Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

İran Suriyede Kimyasal Silah Kullanıldı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:22:22
İran Suriyede Kimyasal Silah Kullanıldı

İran Suriyede kimyasal silah kullanıldı…iran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye’de Çarşamba günü yaşanan ve kimyasal silahlar kullanıldığı iddia edilen saldırı hakkında oldukça çok ehemmiyetli açıklamalarda tespit edil-di. Ruhani, Suriyeli yüzlerce sivilin ‘kimyasal silahlar nedeni ile öldüğünü ve uluslararası kamuoyunun bu tür silahların kullanılmasının önüne geçmesi gerektiğini’ belirt ti. Ruhani, kimyasalların kimin tarafından kullanılmış olabileceği hakkında görüş […]

iran-Suriyede-Kimyasal-Silah-Kullanildiİran Suriyede kimyasal silah kullanıldı…
iran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye’de Çarşamba günü yaşanan ve kimyasal silahlar kullanıldığı iddia edilen saldırı hakkında oldukça çok ehemmiyetli açıklamalarda tespit edil-di. Ruhani, Suriyeli yüzlerce sivilin ‘kimyasal silahlar nedeni ile öldüğünü ve uluslararası kamuoyunun bu tür silahların kullanılmasının önüne geçmesi gerektiğini’ belirt ti. Ruhani, kimyasalların kimin tarafından kullanılmış olabileceği hakkında görüş bildirmedi.
Suriye’nin başkenti ޞam’da Çarşamba günü yaşanan ve kimyasal silahların kullanıldığı iddia edilen saldırının sebe p olduğu tartışlamar sürerken, iran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den oldukça çok ehemmiyetli açıklamalar geldi.

Ruhani, bugün verdiği demeçte, Suriye’de isyancıların checkünde olan bölgeye yapılan saldırıda kimyasal silah kullanıldığını belirterek, bu silahların kullanılmasının [r] önlenmesi gerektiğini söyled i.

iran, böylece ilk kez Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını kabul etmiş oldu.

Ruhani, kimyasalları kimin kullandığı hakkında izah yapmadı Lakin, Tahran rejimi daha önce Suriyeli isyancıları kimyasal silah kullanmakla suçlamıştı. Ruhani, kimyasal silahların arkasındaki tarafın isyancılar olabileceğine değinmezken, uluslararası basında bulundu ğu gibi Esad rejimi güçlerinin sorumlu olabileceği hakkında da yorum yapmadı.

iRAN iSYANCILARI SUÇLAMIޞTI

iran’ın ISNA haber ajansının haberine göre Ruhani, “Suriye’de pek çok masum insanın, kimyasal silahlar nedeni ile şehit düşmesi ya dayaralanması talihsiz bir durum… Kimyasal silahların kullanılmasını ağır bir şekilde kınıyoruz. iran islam Cumhuriyeti, kimyasal silahların dünyanın her yerinde, özel olarak de Suriye’de kullanılmaması konusunda not düşmektedir” diye konuş-tu.

Suriye hükümeti, hafta içerisinde kimyasal silah kullandıklarını reddetmiş ve saldırının bir provokasyon olduğunu ileri sürmüştü. iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, bu hafta başında verdiği demeçte, saldırınn arkasında isyancıların olduğundan şüphelendiklerini söylemişti.

Rusya da iran’ın görüşüne destek vererek, saldırının provokasyon amaçlı olabileceğini savunmuştu. Rusya, dün ehemmiyetli bir adım atarak Beşşar Esad rejimiyle temasa geçmiş ve Birleşmiş Milletler (BM) denetim heyetinin ޞam’da güvenli bir şekilde araştır-ma yapmasına izin verilmesi gerektiğini söyle mişti.

BM görevliSi SURiYE’DE

Suriye’de kimyasal silah kullanıp kullanılmadığını tespit etme amacı ile hareketlenmesi adına baskı altında kalan BM, Silahsızlanma işleri Yüksek Temsilcisi Angela Kane’nin Suriye’ye gittiğini duyurdu.

Kane’nin, denetim için Suriye’de bulunan BM heyetine katılması bekleniyor. Reuters’ın verdiği bilgiye göre, Kane, mahal-li saatle ޞam’daki FOur Seasons oteline giriş yaptı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz