde, melatonin hormonunda azalma kaydolduği söylen di. Melatonin, uyku ve uyanma süreçlerinde etkin bir hormon.

Bilim misafiri, ilk kez Ay’ın uyku ritmi üzerinde etkisi olduğuna dair bir bulguya rastlandığını ifade etti. Ay’ın deği-şik insan hareketleri örneğin ses tonu üzerinde de etkisi olabileceği tahmin ediliyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz