Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Kaderi Müftüye Bağlı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 10:01:25
Kaderi Müftüye Bağlı

Heybeliada Ruhban Okulu’nun yenide n dan açılıp açılmayacağı yılan hikyesine döndü. Hükümet, 1971 yılından bugüne kadar kapalı olan olan okulun açılışına sıcak baksa da Yunanistan’dan ‘adım’ bekliyor. Ortodoks din adamı yetiştiren Ruhban Okulu’nun kaderi Müslüman müftülerin statüsüne bağlı görülüyor. Hükümet, Ruhban Okulu’nun açılabilmesi için Yunanistan’ın Batı Trakya Türklerinin seçtiği müftüleri tanımasını önkoşul şeklinde sunuyor. ‘MİLLİ […]

Kaderi-Muftuye-Bagli Heybeliada Ruhban Okulu’nun yenide n dan açılıp açılmayacağı yılan hikyesine döndü. Hükümet, 1971 yılından bugüne kadar kapalı olan olan okulun açılışına sıcak baksa da Yunanistan’dan ‘adım’ bekliyor.
Ortodoks din adamı yetiştiren Ruhban Okulu’nun kaderi Müslüman müftülerin statüsüne bağlı görülüyor. Hükümet, Ruhban Okulu’nun açılabilmesi için Yunanistan’ın Batı Trakya Türklerinin seçtiği müftüleri tanımasını önkoşul şeklinde sunuyor. ‘MİLLİ GÜVENLİK sıkın-tı DEĞİL’Türkiye ’nin yurtdışında daha fazla zorlandığı meselelerden birisi Heybeliada Ruhban Okulu’nun 42 yıldır kapalı olan halde [r] bulunması. Bugüne değin ‘milli güvenlik’ proble-mi şeklinde görüldüğü için kapalı olan olan okulun açılmasına bundan sonra sıcak bakılıyor. Hükümet içinden birçok isim de bu meselede açıklama yapmıştı. Heybeliada Ruhban Okulu’nun herhangi bir yasal düzenleme olmadan da açılabileceği söyleniyor. Nitekim Patrikhane Avukatı Kezban Hatemi, Başbakan Erdoğan ’ın Milli Eğitim Bakanlığı ’na vereceği bir talimatla dahi açılışın mümkün olduğunu söylüyor. Aynı görüşü daha önce Milli Eğitim Bakanlığı yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de dile getirmişti.Ruhban Okulu’nun açılışının yasal açıdan bu kadar kolay olmasına rağmen ‘mütekabiliyet’ yani karşılıklılık esası burada da devreye giriyor. Hükümet, Yunanistan’dan karşı bir adım bekliyor. Türkiye’nin beklediği adımlar Batı Trakya’daki Türk azınlığın demokratik haklarına kavuşması. Batı Trakya’da 1.3 milyon Müslüman Türk’ün yaşadığı söyleniyor. ‘Türk’ azınlığın en büyük sorunlarının başında kendi seçtiği müftülerin atanmaması geliyor. Yunanistan, seçilmiş müftülerin yerine atama yapıyor. İskeçe ve Gümülcine’de seçilmiş ve atanmış müftüler bulunuyor. Batı Trakya’daki Türk azınlığın dini nikâhını da atanmış müftüler kıyıyor. Cami imamları da Yunanistan tarafından atanmış müftülerce belirleniyor. ‘TÜRK’ KELİMESİNE BEDAVAYunan Parlamentosu geçen günlerde 250’ye yakın imamın Hıristiyanların da içinde yer aldı ğı heyet tarafından atanmasına imkân sağlayan bir tasarıyı kabul etmişti. Yunanistan, Batı Trakya’da ‘Türk’ kelimesinin kullanımını kısıtlıyor, belli yerlerde yasaklıyor. Gümülcine Türk Gençleri Birliği ismindeki ‘Türk’ kelimesine geçen günlerde dava açılmıştı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz