Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kamuda Başörtüsü Yeşil Yazıldı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 14 Ağustos 2013 - 07:45:51
Kamuda Başörtüsü Yeşil Yazıldı

TBMM’de Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun üzerinde çalıştığı Temel Hak ve Özgürlükler bölümünde mutabakat sağlanan madde sayısı 44’e yükselirken, CHP dışında üç parti kamuda başörtüsü ayrımcılığına karşı çıktı.TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun üzerinde çalıştığı anayasa taslak çalışmasında temel hak ve özgürlükler bölümünde mutabakat sağlanan madde sayısı 44, şerhli madde olmak üzere görüşülen toplam maddesi sayısı 63 oldu. Yasama […]

Kamuda-Basortusu-Yesil-YazildiTBMM’de Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun üzerinde çalıştığı Temel Hak ve Özgürlükler bölümünde mutabakat sağlanan madde sayısı 44’e yükselirken, CHP dışında üç parti kamuda başörtüsü ayrımcılığına karşı çıktı.
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun üzerinde çalıştığı anayasa taslak çalışmasında temel hak ve özgürlükler bölümünde mutabakat sağlanan madde sayısı 44, şerhli madde olmak üzere görüşülen toplam maddesi sayısı 63 oldu. Yasama bölümünde mutabakat sağlanan madde sayısı 4, şerhli madde sayısı 24 olmak üzere toplam 28 madde görüşüldü. [r] idare ve Kamu Hizmetleri Bölümünde 1 maddede mutabakat sağlanırken, şerhli madde sayısı 16 olmak üzere toplam 17 madde görüşüldü. Yargı bölümünde 9 maddede mutabakat sağlanırken, 12 maddeye şerh konuldu ve toplam 21 madde yazıldı. Başlangıç, genel hükümler ve temel ilkelerin yeraldığı bölümde toplam 13 madde bulunurken bunlardan 2’sinde mutabakat sağlandı, 11 şerhli madde yazıldı. Yürütme bölümünde toplam 12 madde bulunurken 12’si de şerhli yazıldı. Metne göre şu ana kadar 60 maddede mutabakat sağlandı. ޞerhli madde sayısı 112. Görüşülen toplam maddesi sayısı 172 oldu.Ayrımcılığa karşı tedbirEn fazla maddenin yazıldığı Temel Haklar ve Hürriyetler Bölümünde eşitlik maddesi eğitim ve öğretim hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti, vatandaşlık, siyasi haklar ve hürriyetler, anadilini kullanma hakkı gibi maddelerde anlaşma sağlanamadı. Eşitlik Maddesi’nde önceki gün yapılan düzenlemeyle kamuda başörtüsünün de önü açılmış oldu. Eşitlik maddesinde, komisyonun daha ev-vel “Kamu Hizmetlerinden Yararlanma” maddesinde tertiplediği kamuda başörtünün önünü açan paralel düzenleme yapıldı. Maddeye eklenen “Devlet, kadın milletinin siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki hak ve özgürlüklerini kullanmasını ve bunlardan yararlanmasını zorlaştırıcı engelleri ve her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmaya yönelik tedbirleri alır” ifadesiyle, kadın milleti kamuda türban takma özgürlüğünü kullanabilecek.ޞerhli madde sayısı artıyorEğitim ve Öğrenim hakkı ve hürriyeti: Bu maddede ‘Herkes eğitim hak ve hürriyetine maliktir. Kimse eğitim ve öğretim hakkından mahrum bırakılamaz’ cümlesinde uzlaşmaya varıldı. CHP ‘devlet herkesin eğitim ve öğretim hakkından eşit, etkili bir şekilde ve kesintisiz biçimde yararlanmasını sağlayabilir gerekli tedbirleri alır’ fıkrasının, BDP de, “Herkesin nitelikli ve anadilinde eğitim ve öğretim görmesini sağlamak devletin başta gelen ödevlerindendir” ibaresinin eklenmesini önerdi. Vatandaşlık maddesi: Tamamen kırmızı şeklinde yazılan maddeye AKP ve BDP vatandaşlık, MHP Türk vatandaşlığı, CHP ise vatandaşlık ya da Türk vatandaşlığı başlığının konulmasını önerdi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz