Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Güneş Arabası Ankara Yolunda
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 15:22:56
Güneş Arabası Ankara Yolunda

Güneş arabası Ankara yolunda…İstanbul ili Teknik Üniversitesi’nin tasarladığı güneş enerjisiyle çalışan ARIBA6, uzun yol testi için Ankara’ya hareket etti.Uluslararası alanda ödülleri bulunan iTÜ ekibi, güneş enerjisiyle çalışan arabaların altıncısını üretti.  “ARIBA6” adı verilen otomobil,  6-13 Ekim’de Avustralya’da düzenlenecek ve kıtanın boydan geçildiği 3 bin kmlik World Solar Challenge yarışı öncesinde test sürüşüne çıkarıldı.  iTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde, araba-yı n […]

Gunes-Arabasi-Ankara-YolundaGüneş arabası Ankara yolunda…
İstanbul ili Teknik Üniversitesi’nin tasarladığı güneş enerjisiyle çalışan ARIBA6, uzun yol testi için Ankara’ya hareket etti.
Uluslararası alanda ödülleri bulunan iTÜ ekibi, güneş enerjisiyle çalışan arabaların altıncısını üretti.  “ARIBA6” adı verilen otomobil,  6-13 Ekim’de Avustralya’da düzenlenecek ve kıtanın boydan geçildiği 3 bin kmlik World Solar Challenge yarışı öncesinde test sürüşüne çıkarıldı. 

iTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde, araba-yı n ilk test sürüşü için Milli Rallici Burcu Çetinkaya, direksiyon [r] başına geçti. 

Çetinkaya’nın test sürüşünün arkasından araba-yı n son hazırlıkları yapıldı. Daha sonra Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Talgun Uzunlar’ın kullandığı ARIBA6, Ankara’ya gitmek üzere 2 eskort eşliğinde üniversiteden ayrıldı. 

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonra bir zaman mola veren ARIBA6’nın şoförüsü Uzunlar, gazetecilerin soruları sonucu, “Farklı bir his. Normal bir araç sürmekten oldukça çok daha deği-şik. Kendi ürettiğimiz bir aracı sürünce, insan daha da mutlu oluyor. Umarım Ankara’ya kadar bu şekilde gideceğiz” ifadelerini kullandı. 

iTÜ Güneş Arabası Ekibi lideri Berker Beyazıt da 2004’ten beri tasarımnin devam ettiğini ARIBA’nın 6’ıncı serisini yaptıklarını belirt ti.

Otomobili, Avustralya’daki World Solar Challenge yarışı için tasarladıklarını anlatan Beyazıt, “Araç, saatte maksimum 130 kmlik hıza kadar çıkabiliyor. 6 mkarelik bir panel alanı var. içerisinde de 1,8 kilovatlık motor var. Aracın tasarım ve yazılımlarının tümü bize ait. Üretimini de bizzat biz yaptık” diye konuş-tu. 

Sponsorlardan da destek aldıklarını, 18 kişilik bir ekiple çalıştıklarını ifade eden Beyazıt, daha ev-vel de test sürüşü yaptıklarını faka t istanbul-Ankara ili arasındaki bu seyehatin ilk uzun yol test sürüşü olacağını söyledi. 

iTÜ Güneş Arabası Ekibi şeklinde 9 sene-den beri güneş arabası çalışmalarını yaptıklarını aktaran Dr. Orhan Atabay da 2 yıldır ARIBA6’nın çalışmalarını yürüttüklerini belirt ti.

ARIBA6’nın 4 tekerlikli ürettikleri ilk araç olduğunu anlatan Atabay,  “Bunun son 14 ayı ise oldukça çok yoğun şeklinde tasarım ve üretim aşaması şeklinde geçti. Önceki araçlar ile karşılaştırdığımızda hem hız hem performans hem de enerji tüketimi bakımındandaha iyi bir araç. sadece güneşten aldığı enerjiyle güneş olduğu sürece gidebiliyor. Başka yakıta ihtiyacı yok. Saatte ortalama 80 km sürat-le gidebiliyor” diye konuş-tu. 

 “Çok eğlenceli bir araç”

 Milli rallici  Burcu Çetinkaya da test sürüşünün arkasından verdiği demeçte, yarışlardan sonra ARIBA6’nın direksiyonuna geçmenin çok zevkli olduğunu belirt ti. 

Gençlerin emeği ve zekası ile çalışan bir aracı kullanmanın kendisi için çok büyük ayrıyettenlık olduğunu anlatan Çetinkaya, “Gaz ve mekanik sistemi deği-şik. Gerçekten oldukça çok eğlenceli bir araç. içerisi oldukça çok sıcak. Avustralya’da yarışabilir arkadaşlara destek için yanlarında olacağım” dedi.

Gençlerin daha fazla desteklenmesini arzulayan Çetinkaya, tasarımnin Türkiye’nin geleceğini ilgilendirdiğini ifade etti.  

 “Bir Türk üniversitesininde yarışıyor olması gurur verici”

 iş adamı Serhan Süzer de bir yıldan beri tasarımye destek verdiklerini belirterek,  “Avustralya’da Amerkia, Japonya, Almanya gibi bir oldukça çok deği-şik üniversiteden deği-şik gruplar yarışacak. Burada bir Türk üniversitesinin de yarışıyor olması gurur verici” diye konuş-tu.

Yenilebilir enerji sektöründe çalışmalar yaptıklarını bildiren Süzer, enerji noktasında dışa bağımlı bir ülke şeklinde bu tarz çalışmalara sürekli destek vermeye devam edeceklerin ifade etti.
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz