Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

İzmir Eğitimde De Kruvaziyer Merkezi Oluyor
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 09:21:21
İzmir Eğitimde De Kruvaziyer Merkezi Oluyor

Milyonlarca dolarlık Avrupa kruvaziyer turizminden aldığı payı artırmayı hedefleyen izmir, kruvaziyer turizmi potansiyeli ile de Akdeniz’in gözdesi oldu.Türkiye’de kruvaziyer turizminin yükselen kenti olan izmir’e deniz yolu ile gelen turistlerin sayısı her geçen se-ne artıyor. Son iki sene-de üst üste Avrupa’nın en iyi kruvaziyer destinasyonu seçilen izmir’e 2003 yılında Alsancak Limanı’na yapılan toplam kruvaziyer sefer sayısı […]

izmir-Egitimde-De-Kruvaziyer-Merkezi-OluyorMilyonlarca dolarlık Avrupa kruvaziyer turizminden aldığı payı artırmayı hedefleyen izmir, kruvaziyer turizmi potansiyeli ile de Akdeniz’in gözdesi oldu.
Türkiye’de kruvaziyer turizminin yükselen kenti olan izmir’e deniz yolu ile gelen turistlerin sayısı her geçen se-ne artıyor. Son iki sene-de üst üste Avrupa’nın en iyi kruvaziyer destinasyonu seçilen izmir’e 2003 yılında Alsancak Limanı’na yapılan toplam kruvaziyer sefer sayısı 5 ve bu seferler ile izmir’e gelen toplam [r] yolcu sayısı 3 bin 271 iken bu sayı 2012 yılında 286 sefer ve 510 bin 42 yolcuya çıktı. Rakamlar bu yılın ilk yedi aylık döneminde yüzde 7,3 artarak 241 bin 733 oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde izmir, 225 bin 218 turisti konuk etti.

KENTE DÖViZ KAZANDIRIYOR

Normal bir turistin günlük harcaması 48 dolar iken, transit bir limanda kruvaziyer turistlerinin harcama ortalaması genel şeklinde 120 dolar, indi-bindi yapılan ana limanda ise turistlerin ortalama harcaması 150 dolar, limanda inen gemi personelinin de ortalama harcaması 50-70 dolar civarında. Yapılan çalışmalarda genel şeklinde 3 bin yolcusu bulunan bir seferde tahmini 2 bin 500 yolcunun kente indiği ve toplamda 250-300 bin dolar harcama yaptığı belirlen-di. Gemi personelinin yaptığı harcamalarda dahil edildiğinde rakam 500 bin dolar civarına çıkabiliyor.

KRUVAZiYER’DE iZMiR’iN BAޞARISI

izmir, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 2012 sene-si 12 aylık istatistiklerine göre Türkiye kruvaziyer trafiğinin yüzde 26,37’sini yönetiyor ve 3 üncü sırada yer alıyor. izmir, 2011 ve 2012 yılında Turizm Oscar’ları şeklinde tabir edilen Dünya Seyahat Ödülleri’nde “Avrupa’nın Lider Kruvaziyer Destinasyonu” ödülünü almaya hak kazandı. izmir, 512 dünya limanı arasında 2011 sene-si verileri ile ilk 50 transit liman arasına girdi. 2013 yılı sene-si sonu itibariyle gemilerin tam kapasite gelmesi halinde 590 bin yolcunun izmir’e gelmesi bekleniyor.

İzmir ili AVRUPA’NIN EN iYi KRUVAZiYER DESTiNASYONU

Yaşar Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Turizm işletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. ige Pırnar, “izmir’i oldukça çok yakın gelecekte kruvaziyer turizm merkezi olmasına kesin faka t sektörde göz dolduran rakamlara ulaşılırken, yetişmiş eleman ihtiyacı da belirgin şeklinde söylendi” diye konuş-tu.

ÖZEL EĞiTiM ޞART

Prof. Dr. ige Pırnar kente çok büyük ticaret hacmi kazandıran kruvaziyer turizminde yetişmiş eleman ihtiyacını göz önünde bulundurarak Yaşar Üniversitesi lisans öğrencilerine “Uluslararası Kruvaziyer Turizmi Yönetimi” ve “Uluslararası Kruvaziyer Turizmi Pazarlaması” derslerinin verildiğini ve düzenli gerçekleştirilen seminerler ile kruvaziyer turizminde gündemin sürekli takip edildiğini söyled i. Pırnar, “İzmir ili şimdi kruvaziyer turizminde Türkiye’nin en büyük limanları arasında yer alıyor ve gelen yolcu sayısında rakamlar her geçen se-ne daha da artıyor. Dolayısı ile Yaşar Üniversitesi izmir’in oldukça çok çok büyük ihtiyacı olan kruvaziyer turizminde yetişmiş eleman ihtiyacını bir manada karşılamış olacak. Bu bağlamda lisans öğrencilerinin alabileceği seçmeli dersler ile hem gemilerde hem de tur firmalerinde çalışabilecek kalifiye personel yetişecek. Program kapsamında kruvaziyer turizminin özel olarakri, dünyadaki gelişmeler, otel departman yönetimi, ön büro işlemleri, kruvaziyer turizm pazarlama işlemleri, kruvaziyer turistlerin satın alma davranış biçimleri, kruvaziyer turizmine yönelik kültürel yönetim gibi değişik meselelerde dersler verilecek. Öğrenciler ayrıyetten kruvaziyer turistlerin izmir’deki günübirlik gezileri için paket tur hazırlama, lüks turist sınıfında olan kruvaziyer turiste yönelik özellikli ürün ve hizmet sunma gibi meselelerde da eğitilecek” diye konuş-tu.

STAJ iMKANI DA BULUYORLAR

Pırnar, öğrencilerin bununnla birlikte kruvaziyer turizmine hizmet veren seyahat acentelerinde yurt içi ve yurt dışı staj yapma imkanı bulduklarını da belirt ti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz