Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Hamilelikte Kaza Ve Yaralanmalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:29:36
Hamilelikte Kaza Ve Yaralanmalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anne adayları hamilelik süresi boyunca ne kadar dikkatli olurlarsa olsunlar bazen görünmez kazalar geçirebilirler.Bazı durumlarda kazalar hafif yaralanmalar ile atlatılabilirken, bazen kazanın sonuçları hem anne hem de bebek için önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. ART Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, hamilelik esnasında yaşanabilecek olası yaralanma ve kazalar hakkında bilgi […]

Hamilelikte-Kaza-Ve-Yaralanmalar-Hakkinda-Bilinmesi-GerekenlerAnne adayları hamilelik süresi boyunca ne kadar dikkatli olurlarsa olsunlar bazen görünmez kazalar geçirebilirler.
Bazı durumlarda kazalar hafif yaralanmalar ile atlatılabilirken, bazen kazanın sonuçları hem anne hem de bebek için önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. ART Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, hamilelik esnasında yaşanabilecek olası yaralanma ve kazalar hakkında bilgi veriyor!Hamilelilerin ortalama yüzde 10’unda [r] deği-şik nedenler ile küçük ya dabüyük travma ve yaralanmalar oluşur. Bu yaralanmalar birtakım vakalarda hem anne hem de bebek açısında önemli problemlerine sebe p olabilir. En oldukça çok karşılaşılan yaralanmalar motorlu taşıt kazaları sonucunda meydana gelir.Anne adaylarının daha fazla başına gelen kaza ve travmalar ara-ba kazaları, ateşli silah yaralanmaları, delici, kesici yaralanmalar, emniyet kemerine bağlı yaralanmalar, denge kaybına bağlı düşme v.b kazalar ayrıyetten saldırı ve dayak şeklinde sıralanabilir.Travmanın yol açabileceği riskler:Kaza sonrası travmaların anne ve bebek üzerinde değişik etkileri olabilir. Bunların başında yer alanlar:– Düşük- Erken doğum- Bebeğin ölümü Plasentanın erken ayrılması (Dekolman plasenta)- Rahmin (Uterusun) delici travmalar ile yaralanması ve delinmesi- Ender vakalarda bebeğin yaralanmasıAnneyle alaka-lı bir oldukça çok organda yaralanma, dalak yaralanmasına bağlı vb. karın içi kanma olabilirHamilenin başına gelen ister küçük, ister çok büyük kaza ya datravma (düşme, yanma, yaralanma vb.) olsun, anne adayının bir şikayeti olmasa dahi mutlaka hemen uzmana ya dahastaneye başvurması gerekir. Anne adayının ve bebeğin halinu tespit etmek gerekli test ve tahlililerin yapılıp ihtiyaç olduğu takdirde tedavi uygulanmalı.bazı travma vakalarında bebeğin kanı annenin kan dolaşımına geçebilir. Hamilede kan uyuşmazlığı söz konusu ise anneye koruyucu iğne yapılır. Bunun dışında gerekli görülen durumlarda tetanoz toksoidi ve aşısı yapılabilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz