kızılcık tarhanası Doğal Antibiyotik
Gönderen: admin Tarih: 11 Oca, 2013 At 09:53 PM | Kategorisi : Haber, Sağlık | 0 Yorum

kizilcik-tarhanasi-Dogal-Antibiyotik Uşak’ta kızılcıktan üretilen ve içerisinde biber, domates, soğan ve yoğurt gibi malzemelerin yer aldı ğı kızılcık tarhanası, kış aylarında soğuk algınlığı ve grip vakalarına karşı başvurulan gıdaların başında geliyor.
Uşak’ta tarhana üretimi yapan İsmail Yeldanlı, kızılcık tarhanasının özellikle çocuklar ve yaşlılar tarafından tüketilmesi gerektiğini belirterek, bağışıklık sistemini güçlendiren tarhananın doğal antibiyotik özelliğinin yer aldı ğınu söyledi.Yılda tahmini 1 ton kızılcık tarhanası ürettiklerini, talebin her geçen yı l arttığını anlatan Yeldanlı, şöyle konuştu:”Yaz aylarında doğada kendiliğinden yetişen kızılcık ağacının meyvelerini toplatıyoruz. Daha sonra bu meyveler yıkanıyor ve kaynatılıyor. Çekirdekleri ayrılan meyvenin posası ile un karıştırılarak 5 gün kadar bekletiliyor. İçerisine domates, biber, soğan yoğurt gibi malzemeler ilave ediliyor.
Reklam Alanı
. Tadı mayhoşumsu olan Kızılcık tarhanası, doğal bir antibiyotik. Grip ve soğuk algınlığının tedavisinde etkili bir şekilde.”Yeldanlı, okul yaşındaki çocukların sabahları evden kahvaltı etmeden çıkmaması gerektiğini, tarhana çorbasının sabah kahvaltısı için çok önemli bir besin olduğuna işaret ederek, tarhana çorbasının haftada iki üç kez tüketilmesi gerektiğini ifade etti.Fast food tarzı beslenmenin sağlığa zararlarının uzmanlarca sıkça dile getirildiğini belirten Yeldanlı, tarhana çorbasının sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmez ürünü olması gerektiğini diye konuş tu.Yeldanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:”Tarhana bin yıllık bu mucize. Özellikle sağlıklı nesiller için çocukların tarhana içmesi gerektiğini söylüyoruz. Anneler özellikle kış aylarında çocuklarına her gün mutlaka tarhana çorbası içirsin. Çocuklarının bağışıklık sisteminin güçlendiğini görecekler. Tarhana, protein, kalsiyum, demir, A, C, B1 ve B2 vitaminleri içerir. Tarhana çorbasının sinir sistemine, baş ve mide ağrılarına iyi gelir.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>