Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Katliam İçin Uluslararası Soruşturma İstediler
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 15:20:50
Katliam İçin Uluslararası Soruşturma İstediler

Katliam için uluslararası soruşturma istediler…Ulusal ittifak Hareketi, darbe karşıtı tutukluların nakilleri esnasında yaşamını yitirdiği hadi se hakkında uluslararası araştırma açılmasını talep etti.Mısır’da, Ordu ilinin darbe yapmasının arkasından kurulan Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek için Ulusal ittifak Hareketi, darbe karşıtı tutukluların dün Ebu Zebel Hapishanesi’ne nakilleri esnasında yaşamını yitirdiği hadi se hakkında uluslararası araştırma açılmasını talep […]

Katliam-icin-Uluslararasi-Sorusturma-istedilerKatliam için uluslararası soruşturma istediler…
Ulusal ittifak Hareketi, darbe karşıtı tutukluların nakilleri esnasında yaşamını yitirdiği hadi se hakkında uluslararası araştırma açılmasını talep etti.
Mısır’da, Ordu ilinin darbe yapmasının arkasından kurulan Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek için Ulusal ittifak Hareketi, darbe karşıtı tutukluların dün Ebu Zebel Hapishanesi’ne nakilleri esnasında yaşamını yitirdiği hadi se hakkında uluslararası araştırma açılmasını talep etti.

Ulusal ittifak Hareketi’nin, Mısır makamlarının darbe karşıtı gösteri yapan [r] kişilere yönelik sistematik şekilde şiddet uyguladığını ifade ettiği açıklamada, “52 şahsıın yaşamını yit irdiği ve 25 şahsıın de yaralandığı hadi se nedeni ile derinden yapılmışn üzüntü içerisindeyiz. Bu gerçek, nezarete atılan darbe karşıtı gösteri yapan kişilerin kötü muameleye maruz kaldığı yönündeki haberleri teyit ediyor. Tutukluların katledilmesi olayı, ‘3 Temmuz darbe’ liderlerinin iddia ettiği yalan haberlere karşı verilebilecek en iyi cevap” denildi.

Açıklamada ölü sayılarının kaynağı ile alaka-lı bilgi verilmedi.

Ülkede yaşanan katliamın sorumluluğunu başta Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi olmak üzere ‘3 Temmuz’ darbe liderlerine yükleyen Ulusal ittifak Hareketi, dün yaşanan tutukluların katledilmesi ve ülke genelindeki katliamlar hakkında uluslararası araştırmanın açılmasını rica etti.

Öte yandan Mısır’daki eski Kongre Partisi Başkanı Amr Musa ise tutukluların yaşamını yitirdiği hadi se için bir yargı komitesinin kurulmasını talep etti.

Musa, yaptığı yazılı açıklamada  Ebu Zabel Hapishanesi’ne nakil esnasında yaşanan hadisenin gerçek bir trajedi olduğu ifade edilirken, “Bu hadisenin soruşturulması için bağımsız bir yargı komitesinin kurulması ve suçluların cezalandırılması gerekli” denildi.  

Mısır toplum Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi sosyal paylaşım sitesindeki resmi hesabından verdiği demeçte en az zaman içerisinde hadi se hakkında bağımsız bir yargı komitesinin oluşturulmasını isterken, Nur Partisi Başkan Yardımcısı Nadir Bekkar ise partisinin söz konusu hadises i kınadığını ve aklı selim hiçbir şahsıın emniyet güçlerinin elindeki tutuklulardan 38’inin aynı anda öldürülme gerekçesini kabul etmeyeceğini ifade etti.  

Nur Partisi sözcüsü ޞerif Taha AA muhabirine verdiği demeçte, söz konusu hadisenin gün yüzüne çıkarılması için yargı makamlarının yakınında hukukçu ve siyasilerin yer aldı ğı bir komitenin oluşturulmasını talep etti.

Taha, nakil esnasında tutukluların başına gelenlerin insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu ifade ederek, “Olay, suçları tesbit edilse dahi bütü n hakları haiz olan halkdır. Kaldı ki, şimdi-lik haklarında bir hükme varılmadı” diye konuş-tu.

Mısır içişleri Bakanlığı, haklarında tutuklama kararı çıkarılan darbe karşıtlarının, Kahire’nin kuzeyindeki el-Kalyubiye ilindeki Ebu Zabel Hapishanesi’ne nakli esnasında çıkan olay ilerda 36 şahsıın öldüğünü açıklamıştı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal ittifak Hareketi ise verdiği demeçte, hadisede 52 şahsıın yaşamını yitirdiğini söyle mişti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz