Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Ekmekte Yeni Dönem
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Mart 2013 - 16:28:06
Ekmekte Yeni Dönem

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Kısa zaman içerisinde, ekmekte kullanılan 17 çeşit katkı maddesini kaldırıyoruz. Bu birtakım hafta içerisinde olacak. Kaliteli ekmek olacak. Hedefimiz tam buğday ekmeğine gidiş olacak” diye konuş-tu.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu tarafından tertiplenen “Diyette Sağlıklı Ekmek Yemek Gerek” konulu panele katıldı. Ceylan Intercontinental […]

Ekmekte-Yeni-Donem-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Kısa zaman içerisinde, ekmekte kullanılan 17 çeşit katkı maddesini kaldırıyoruz. Bu birtakım hafta içerisinde olacak. Kaliteli ekmek olacak. Hedefimiz tam buğday ekmeğine gidiş olacak” diye konuş-tu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu tarafından tertiplenen “Diyette Sağlıklı Ekmek Yemek Gerek” konulu panele katıldı. Ceylan Intercontinental Otel’de tertiplenen panel öncesinde basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısını Beslenme Eğitim ve incele-me Vakfı (BESVAK) Başkanı Prof. Dr. Ayşe Baysal ve Türkiye [r] Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen tarafından düzenlendi.

Basın toplantısının arkasından panele geçildi. Panelde konuşan Bakan Eker, coğrafi yapının üzerinde yaşayabilir canlıları tayin ettiğini söyled i. Gıda kültürünün hukuku, ticareti ve sanayi oluşturduğunu ifade eden Bakan Eker, bu coğrafyanın binlerce yıldır buğdayın ana vatanı olduğunu ifade etti. “HATAMIZDAN DÖNMEMiZ LAZIM”

On binlerce se-ne ev-vel Anadolu’da buğday üretimi yapıldığına dikkat çeken Mehdi Eker, “Buğdayın tam buğday ekmeği şeklinde yapılıyordu. faka t biz küresel, ekonomik sebeplerden dolayı tam buğday ekmeğinden uzaklaştık. En temel gıda maddesi, en kıymetlisi buğdaydır. oldukça çok sayıda besin elementi var içerisinde. insanın ihtiyacının ehemmiyetli bazısını gideriyor. Hatamızdan dönmemiz lazım toplum olarak. daha önce deği-şik besinlere yönelik saldırılar oldu. Bir dönem yumurtaya saldırdı. Yok şöyle böyle zararları var diye konuş-tuler. Sonra etle alaka-lı oldu. ޞimdi buğdaya dayandılar. Moda bu. Herkes bir şey söylüyor” diye konuş-tu. “EKMEKTEKi 17 KATKI MADDESiNi KALDIRIYORUZ”

Buğdayın hikmetinin farkında olunması gerektiğini vurgulayan Bakan Mehdi Eker, Bakanlık şeklinde geçmişteki düzenlemelerin yol açtığı yanlışları düzeltiyoruz. Obezite ile mücadele çerçevesinde ekmek kalitesinin arttırılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de ekmeğin içi içerisinde bulunan asgari kepek oranının en az yüzde 20 arttırılmasını uygulamaya Geçtiğimiz yıl soktuk. Tuz miktarını da yüzde 25 oranında azalttık. Ekmek satış noktalarına ‘tam buğday ekmeğinin’ satışta bulunması zorunluluğunu getirdik. en az zaman içerisinde, ekmekte kullanılan 17 çeşit katkı maddesini kaldırıyoruz. Bu birtakım hafta içerisinde olacak. Kaliteli ekmek olacak. Hedefimiz tam buğday ekmeğine gidiş olacak” ifadelerini kullandı. “EKMEK iSRAFI”

Ekmek israfına da dikkat çeken Mehdi Eker, ekmek tüketiminde dikkatli olunması gerektiğini, ekmeğin israf edilmemesi gerektiğini söyled i. Ekmeğin nimet olduğunu ifade eden Bakan Eker, “Ekmeğin yeri çöplük değildir. Ne oldu da bize her gün 6 milyon ekmeği çöpe atıyoruz. Bunun ekonomik boyu sadece 1.5 milyar lira” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz