Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kıdem Tazminatınıza Devlet El Koyabilir
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:32:27
Kıdem Tazminatınıza Devlet El Koyabilir

Kıdem tazminatınıza devlet el koyabilir…Çalışanlar eğer içeride biriken kıdem tazminatını almazsa devlet el koyacak.Kıdem tazminatı fonu çalışmaları yenide n dan sü-rat kazandı. Buna göre, hak kazanılan kıdem hesabı 10 se-ne boyunca talep edilmezse, hesapta biriken para Maliye Bakanlığı’na aktarılacak.Hürriyet’in haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Eylül ayında sosyal taraflara sunacağını açıkladığı kıdem […]

Kidem-Tazminatiniza-Devlet-El-KoyabilirKıdem tazminatınıza devlet el koyabilir…
Çalışanlar eğer içeride biriken kıdem tazminatını almazsa devlet el koyacak.
Kıdem tazminatı fonu çalışmaları yenide n dan sü-rat kazandı. Buna göre, hak kazanılan kıdem hesabı 10 se-ne boyunca talep edilmezse, hesapta biriken para Maliye Bakanlığı’na aktarılacak.Hürriyet’in haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Eylül ayında sosyal taraflara sunacağını açıkladığı kıdem tazminatı fonu çalışmaları, yenide [r] n dan sü-rat kazandı. Yeni kurulabilir fonun en ehemmiyetli unsurlarından olabilir işçi ve işverenden yapılabilir kesinti oranının, çalışmanın sonunda sosyal taraflar ile uzlaşılarak belirlenmesi benimsendi. Bunun dışındaki pek çok ayrınntı ise netleşti. Her çalışan için bireysel kıdem hesabı kurulmasını öngören yeni modelde, “işverenin zamanında ödemediği kıdem primini daha sonraki dönemde ödemesi” imkanı da getiriliyor.6 AY SONRAKıdem tazminatı fonunun en büyük zararı ise, işsizlik sigortası fonuna olacak. Fonun prim gelirlerinde önemli bir kısıtlama yapılabilir ve işverenin primi yüzde 2’den binde 5’e, devletin payı da yüzde 1’den binde 5’e düşürülecek. Kıdem tazminatı hesabının yönetiminde çalışan aktif olacak. Ama eğer bir tercihte bulunmazsa hesabında biriken paranın asgari yüzde 40’ı kamu borçlanma araçları ya dakira sertifikalarını içeren bir fonda değerlendirilecek. Sistemi izlemesi için işçi, işveren ve kamudan oluşan bir kurul oluşturulacak. işverenin prim ödeme yükümlülüğü de, kanunun yayımından 6 ay sonra başlayacak. Bireysel Kıdem Hesabı Danışma Kurulu kurulmasından, 10 se-ne boyunca talep edilmeyen kıdem tazminatının kamuya geçmesine kadar konu ile alaka-lı her unsuru düzenleyen çalışmanın ana unsurları şöyle olacak:HER ÇALIޞANA HESAP-Çalışanlar için “bireysel kıdem hesapları” oluşturulacak.

-Bireysel kıdem hesapları üzerinde faaliyet gösterecek olan firmalar halen yürürlükte olan 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’na tabi olacak.SON BiR ޞANS DAHA-Kıdem primini geciktiren işverenlere bir şans daha verilecek. işverenler, kıdem primlerini sonraki dönemde yatırabilecek.

-Hak kazanılan kıdem 10 se-ne boyunca talep edilmezse, hesapta biriken para Maliye Bakanlığı’na aktarılacak. Yani çalışan kıdem tazminatını sistemden çekmeye hak kazandıktan sonra 10 se-ne boyunca herhangi bir girişimde bulunmazsa birikimi kamuya geçecek.Danışma Kurulu kurulacak-“BiREYSEL Kıdem Hesabı Danışma Kurulu” adını taşıyabilir yapıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ile 3 işçi ve 3 işveren temsilcisi bulunacak. Teşvikten yararlanmak arzulayan işverenin kıdem borcu olup olmadığına da bakılacak. işçiler işveren ile yapacakları sözleşme ile kanunun yürürlük tarihi itibarıylan önceki döneme ait kıdem tazminatlarının bireysel kıdem hesabına dahil edilmesini isteyebilecek. işverenlerin prim ödeme yükümlülüğü, kanunun yürürlüğe girmesinden 6 ay sonra başlayacak.15 günde ödeme şartı geliyor-Kıdem tazminatı sisteminde 15 yıllık sigortalılığını dolduran ve 3600 gün primi tahakkuk ettirilen çalışan, biriken tutarın yarısını çekebilecek. ikinci kez çekmek rica ettiğinde ise, son kullanımdan itibaren 1800 gün geçmiş olması gerekecek.

-Ev almak istemesi halinda da fondaki birikiminin yarısını çekebilecek.

-Sisteme girenler, emeklilik, malullük aylığı ya da toptan ödemeye hak kazanmaları, 5 se-ne boyunca adlarına açılan hesabın aktif olmaması ya daölmesi halinde (mirasçıları) hesabında biriken tutarın tamamını çekebilecek.

-Sistemden çıkış için, hesabının tutulduğu firmae çalışan bir yazı ile başvuracak. Bu yazıdan sonra 15 gün içerisinde gereken ödemenin yapılması gerekecek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz