Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Haberim Olmadan Adıma Hat Açılmış mı Öğren
  • Ana Sayfa » Haber
  • 1 Ocak 2013 - 14:47:22
Haberim Olmadan Adıma Hat Açılmış mı Öğren

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), insanların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek için İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti başlatıyor. BTK’dan edinilen bilgiye göre, vatandaşlar, haberi olmadan açılan cep telefonunu internet üzerinden sorgulayabilecek. BTK, insanların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde […]

Habersiz-acilan-cep-hatlarina-internet-onlemiBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), insanların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek için İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti başlatıyor.

BTK’dan edinilen bilgiye göre, vatandaşlar, haberi olmadan açılan cep telefonunu internet üzerinden sorgulayabilecek. BTK, insanların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek için ”İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti” başlatıyor. Başkaları tarafından kimlik bilgileri kullanılarak kendilerinden habersiz cep telefonu alınıp alınmadığını merak edenler, 2 Ocak 2013 tarihi itibariyle BTK’nın internet sayfasında açılacak olan hat sorgulama bölümünden kimlik numaralarıyla adlarına başka hat açılıp açılmadığını öğrenebilecek.

Hatlar ilgili GSM firması aranarak iptal edilebilecek İnternet sitesinde yaptıkları sorgulama sonucunda adlarına kayıtlı ancak başkaları tarafından kullanılan telefon bulunduğunu tespit edenler, bu hatları ilgili GSM firmasını arayarak iptal ettirebilecek. Habersiz açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılması nedeniyle bazı bazı vatandaşlar mağdur olabiliyor.

Başkasının adına ön ödemeli hat alan bazı kişiler, bu hatları suç işlemek veya uygunsuz mesajlar göndermek amacıyla kullanabiliyor. Faturalı hatlar da ise kendi adına hat açıldığından haberi olmayan vatandaş yüklü faturalarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu gibi olaylar nedeniyle kağıt üstünde hattın sahibi olarak gözüken ancak bundan haberi olmayan vatandaşlar zor durumda kalıyor. Bazı cep telefonu bayileri tarafından, kimlik fotokopisini aldıkları şahısların bilgisi ve rızası dışında açılan hatların başka isimlere satıldığı yönündeki haberler önce de kamuoyuna yansımıştı. Bu yöntemin özellikle konuşma ücretinin tahsili için hat sahibine fatura gönderilmesine gerek olmayan ön ödemeli hatlarda daha oldukça çok kullanıldığı belirtiliyor.

şahısların bilgileri olmadan kullanılan cep telefonu hatlarının ortadan kaldırılması ve bu alanda yaşanan suistimallerin önlenmesi amacıyla BTK tarafından önce de bazı kararlar alınmıştı. Son olarak Kurul tarafından Eylül ayında alınan kararda, kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkalarının adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıllık zaman tanınmıştı. Buna göre başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananların, 1 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili GSM işletmecisine başvurup taahhütname imzalayarak, kullandıkları hattı herhangi bir ücret ödemeden üzerlerine alma imkanı bulunuyor.

BTK Hat Sorgulama İşlemleri için Tıklayınız

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aranan Kelimeler:

  • haberim olmadan adıma hat açılmış
  • adıma hat açılmışmı
  • ÜZERİME HAT AÇILMIŞMI
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz