Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Gülerceden Cemaat Açıklamasının Şifreleri
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:40:03
Gülerceden Cemaat Açıklamasının Şifreleri

Cemaatin en etkin ismi Hüseyin Gülerce, gündem yaratan malum açıklamayı yazdı. Gülerce’nin altını çizdiği kısma dikkat!GAZETECiLER.COM – Onursal başkanlığını Fethullah Gülen’in yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın, 11 maddelik açıklaması, gündemdeki yerini koruyor. Vakıf tarafından yapılan ve Cemaat’in ilk kez kendi görüşlerini bu kadar net bir şekilde, bir manifesto gibi dile getirdiği söylenen açıklamayı bugün köşesine […]

Gulerceden-Cemaat-Aciklamasinin-SifreleriCemaatin en etkin ismi Hüseyin Gülerce, gündem yaratan malum açıklamayı yazdı. Gülerce’nin altını çizdiği kısma dikkat!
GAZETECiLER.COM – Onursal başkanlığını Fethullah Gülen’in yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın, 11 maddelik açıklaması, gündemdeki yerini koruyor.

Vakıf tarafından yapılan ve Cemaat’in ilk kez kendi görüşlerini bu kadar net bir şekilde, bir manifesto gibi dile getirdiği söylenen açıklamayı bugün köşesine taşıyan isimlerden biri de [r] Zaman gazetesi yazarı ve toplum arasında -kendi defalarca reddetmiş olmasına rağmen- “Gülen’in sözcüsü” şeklinde anılan Hüseyin Gülerce.

Haliyle Gülerce’nin bu yazısı medya ve hükümet çevreleri tarafından altı çizilerek okunabilir nitelikti. HÜKÜMETE KAFA TUTMA YOK

Gülerce, “demokrasi ayarı” diye konuş-tuği açıklamanın “hükümete kafa tutma” manasında olmadığını vurguladı. Gülerce, “Vakfın izahatlarında üslup mutlaka dikkatli. Hükümete kafa tutma yok, “her zaman biz haklıyız, eleştiri kabul etmeyiz” tavrı yok. tam zıttıne, insanın olduğu yerde hata olur, denilerek; “Hizmet Hareketi’nin, yapıcı eleştiriler getirilmesine sonuna kadar açık olduğunun, bunları dile getirenlere samimiyetle teşekkür edileceğinin” altı çiziliyor…” noktasına vurgu yaptı.

“Fitneyi önleme adına isabetli oldu” diye konuş-tuği izah için Gülerce şunları not düştü;CEMAATTEKi TEREDDÜT“Vakfın açıklamasına; “söz konusu iddialar, çoğunlukla sosyal medyada yer alan ve herkesin duyduğu-bildiği şeyler değil, abuk sabuk diye konuş-tukodulardan ibaret. Bunlara cevap vermeye değmezdi” eleştirisini getirenler oldu.

Bu eleştiriye katılmak mümkün değil. iki sebepten; 1.si, çamur at izi kalsın gerçeği. Ayyuka çıkmış, fısıltı gazetelerine manşet olmuş iddialar, iftiralar ve karalamalar karşısında sustuğunuzda, bunları doğrulamış gibi olursunuz. Sükût ikrardan gelir, diye buna deniyor. ikincisi, suskunluk; hem iktidar hem de Hizmet Hareketi içerisindeki hasbi ve makul büyük çoğunluğu, bir zaman sonra üzüntü ve tedirginliğe sürükler. insanlar, “ne oluyoruz, sebe p bir şey yapılmıyor, bu iftira, diye konuş-tukodu ve karalamalara, bu fitneye dur denmesi gerekmez mi?” diye kaygılarını dile getirirler…”GÜLERCE’NiN ALTINI ÇiZDiĞi KISIMGülerce’ye göre metnin en ilgi çekici bölümü, 28 ޞubatçıların da Cemaat’e yönelik şeklinde dile getirdiği ve bugün de benzer bir şekilde dile getirilen suçlamaya verilen yanıt:“Kanaatimce izahatların üzerinde en oldukça çok durulması gereken bölümü, yıllardan beri dillendirilen ve 28 ޞubat sürecinde, hareketin cuntacılar tarafından hedefe konulmasında kullanılan suçlama: “Hizmet, bürokrasi üzerinden vesayet kurmak ve iktidara ortak olmak istiyor…”

DEMOKRASi AYARI OLAN YANIT

Buna verilen cevap, gerçekten önümüzdeki dönemde sıklıkla hatırlatılması gereken bir demokrasi ayarı:”Demokrasilerde, seçimle gelen yönetimler yine faka t seçimle gider. misafirin ve sivil toplum aktörlerinin eleştirilerde ve tavsiyelerde bulunmaları, yönetime karışmak şeklinde görülemez. Seçilmiş iktidarların her an denetim ve gözetimi, katılımcı demokrasinin en tabii gereğidir. Tavsiye ya daeleştiride bulunan sivil toplum oluşumlarını, iktidar peşindelermiş gibi sunarak, onlara “siyasete karışma”, “öyleyse parti kur”, ya da “seçimleri bekle” demek demokratik sistemin ruhu ile bağdaşmaz.”Hangi görüşten ve yaşam tarzından olursa olsun misafirin kanunlar çerçevesinde kendi devletinde görev almasının “devleti ele geçirme, sızma, vesayet kurma ya daparalel iktidar oluşturma” şeklinde sunulması iyi niyetle açıklanamaz.”Elbette ki bürokratlar, yöneticilerinin ve amirlerinin (hukuka uygun) emirlerine itaat etmek ve sadece onlardan emir almak halindadır. Hukuka aykırı şekilde davrandığı ve yöneticilerinin emirlerine uymadığı ileri sürülen bürokratlar varsa, bunlar deliller ışığında yine hukuka uygun şekilde soruşturulmalıdır. Lakin, daha önceden bugüne olageldiği gibi, “vesayet oluşturma” ve “iktidara ortak olma” iftiralarıyla, bürokratik katmanlarda belli toplumsal kesimlerin tasfiye edilmesi maksa-dı varsa, bu da hukuk ve demokrasiye aykırıdır…”Yazısını “Aslında doğrunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Demokratik çizgimizi ve insaflı duruşumuzu koruyabilirsek problemler de çözülür, fitnelerin önüne de geçilir…” diyerek bitiren Gülerce’nin köşesini buradanokuyabilrisiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz