Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Fethullah Gülenin İmralı Süreci Hakkındaki Yorumları
Fethullah Gülenin İmralı Süreci Hakkındaki Yorumları

Fethullah Gülen, imralı’da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeleri yorumladı. “Sulh hayırdır, hayır sulhtadır” diyen Gülen, “Milli onur, milli gurur ayaklar altına alınmama kaydıyla, o mefkureye saygı devam ettiği müddetçe -bence- el de öpülebilir, etek de öpülebilir.” diye konuş tu. Fethullah Gülen’in, son siyasi süreci yorumladıği konuşması herkul.org sitesinde yayımlandı.[r]. Fethullah Gülen’den barışa destek Sitede yer alan […]

Fethullah-Gulenin-imrali-Sureci-Hakkindaki-Yorumlari

Fethullah Gülen, imralı’da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeleri yorumladı. “Sulh hayırdır, hayır sulhtadır” diyen Gülen, “Milli onur, milli gurur ayaklar altına alınmama kaydıyla, o mefkureye saygı devam ettiği müddetçe -bence- el de öpülebilir, etek de öpülebilir.” diye konuş tu.
Fethullah Gülen’in, son siyasi süreci yorumladıği konuşması herkul.org sitesinde yayımlandı.[r].
Fethullah Gülen’den barışa destek

Sitede yer alan açıklamadan bazı başlıklar şu şekilde:
“KAN KUSTUM KIZILCIK ޞERBETi iÇTiM DiYELiM”
Kuran meseleyi en küçük daire olan aileden başlatarak orada sulhun hayırlı olduğunu söylemiştir. Demek ki, sulh kasaba dairesinde evleviyetle, şehir dairesinde evleviyetle, devlet dairesinde evleviyetle ve cihan dairesinde evleviyetle hayırlıdır. Hangi dairede olursa olsun sulh-u umumîyi temin etmeye çalışmak ve barış içinde birlikt ece yaşanabileceğini ortaya koymak lazımdır. diyen Hocaefendi, Alevî Sünnî, Kürt Türk, Laz Çerkez… şeklinde bölünüp parçalanmak istenen insanımız arasında sulh temin etmek için de elden gelen her şeyin yapılması, gerekirse kan kusulması ama kızılcık şerbeti içmiştim denilmesi gerektiğini ifade etti.
“HAYIR SULHTADIR SULH HER ZAMAN HAYIRLIDIR”
“Milli onur, milli gurur ayaklar altına alınmama kaydıyla, o mefkureye saygı devam ettiği müddetçe -bence- el de öpülebilir, etek de öpülebilir. Heyet-i islamiye, heyet-i milliye arasında huzurun temini adına katlanılabilecek her şeye katlanmak lazım. Hayır sulhtadır, sulh her zaman hayırlıdır.
“BiZE TERS GELEN ޞEYLER OLABiLiR”
Bize ters gelen bazı şeyler olabilir; ‘Keşke şu görüşme olmasa.. şu anlaşma olmasa.. şu uzlaşma olmasa.. biz Türk milleti.. şöyle onurumuz var, böyle gururumuz var; b oyun eğmesek.. bazı şeylere evet demesek denilebilir. Muhtemel o türlü şeylerle bazı problemler çözülecekse, işte o Hudeybiye Sulhu mülahazasıyla, Hudeybiye Sulhundaki mantık ve muhakemeyle, yapılması gereken şey neyse onu yapmak lazım. Güzergâh emniyetini tehlikeye atmamak lazım. Ülkenin parçalanmasına meydan vermemek lazım. Devletimizin bir devlet-i aliyye olması istikametinde yoluna devam etmesini sağlamak lazım. Devletler muvazenesinde muvazene unsuru olmasını sağlamak lazım. Bu kadar vâridâtı, getirisi olan bir şey karşısında bazen kafamıza uymayan şeylere de katlanabiliriz.
HUDEYBiYE BARIޞ ANLAޞMASINDAKi SIR 
Medine’de bulunan Müslümanlar, Mekke’ye gidip hem akrabalarını ziyaret etmek, hem de hac yapmak istediler. Mekkeliler Hz. Muhammed’in şehri alacağından korktular ve bu topluluğu Mekke’ye sokmak istemediler. Bu gerginliğin sonucunda Hudeybiye Barışı imzalandı.       Buna göre;
1- Müslümanlar bu yı l Kâbe’yi ziyâret etmeden dönecekler, bir yı l sonra ziyâret edecekler.
2- Müslümanlar Kâbe’yi ziyâret için geldiklerinde, Mekke’de üç günden oldukça çok kalmayacaklar ve yanlarında birer kılıçtan başka silah bulundurmayacaklar.
3- Müslümanların Mekke’de yer aldı ğı günlerde, Kureyşliler Mekke dışına çıkacaklar, Müslümanlarla temâs etmeyecekler.
4- Mekkelilerden biri Müslümanlara sığınırsa, Müslüman bile olsa, geri verilecek; Anca k Müslümanlardan Mekkelilere sığınan olursa, geri istenmeyecek.
5- Kureyş dışında kalan ötek i kabileler, iki taraftan istediklerinin himâyesine girmekte ve anlaşma yapmakta serbest olacaklar.
6- Bu anlaşma on yı l geçerli olacak, bu müddet içinde iki taraf arasında saldırı ve savaş olmayacak.
Hudeybiye Barışının önemi
-  Mekkeliler, Müslümanları ilk kez hukuken tanıdılar.- Bu antlaşma, başlangıçta Müslümanların aleyhine gibi görülmesine karşın lehine sonuçlanmıştır.
MÜSLÜMANLAR DEVLET OLARAK TANINDI
Hudeybiye anlaşması, Müslümanlığın Medine dışında yayılmasına bir başlangıç oldu. Mekkeliler o zamana kadar Müslümanlara, dağılıp yok olmağa mahkûm, derme-çatma bir topluluk gözü ile bakıyorlardı. Bu anlaşma ile Müslümanları bir devlet olarak tanımış oldular. Anlaşmadan sonra Müslümanlarla müşrikler arasında görüşme ve temâslar arttı. Hz. Peygamber (s.a.s) islâm’ı serbestçe yaymağa başladı.
HAYBER VE MEKKE’NiN FETHi HUDEYBiYE iLE OLDU
Hudeybiye anlaşmasından Mekke’nin fethine kadar geçen 21 aylık devrede Müslüman olanların sayısı, islâm’ın doğuşundan, Hudeybiye Barışına kadar geçen 19 sene de Müslüman olanların sayısından kat kat fazla oldu. Hayber’in ve Mekke’nin fethi gibi zaferler, Hudeybiye anlaşmasının sonucudur
 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz