Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Hamile Kalmayı Planlıyorsanız Dikkat
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:51:47
Hamile Kalmayı Planlıyorsanız Dikkat

Hamile kalmayı planlıyorsanız dikkat…Sigarayı bırakmak, sağlık checkünden geçmek ve folik asit desteği… Bunlar, anne olyamı planlayan kadınların, sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci için aylar öncesinden almaları gereken önlemlerden sadece birkaçı.İstanbul ili – Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meltem Eğilmez Kalkavan, gebelik planlaması öncesinde anne adaylarına ehemmiyetli tavsiyelerde tespit edil-di. Kalkavan bu süreçte […]

Hamile-Kalmayi-Planliyorsaniz-DikkatHamile kalmayı planlıyorsanız dikkat…
Sigarayı bırakmak, sağlık checkünden geçmek ve folik asit desteği… Bunlar, anne olyamı planlayan kadınların, sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci için aylar öncesinden almaları gereken önlemlerden sadece birkaçı.
İstanbul ili – Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meltem Eğilmez Kalkavan, gebelik planlaması öncesinde anne adaylarına ehemmiyetli tavsiyelerde tespit edil-di. Kalkavan bu süreçte kadın milletinin dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

PSiKOLOJiK DURUM oldukça çok ehemmiyetli

“Anne ve baba adaylarının [r] psikolojik açıdan tam anlamı ile çocuk sahibi olmaya hazır olmaları, herhangi bir psikolojik rahatsızlık sebeb i ile tedavi görüyor olmamaları gerekmektedir. Depresyon çağımızın oldukça sık rastlanan bir sorunudur. Antidepresan ilaç kullananlar gebelikten korunmaya özel olarak oldukça çok dikkat etmelidir. Depresyon tedavisinin tamamlanmasından tahmini 3-6 ay sonra korunmanın bırakılması tavsiye edilir.

SiGARAYI BIRAKIN

Gebelik öncesinde düzenli çalışma ve dinlenme saatleri, uyku saatlerinin yeterli ve uygun koşullarda olması, sigara ve alkol tüketiminin olmaması ve yoğun sigara dumanı olan yerlerde zaman geçirilmemesi önemlidir. Sigara bilindiği gibi bütü n negatif etkilerini damar sistemi üzerinden göstermektedir. Bebeği anne ile ilişkilendiren, onun beslenmesini, oksijenlenmesini sağlayan ve atıklarını boşaltan sistem olan plesentanın tamamen bir damar sistemi olduğu düşünüldüğünde sigaranın gebelik üzerindeki zararları açıkça görülmektedir. Doğurganlık çağında bir kadının hiç sigara içmemesi ideal olmakla birlik-te en azından gebeliğin fark edilmesi ile birlik-te hemen sigara kullanımı bırakılmalıdır.

KAPSAMLI BiR SAĞLIK checkÜNDEN GEÇiN

Toplumumuzda sıklıkla gebeliği komplike edebilecek hastalıklar arasında anemi( kansızlık) ,diyabet(şeker hastalığı), guatr, kalp romatizması ve doğuştan kalp kapak sorunları gelmektedir. ayrıyetten kızamıkçık, suçiçeği, kabakulak, herpes, toksoplazma ve brusella gibi enfeksiyon hastalıklarının bazıları da oluşabilir gebelik için oldukça çok önemli riskler oluşturur. Bu enfeksiyonlar erken gebelik döneminde geçirildiğinde bebeğin sakat kalmasına ya da gebeliğin düşükle sonlanmasına sebe p olabilecek enfeksiyonlardır. Gebe kalmaya karar veren bir kadının ise gebeliğin planlandığı tarihten tahmini 3 ay ev-vel kapsamlı bir muayene olması ve birtakım tetkiklerin yapılması gereklidir. Hamilelik planlayan bir kadın2 ay öncesinden folik asit almaya başlamalıdır. Bu halin bebeğin beyin-omurilik sakatlıkları olasılığını azalttığı bilinmektedir. Gebeliğin ilerleyen aylarında diş ve dişeti üzerindeki negatif etkileri iyi bilinmektedir. Bu nede n le gebelik planlayan bir kadın diş checkünü ihmal etmemeli, var olan diş sorunları gebelik öncesinde giderilmelidir. Gebelik esnasında da düzenli diş checkleri yapılmalıdır.

HEMOROiDE DiKKAT

Yine gebeliğin ilerleyen aylarında anne adayını en oldukça çok rahatsız edebilecek sıkıntı-lar arasında hemoroid (basur) ve anal fiisür (makat yırtığı) vardır. Gebelik öncesinde bu tür sıkıntı-lar yaşayan anne adaylarının gebe kalmadan ev-vel bu hastalıklarının tedavisini tamamlamış olmaları önerilmektedir. Gebelik planlayan bir kadın korunmayı bıraktığı adet döneminden itibaren ilaç kullanımı ve röntgen TV filmi çekimi konusunda azami dikkat göstermelidir. Erken gebelik döneminde birtakım ilaçlar ve röntgen ışınlarına maruz kalmak düşük, özürlü bebek, düşük doğum ağırlıklı bebek gibi pek oldukça çok soruna yol açmaktadır. Korunmayan bir kadın oldukça çok zorunlu durumlarda karın bölgesinin özel bir örtü ile örtülmesinden sonra diş, kol, bacak, kafa ve akciğer TV filmi çektirebilir. Günümüzde giderek yaygınlaşan MR ( Manyetik Rezonans) tekniği ile fetus üzerinde bilinen herhangi bir risk oluşturmaksızın radyolojik araştır-ma yapmak mümkün olmaktadır.

iDEAL KiLONUZLA HAMiLE KALIN

Kadınlarda ortalama ideal vücut kitle indeksi (BMI) 20-25 arasındadır. Gebelik öncesinde bu sınırlar içerisinde olan ya da en azından buna yakın değerlerde olan kadın milletinin gebelikte kilo checkü ve kilo sorunlarına bağlı komplikasyon oranları daha az olmaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz