Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

İslamda Komşuluk Hakları Hakkında Bilgiler
İslamda Komşuluk Hakları Hakkında Bilgiler

İslam dini, şahs ın toplum yaşamına katılmasını, en küçük topluluk olan aileden başlamak üzere, ötek i insanlar ile ilişkilerini sürdürmesini istemektedir. Yani insan kendini diğerlerinden soyutlayamamakta, varlığını faka t başkaları ile birlikt e sürdürebilmektedir. Bireyin aile ve akrabalarının yakınında yakın çevreyi oluşturan en ehemmiyetli yapı taşının komşular olduğu dikkat çekmektedir. Gerek Kuran-ı Kerim gerekse Hz. […]

islamda-Komsuluk-Haklari-Hakkinda-Bilgiler İslam dini, şahs ın toplum yaşamına katılmasını, en küçük topluluk olan aileden başlamak üzere, ötek i insanlar ile ilişkilerini sürdürmesini istemektedir. Yani insan kendini diğerlerinden soyutlayamamakta, varlığını faka t başkaları ile birlikt e sürdürebilmektedir. Bireyin aile ve akrabalarının yakınında yakın çevreyi oluşturan en ehemmiyetli yapı taşının komşular olduğu dikkat çekmektedir. Gerek Kuran-ı Kerim gerekse Hz. Peygamber müslümanların komşuluk ilişkilerinde davranmaları gerektiğini belirtmektedir.
Kur’an-ı Kerim’de bu meselede şöyle buyurulmaktadır: “Allah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne ve babaya, akrabaya, yetimlere ve düşkünlere iyi davranın. Yakın ve Uzak komşuya da iyi davranın…” (4-Nisa-36). Bu ayette öncelikle anne ve babaya iyi davranılması gerektiği vurgulanmakta, sonra yetimlere ve düşkünlere [r] karşı tavırlarımızın nasıl olması gerektiği açıklanmakta ve nihayet, komşuluk ilişkileri üzerinde durulmaktadır. Yüce Allah, yakın ve uzak komşularımıza karşı iyi davranmamızı istemektedir. Çünkü, komşuluk ilişkileri ve komşu hakları en az akrabalık hakları kadar önemli görülmektedir. Öyle ki, Buhari ve Müslim’in birlikt e rivayet ettikleri bir hadislerinde sevgili peygamberimiz komşu hakları noktasında şöyle buyurmaktadır: “Cebrail bana komşuya iyilik yapmayı o kadar çok tavsiye etti ki, komşuların birbirine mirasçı kılınacağını zannettim” (Riyazu’s-Salihin, I/340). Hadiste görüldüğü gibi, Cebrail peygamberimize sıklıkla gelerek komşusuna iyi davranmasını, komşuları ile iyi geçinmesini ve onlar ile ilişkilerini sürdürerek onları memnun etmesini istemiştir. Cebrail bu meseleye o denli vurgu yapmıştır ki, peygamberimiz bu halin önemini, bir benzetmeyle açıklamıştır. Bu rivayette peygamberimizin, “komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim” demesi, komşularımızın en az akrabalarımız kadar önemli olduğunu anlatmak içindir.Toplum veya birey düzleminde hayat şartlarının ağırlaştığı, misafirin çağdaş yaşam biçimlerinin getirdiği stresler altında ezildiği günümüzde, arkadaşlık ve komşuluk ilişkilerinin önemi bir kat daha artmış bulunmaktadır. Arkadaş ve komşu ziyaretleri, birlikt e bulunmanın ötesinde yaşanan stres ve sorunları n azaltılması için bir terapi niteliği taşımaktadır. İnsanoğlu sosyal bir varlıktır. Kendini toplumdan, arkadaş ve komşularından soyutlayarak sağlıklı bir yaşam sürdüremez. Bu nede n le yakın veya uzak çevresinde konuşabileceği, dertleşebileceği arkadaş ve komşular edinmek halindadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aranan Kelimeler:

  • dinimize göre komşu hakkı ve akraba ziyaretinin önemini açıklayınız
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz