Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Devlet Tiyatrolarında “ilk”ler Sezonu
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:21:46
Devlet Tiyatrolarında “ilk”ler Sezonu

Devlet Tiyatrolarında “ilk”ler sezonu…Devlet Tiyatroları, çoğu ilk kez sahnelenecek 150 eserle yeni sezona merhaba diyecek.Devlet Tiyatroları, çoğu ilk kez sahnelenecek 150 eserle yeni sezona merhaba diyecek. tahmini 100 yeni eserin ilk kez sahneleneceği tiyatrolara, 7’den 70’e herkesin ala-ka göstermesi hedefleniyor Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt, 2013 yılı-2014 sezonu ile ilgili, AA muhabirine verdiği demeçte, […]

Devlet-Tiyatrolarinda-ilkler-SezonuDevlet Tiyatrolarında “ilk”ler sezonu…
Devlet Tiyatroları, çoğu ilk kez sahnelenecek 150 eserle yeni sezona merhaba diyecek.
Devlet Tiyatroları, çoğu ilk kez sahnelenecek 150 eserle yeni sezona merhaba diyecek. tahmini 100 yeni eserin ilk kez sahneleneceği tiyatrolara, 7’den 70’e herkesin ala-ka göstermesi hedefleniyor

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt, 2013 yılı-2014 sezonu ile ilgili, AA muhabirine verdiği demeçte, DT’nin tahmini 100’ü ilk [r] kez sahnelenecek 150’den fazla oyunla 23 şehirde 58 sahnede yeni sezonda perde açacağını söyled i.

Yaşar Kemal’den Necip Fazıl’a, Reşat Nuri Güntekin’den Orhan Kemal’e oldukça çok sayıda yerli eserle 7’den 70’e herkesi salonlara çekeceklerini anımsatan Kurt, bu sezon yerli eserlere daha fazla yer ayırdıklarını belirt ti. 

Kurt, Necip Fazıl’ın ‘Para’, Hüseyin Alp Tahmaz’ın mülteci problemi nu işleyen ‘Nereye’, Turan Oflazoğlu’nun ‘Kösem Sultan’, Ergun Uçucu’nun ‘Kiraz ile Mestan’, Mahur Özmen’in ‘Bir Türkan ޞoray TV filmi Sonrası’, Turgut Özakman’ın ‘Üç Destan’, Cem Gönen’in ‘Sinan Süleymaniye’de’, Ozan Uçar’ın ‘Selahattin (Zamanın Sultanı)’ ve Ali Berktay’ın ‘Dünyaya Atılan Çığlık’ adlı oyunlarının ilk defa sergileneceğini belirt ti.

Yine aynı dönemde dört yeni çocuk oyununun da ilk kez sergileneceğini anımsatan Kurt, oyunlar arasında “Çiçek Prenses”, “Merhaba Hayat”, “Miyhavlar Tiyatrosu” “Horoz Adam ve Korsan”ın bulundu ğunı diye konuş-tu. 

“Tarihi oyunlara daha fazla yer vereceğiz”

Sezonda hem yerli eserlere hem de tarihi eserlere daha fazla ağırlık verdiklerini anımsatan Kurt, “Biraz tarihimizle daha fazla yüzleşelim, iç içe olalım istiyoruz. Geçmiş dönemde oldukça çok görkemli işler yapmıştık DT’de ama uzun sene-ler tarihi oyunların da ihmal edildiğini düşünüyorum. Biraz daha günyüzüne çıkarmakta fayda var” diye konuş-tu. 

Uzun zamandır DT repertuvarında bulunan eserleri de sahneleyeceklerini anlatan Kurt, şunları belirt ti:

“Her oyunu 10 sene-de bir yenilemek lazım çünkü bir çocuk hiçbir tarihi oyunu izlemeden büyümesin istiyoruz. Bizim de oldukça çok zengin bir tarihi oyun repertuvarımız var. Bunu mümkün olduğunca sergilemek istiyoruz. Örneğin geçen se-ne Hürrem Sultan vardı bu se-ne da Kösem Sultan, Tohum ve Toprak gibi eserler var. Önümüzdeki dönemde olabilir tarihi oyunlar ama yazarı da az bu tür oyunların. Biz mümkün olduğunca gelecek dönemlerde tarihi oyunlara daha fazla yer vereceğiz.”

Repertuvarın oldukça çok zengin ve herkesi kucaklayan bir anlayışta hazırlandığına dikkati çeken Kurt, “Bizim de hassasiyetlerimiz var, toplumun da hassasiyetleri var, ben de DT yöneticisi şeklinde bunu gözetmek halindayım. insanlar Necip Fazıl’ın da oyunlarını izlesinler, Yaşar Kemal’in oyunlarını da. Orhan Kemal’in Kardeş Payı’nı da izlesinler, Selahattin Eyyubi’yi de. Bunlar oldukça çok önemli, biz ayrım yapmadık. Bilakis tiyatro kanalı ile herkesi birleştiren kucaklayan, kardeşliğimizi, berabe rliğimizi pekiştiren oyunlar derken bunları kastediyorum. Aynı anda nefes almamızı aynı anda gülüp üzülmemizi sağlayan pek çok oyunumuz var. O yüzden herkes rahatlıkla gelsin izlesin istiyorum tüm oyunlarımızı” diye konuş-tu.

“Türkiye’de tiyatrodan haberdar olmayan varsa o bizim suçumuz çünkü bizim gitmemiz lazım. Ya turne yapacağız, ya tiyatroyu ayağına kadar götüreceğiz ya da onları bir şekilde tiyatroya getireceğiz” diyen Kurt, repertuvarı hazırlarken de özel olarak hiç tiyatroya gitmemişÂ kesimlere hitap eden oyunlar seçtiklerini vurguladı. 

Kurt, repertuvarda gençlik oyunları, tarihi oyunlar, dönem oyunları ve klasik eserlerin de olduğunu ifade ederek, yerli eserlerin yakınında geçmiş yıllarda olduğu gibi William Shakespeare, Carlo Goldoni, Anton Çehov ve George Orwell gibi dünyaca tanınan yazarların da eserlerinin tiyatroseverler ile buluşacağını vurguladı.

“Biz sadece DT’nin sezonunu açmıyoruz, bütü n Türkiye’nin sezonunu açıyoruz, bütü n ülkeye hitap eden bir repertuvar hazırladık” diyen Kurt, “ilk kez tiyatroya gelecek seyircinin de anlayabileceği, sevebileceği eserler paylaştık. seneler-dir sahneye koyulmayan ihmal edilmiş yazarlarımız vardı Necip Fazıl gibi. Onun 40 se-ne ev-vel DT’ye verilmiş bir oyununu ilk defa oynayacağız” diye konuş-tu. 

Bu sezon prömiyer yapabilir eserlerden bazıları şunlar:

“Ramiz ile Jülide”, “Mevlana’dan ‘Aşk ve Barış Çığlığı”, “ikinci Dereceden işsizlik Yanığı”, “Selahattin”, “Arap Abdo”, “Dünyaya Atılan Çığlık”, “Kurtuluş”, “Son Çıkan Işığı Söndürsün”

“Oyun Yazma Yarışması”

Kurt, DT tarihinde başka bir ilke daha imza atacaklarını söyleyerek, Birinci Dünya Savaşı ile alaka-lı bir oyun yazma yarışması düzenleyeceklerini diye konuş-tu.

Tiyatronun yazar sıkıntısı olduğuna işaret eden Kurt, Türk tiyatrosuna yeni eserler kazandırmanın ve Türk yazarlarını dünyaya tanıtmanın DT’nin görevleri arasında olduğunu kaydederek, yarışma ile yeni yazarların önünün açılacağına dikkati çekti. 

Kurt, “Bu ana başlığın altında Çanakkale ili Zaferi, Osmanlı’nın Savaşa Girişi, Sarıkamış Muharebesi, Kafkasya Cephesinde Osmanlı, Irak Cephesinde, Hicaz ,Yemen Cephesinde, Galiçya Savaşında Osmanlı ve Dünya Savaşında Kadınlarımız gibi alt başlıklarda oluşabilir bir oyun yazma yarışması gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yarışmadan istenilen verimi alabilirsek ilk 3’e girecek oyunları 2014-2015 repertuvarına dahil ederek sahneye koyacağız” diye konuş-tu. 

Yarışmada özel olarak tarihi bir konunun seçilmesini, “Tarihi seven bir milletiz. Tarihimizle de yüzleşelim, yeni eserler çıksın, ne yapmışız sebe p öyle olmuş bunları tartışalım istiyoruz” şeklinde açıklayan Kurt, yarışmaya nitelikli eserlerin katılacağına inandığını söyled i.

Tiyatroda “oyun haftaları” dönemi

Kurt, göreve geldiğinden beri yeni tasarımler üzerinde çalıştıklarını belirterek, yeni sezonda DT’de ilk kez oyun haftaları hazırlayacaklarını diye konuş-tu. Bu kapsamda öncelikle klasik eserlerden oluşan “Shakespeare haftası” ile şubat ayında “Çehov oyunları haftası”nın tiyatroseverler ile buluşacağı bilgisini veren Kurt, böylece başkenti hareketlendirecek zengin bir ortam oluşacağını dile getirdi.

Shakespeare haftasında Ankara ili DT’nin “Macbeth” ve “Venedik Taciri”, Antalya ili DT’nin “Othello”, İzmir ili DT’nin “Romeo ve Juliet”, İstanbul ili DT’nin “Hamlet” oyunlarını sahneleyeceğini bildiren Kurt, bunun hem Türk tiyatrosu hem seyirciler için iyi bir gelişme olduğunu söyledi.

Kurt, en eski Türk hikayelerinden “Dede Korkut Hikayeleri”nden oluşan bir oyun havuzu hazırlamayı amaçladıklarını da kaydederek, TÜRKSOY ile işbirliğinde gelecek se-ne Kazan’da yapılabilir bir festivalde bu hikayelerden yola çıkılarak hazırlanan ve ilk kez sahne alabilir “Tepegöz” oyununun Türk dünyası ile buluşacağını belirt ti.

Ayrıca “8-22 Mart’ta Bursa ilinde Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali” de düzenleyeceklerini ifade eden Kurt, bu tiyatro festivaliyle Balkanlar ile kültürel alışverişin daha sıkı hale getirilmesini rica ettiklerini belirt ti.

AA – ޞenay Ünal – Tuğba Özgür Durmaz
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz