Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

İstanbulun Yalıları Kitapta Toplandı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:58:01
İstanbulun Yalıları Kitapta Toplandı

İstanbulun yalıları kitapta toplandı…İstanbul ili Boğazı’nın iki yakasında yer alan en 100 yalı kitapta toplandı.İstanbul ili – İstanbul ili Büyükşehir Belediyesi Kültür Aޞ’den yapılan izaha göre, şehrin kültür envanterini gün yüzüne çıkarmak için hazırlanan “istanbul’un Yüzleri Serisi” kapsamında “istanbul’un 100 Yalısı” kitabı yayımlandı. Araştırmacı-yazar Mahmut Sami ޞimşek tarafından kaleme kitapta, aralarında Emine Valide Paşa, Recaizade […]

istanbulun-Yalilari-Kitapta-Toplandiİstanbulun yalıları kitapta toplandı…
İstanbul ili Boğazı’nın iki yakasında yer alan en 100 yalı kitapta toplandı.
İstanbul ili – İstanbul ili Büyükşehir Belediyesi Kültür Aޞ’den yapılan izaha göre, şehrin kültür envanterini gün yüzüne çıkarmak için hazırlanan “istanbul’un Yüzleri Serisi” kapsamında “istanbul’un 100 Yalısı” kitabı yayımlandı.

Araştırmacı-yazar Mahmut Sami ޞimşek tarafından kaleme kitapta, aralarında Emine Valide Paşa, Recaizade Mahmud Ekrem, Hatice Sultan [r] ve Yılanlı yalılarının da olduğu 100 yalı hakkında detaaylı bilgi yer alıyor.

Kitapta, yalıların tarihi serüvenleri, mimari özel olarakri ve yalı sakinlerine ait ilginç hikayeler anlatılıyor.

Avrupa yakasında Eminönü’nden başlayıp Sarıyer’e uzanan, Anadolu yakasında ise Beykoz-Üsküdar arasında bir rota takip eden kitap, yapı ve tarih meraklılarının yakınında boğaz gezisi yapan yerli ve yabancı turistler için de rehber niteliği taşıyor.

Osmanlı imparatorluğu’ndan günümüze 366 yalı ulaşabildi

Kitabın ilk bölümünde, Osmanlı imparatorluğu’ndaki etnik değişikliğin yalılara yansıması dönemin edebiyatçısı Abdülhak ޞinasi’nin kaleminden anlatılıyor.

Köşk ile karıştırılan malikanelerin, yalı denilebilmesi için mutlaka su ile bağlantısı olması gerektiği aktarılan kitapta, Osmanlı döneminde bu özellikteki yalıların sayısının 445 olduğu, günümüze ulaşabilenlerin sayısının ise 366 olduğu belirtiliyor.

Bunlardan bazılarının yıkılıp yok olduğu, bazılarının ise boğaz ile içerisinden yol geçtiği için özelliğini ve ismini yitirdiği ifade edilen kitapta, günümüzde hala su ile irtibatı olanların en küçüğü sahilhanelerden, en büyüğü sahilsaraylara kadar deği-şik boyutta 100 deği-şik yalıya yer veriliyor.

“Vezirler Bebek”te, diplomatlar Yeniköy’de, din adamları Beylerbeyi’nde”

Yalı sakinlerinin statülerine göre semt tercihi yaptığı anlatılan kitapta, şu bilgilere yer veriliyor:

“ޞehzade, sultan ve hanedan mensupları rica ettikleri yerde yalı ya daköşk yaptırabildikleri halde daha oldukça çok Beşiktaş Takımı, Ortaköy ve Kuruçeşme sahillerini tercih etmişler. Sadrazamlar, vezirler ve divan üyeleri Bebek’te, ilmiye sınıfı Rumeli Hisarı’nda, Hristiyanlar ve Yahudiler Arnavutköy ve Kuzguncuk’ta, zengin Rumlar, Avrupalı diplomatlar ve Ermeniler Yeniköy, Tarabya ve Büyükdere’de, din adamları ve ilim adamları Beylerbeyi’nde ikamet etmişler.”

Kitapta, Osmanlı döneminde yeşil korular ile boğazın arasında kalan yalıların doğaın doğal bir parçası olduği belirtilerek, o dönemki yalı sakinlerinin ayrıyettenlıklarından da bahsediliyor. Denize uzanan cumbalardan balık tuttukları, deniz tarafındaki odanın halısının altındaki ahşap kapağı kaldırınca denize girdikleri, sandallar ile geçen satıcılardan zembiller sarkıtarak alışveriş yapabildikleri, kayıkla yalının kapısına kadar gelebildikleri, bu sebe p le yalıların su ile temasının kesilmemesine oldukça çok ehemmiyet verdikleri anlatılıyor.

Osmanlı döneminde yalıların rengi önceden saptan-dıği aktarılan kitapta, “aşı rengi” denilen kırmızı renkli yalılar devlet mensuplarının, açık renkli yalıların Müslümanların, gri ve tonlarındaki yalıların gayrimüslimlerin yalı olduğu, bu kurallara uymayanların yalılarına el konulduğu, kendilerinin de sürgüne sevk edil-diği kaydediliyor.

Kitapta ayrıyetten, yalıların içinin dış görünümlerinden daha güzel ve gizemli olduğu, oda kapılarının ilgi çekici olduğu, açıldığında hiçbir şekilde bütü n odanın birden görülmediği, birtakım yalılarda arka arkaya iki kapılı odalara rastlandığı, bazılarında ise kapılara dolap görüntüsü verildiği ve odalar arasında gizli geçitler ile bağlantı koridorları yer aldı ğı bilgisine yer veriliyor. AA

Muhabir: Halil ibrahim Başer

Yayınlayan: Nurhan Çorlu

MK

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz