Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Ilber Ortaylı Yangınlar Düşündürücü
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ocak 2013 - 21:33:18
Ilber Ortaylı Yangınlar Düşündürücü

Prof. Dr. ilber Ortaylı, Galatasaray Takımı Üniversitesi’ndeki yangınla ilg i lı olarak tarihi binanın büyük hasar gördüğünü belirterek, “Boğazdaki bu tarihi binaların, okul olanlarının böyle ardı ardına yanması oldukça çok düşündürüyor. Bunların yeni den okul olması lazım” diye konuş tu.Prof. Ortaylı, yanan binadaki kütüphaneye altıbin kitap bağışladığını belirterek, birtakım kitapların bulunabileceğini ama bazılarının bulunmasının zor […]

Ilber-Ortayli-Yanginlar-DusundurucuProf. Dr. ilber Ortaylı, Galatasaray Takımı Üniversitesi’ndeki yangınla ilg i lı olarak tarihi binanın büyük hasar gördüğünü belirterek, “Boğazdaki bu tarihi binaların, okul olanlarının böyle ardı ardına yanması oldukça çok düşündürüyor. Bunların yeni den okul olması lazım” diye konuş tu.
Prof. Ortaylı, yanan binadaki kütüphaneye altıbin kitap bağışladığını belirterek, birtakım kitapların bulunabileceğini ama bazılarının bulunmasının zor olduğunu belirt ti.Ortaylı şunları belirt ti:“Allah beterinden saklasın. Üç fakültenin yer aldı ğı bina. Dolmabahçe Sarayı’nın büyük müştemilatı. Bu yanan binada derslik yok, hocaların odaları var. Öğrenci işlerinin kayıtları var. [r] Kayıtların dolayısıile kopyaları mevcut. ޞimdi benim orada ikinci katta hukuk fakültesinde kurduğum kütüphane var. Oradaki 6 bin kitabı da ben bağışlamıştım. birtakım kitaplar bulunabilecek belki ama bazılarının bulunması oldukça çok zor. Envanteri var elimizde, bilmiyorum bu sulama işinde, söndürme işinde ne kadarı sağlam çıkacak onu bilemiyorum. Çok, oldukça çok üzgünüz. Binanın da gayet müzeyyen işleri var kalem işi. bundan sonra o bitti. Bu bir ahşap bina değil aslında. Bu kagir olarak yapılmış bina. Bunların ara katları ahşaptır. Çöktü zaten bina. oldukça çok üzücü bir şey. Boğazdaki bu tarihi binaların okul olanların bilhassa böyle ardı ardına yanması oldukça çok düşündürüyor. yeni den okul olması lazım. “BiNA HAKKINDA BiLGi VERDiBu büyük sarayın yani Dolmabahçe Sarayı’nın ve Çırağan’ın müştemilatındadır. Tevfik Efendi Köşkü denir buraya. Yani veliaht kendisi. Gördüğünüz gibi aslında iki kattır, bir de altında bodrum katı gibi bir yer vardır. TaVan ili süslemeleri oldukça çok orijinaldi. Yanan üst kat harem ve selamlık dairesiydi, hukuk fakültesi katıydı. Bu 19’uncu asrın tipik bir müştemilatı, ana sarayın müştemilatından, lojman görevi görüyor hanedan üyelerine protokol sırasına göre. Uzun zaman Galatasaray Takımı Üniversitesi’nin ilk okul kısmıydı, pek çok insanın hayatı burada g eçmiştir. Son 10 yıldır Galatasaray Takımı üniversitesi’ndeydi. Tek tesellimiz asıl, ana kütüphanenin caddenin öbür tarafında olması. Orada kütüphanemiz kurtuldu, derslikler de orada zaten. Bu ön taraftaki tarihi bina oldukça çok zor kullanılacak ama derhal restore edilip okul olarak devam etmesi lazım. Yani bu yangınların tarihi fonksiyonunu değiştirmemesi lazım.” 142 YILLIK TARiH YANDISultan Abdülaziz döneminde mimar Sarkis Balyan tarafından inşa edilen (1871) ve resmi adı ibrahim Tevfik Efendi Sahil sarayı olan ana bina, uzun sene ler Galatasaray Takımı Lisesi’ nin kız bölümü dersliği ve yatakhanesi olarak kullanıldıktan sonra Galatasaray Takımı ilkokulu’na tahsis edildi ve 1992 yılı içinde da üniversiteye devredildi.Öğrenci sayısının artmasıile bina yetersiz kalınca, 2003 yılı içinde Çırağan Caddesi’nin diğe r tarafına Yiğit Okur Kampüsü ve Suna Kıraç Kütüphanesi inşa edildi. Okulun iki kısmı 2004 yılı içinde Selahattin Beyazıt Altgeçidi ile birbirine bağlanmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz